Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 190.419|Cevap: 50|Güncelleme: 12 Kasım 2012

Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

Mesaja atla
Ziyaretçi
16 Kasım 2008 19:11   |   Mesaj #11   |   
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi nedir?
Sponsorlu Bağlantılar
AeraCura
16 Kasım 2008 20:33   |   Mesaj #12   |   
AeraCura - avatarı
Ziyaretçi
Çözücü-Ucucu Maddelerin Vücuda zararları:

Tiner,bali,çakmak gazı,benzin,tipp_ex,uhu,oje gibi maddeler;
Sponsorlu Bağlantılar
Ciddi sarhoşluk,denge bozukluğu,yürüme güçlüğü
Dikkat eksikliği,öğrenme güçlüğü,kavrama yeteneğinde bozulma
Okul başarısında düşme
Karaciğerde hasar
Kilo kaybı
Hafıza bozukluğu
Ciddi beyin hasarları
Solunum bozukluğu
Böbrek yetmezliği
Kalpte ritim bozuklukları,baş ağrısı,bulantı,kusma,tıkanma ve boğulma
Ani ölümler meydana getirirler.

ESRAR:

Mizacı,düşünceyi ve davranışları olumsuz yönde etkiler
Ağız ve boğazda kuruluk yapar
Kalp hastalığı yapar
Reflekslerde bozukluk,dikkat dağınıklığı
Paranoya ve muhtemel psikoza yol açar
Unutkanlığa,bronşit ve akciğer kanserine sebep olur
Genellikle diğer uyuşturucular geçiş maddesidir
Hafıza kaybına neden olur
Yüksek dozda hayal görmeye neden olur

MDMA (METHİLEN DİOKSİ METAMFETAMEN )(ECSTASY):

Uykusuzluk,
Ağız kuruluğu,terleme ve iştah kaybı
Koordinasyon bozukluğu ve solunum yetmezliği
Vücud ısısında artış
Kan basıncında artış,yüksek tansiyon,kalp rahatsızlığı
Böbreklerde hasar
Kalp ritminde bozukluğa neden olur
Ölüm vakaları genellikle yüksek ateş (42) ve aşırı sıvı kaybından olmaktadır.

EROİN

Merkezi sinir sistemini direk etkiler,solunum ve görme kaybının yavaşlamasına,iştah kaybına,titreme,panikleme,kramp ve koma ile ölüme neden olur.
Şiddetli yoksunluk belirtileri, hareket ve konuşmada yavaşlama,gözbebeklerinin küçülmesi ve beslenme yetersizliği gelişir.
Yüksek dozda alındığında ,solunum yavaşlar,koma hali başlar ve kişiyi ölüme götürür.

KOKAİN

Merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar
Yoksunluğun yanı sıra ruhsal çöküntü başlar
Geçici olarak aşırı zindelik
Nabız ve tansiyonda aşırı yükselme
iştahsızlık
Burun kanamaları
Beyin damarlarında tıkanma
Vücut ısısında azalma
Halüsinasyonlar oluşur
Depresyon ve yüksek derecede bağımlılık yapar
Muhtemel ölüm etkileri vardır.

CRACK

Kokainden daha tehlikelidir.crack müptelalığı eroin ve kokainden daha ağırdır.
Uykusuzluk
Sinir bozuklukları
Solunum problemleri
Kilo kaybı
Göz bebeklerinde genişleme
Kalp krizi meydana gelir.

LSD (LYSERGİC ACID IETHYAMIDE):

Algılamada,düşünmedeve davranış şeklinlde çarpıklıklar oluşur
en etkili hali halüsinasyon yaratan maddedir
genelde renksiz,tatsız ve kokusuz bir sıvı olarak üretilir
genelde küçük pullara emilmek suretiyle satılır.

etkileri arasında:

Nabız ve kan basında artış
Zaman ve mekan algılamada yetersizlik
Psikoz ve muhtemel ölüm bulunmaktadır.


Ziyaretçi
20 Kasım 2008 19:12   |   Mesaj #13   |   
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bağımlılıga sebeb olan maddeler ve vücudaki zararı
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
20 Kasım 2008 19:16   |   Mesaj #14   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
<b>sigara alkol uyuşturucu gibi maddeler bağımlılık yapabilir.
 1. Sigara;
 • Bağımlılık – Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer.
 • Sırt ve Bel Ağrısı –Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.
 • Prostat Kanseri – Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.
 • Göğüs Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşırRahim Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
 • Çocukluk Solunum Problemleri — Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)
 • Şeker Hastalığı – Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
 • İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
 • Kulak Enfeksiyonları - Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.
 • Emphysema – Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)
 • Boğaz Kanseri – Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.
 • Mide Kanseri – Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.
 • Kalp Hastalıkları – Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.
 • Kısırlık – Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.
 • Kangren– Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir. Karaciğer Kanseri – Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.
 • Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.
 • Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
 • Ağız Kanseri – Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
 • Menopoz -Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.Yemek Borusu Kanseri – Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
 • Erken Yaşlanma -Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
 • İyileşme Zorluğu – Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.Diş Kaybı – Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.
2. Alkol;
Alkollü içkiler tesirlerini ihtiva ettikleri etil alkol ile sağlarlar. Bu maddenin az miktarı (kan seviyesi 100-200 mg/cc iken) zahiri olarak (görünüşte) canlılık sağlar zannedilirse de daha çok alınır ve 200-300 mg/cc kan seviyesine ulaşırsa depresyon ve fiziki güçlerin yönlendirilmesinde güçlükler ve azalmalar olur. Kişiye ve bünyeye göre değişmekle beraber miktarın daha da arttırılması ve 500 mg/cc’yi bulmasıyla nefes alma güçleşebilir ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Bunlar alkolün birden alınmasında ortaya çıkan belirtilerdir. Devamlı alanlarda ise vücut işleyişinde kalıcı bozukluklar olur.
Alkoliklerin en az 1/4’i karaciğer yetersizliği, beslenme yetersizliği ve mide rahatsızlıklarıyla karşı karşıyadır. Psikolojik durum bozuklukları ise bunlarda çok daha yaygındır.
Alkolizmin erken devresinde hastalar ekseri normal ağırlıktadır veya kilo fazlalığı vardır. İleri devrelerinde gözle farkedilen bir zayıflama görülür. Hastalar iyice zayıfladıklarından sık sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. İştahları yoktur ve iştahlarının olmayışının sebebi; hem alkolün merkezi sinir sistemine hem de bağırsak kanalına yaptıkları zararlı tesirlerdendir. Vitamin B12 ve folik asit eksikliği sebebiyle alkoliklerde kansızlık başgösterir. En hafif vakalarda bile karaciğerde toksik (zehirli) yağ birikimi olur. Bazı hastalarda alkolik hepatit (karaciğer iltihabı) ortaya çıkabilir. Müzminleşmiş alkol alımı, karaciğer sirozuna sebebiyet vermektedir. Bilhassa günde 80 gram alkol alanlar (ve daha fazlasını alanlar) bu tehlikeye maruzdurlar. Günde 160 gr alanlarda ise tehlike son derece fazladır. Östrojen denilen ve kadınlarda erkeklerden daha yüksek yoğunlukta bulunan bir hormonun yıkımı karaciğerde olur. Alkoliklerde karaciğer harabiyeti sebebiyle bu hormonun yıkımı azaldığından kandaki konsantrasyonu yükselir ve erkek alkoliklerde erkeklik hislerinin azalmasına sebebiyet verir.
Midede asit salgılanmasını arttırarak mide ve onikiparmak barsağı ülserlerinin gelişmesine yol açabilir. Akut gastritlere (had mide rahatsızlıklarına) alkol alanlarda sık sık rastlanmaktadır.
Uzun seneler devamlı alkol alanlarda müzmin pankreas iltihapları ortaya çıkar ve sık sık bu hastalığın tekrarlaması sonucu tam bir pankreas yetmezliği gelişir. Tam pankreas yetmezliği ise alınan gıdaların sindirimini ve bağırsaklardan emilimini bozar. Vücutta vitamin yetersizlikleri başgösterir. Şeker hastalığının ortaya çıkışını kolaylaştırır. Ayrıca böbreklerde de toksik etki yapıp nefrite yol açabilmektedir. Çok mühim bir tesiri de çevre sinirlerine olan toksik tesiri ve bunun sonucu polinevrit denilen sinir iltihaplarına sebeb olmasıdır.
Alkol, kalp hastalarına da negatif (olumsuz) etki eder, kalp kasları önce hacim genişlemesine uğrar ve sonra kalp yetmezliği meydana gelir. Koronerler (kalbi besleyen damarlar) de spazma ve göğüs ağrılarına sebeb olur. Alkol genel olarak damar sertliğini hızlandıran faktörlerdendir. Alkoliklerde ruhi bozukluklara da rastlanır. Kronik alkolizmde zeka geriler. Öğrenme kapasitesi zayıflar ve hafıza kusurları ortaya çıkar.

ALKOLİZME BAĞLI RAHATSIZLIKLAR
Alkolü Bırakma Sendromu: Uzun süre devamlı alkol alan kişiler bırakınca değişik derecede bırakma belirtileri gösterirler.
Bunlar: titreme, dizartrik konuşma, kasılmalar, sara nöbetleri , baş ağrısı , çarpıntı, terleme, uyku bozukluğu vs.

Deliryum Tremens ;
Alkolü bırakmaya bağlı akut bir beyin sendromudur. Şuur sıklıkla bulanıktır. Hasta rüyada gibidir. Telaşlı, panik içinde, endişeli ve öfkelidir. Bazen saldırgan olabilir. Titrer. Yürümesi dengesizdir. Kapıyı, pencereyi şaşırabilir.

Alkol Hallüsinozisi ;
Uzun yıllar alkol kullanan kişilerde alkol bırakıldıktan veya azaltıldıktan 2-3 gün sonra canlı, sürekli görme, işitme hallüsinasyonları ve şuurun açık olması ile belirli bir bozukluktur.

Alkol Bunaması:
Uzun süre ağır alkol kullananlarda bunama gelişebilir.

uyuşturucunun vücuda etkileri
Fiziki EtkileriBeyin ve Merkezi Sinir sisteminde :</b> </b>Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.


Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar.

Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları.En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar .
Sindirim Sisteminde:
Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser vs.
Karaciğer ve Böbreklerde:
Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme (siroz)…

Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar ,ağır böbrek hastalıklarıGözlerde:
Işık ve mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.
Solunum Sisteminde:
Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.
Kan organlarında:


Kan ,insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık ,kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

Solunum Sisteminde:
Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.


Kan organlarında:Kan ,insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık ,kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.


Zehirlenme:Uyuşturucuların başta gelen olumsuzluğu zehirlenmeler ve bu yolla gelen ölümlerdir. İlk defa olursa HAD, tekerrür ederse "Müzmin Zehirlenme" adını alır.


-Sosyal ve Maddi Etkileri

Sosyal bir varlık olan insanın çevresi ile uyum içinde olması, akıl ve zihin sağlığı ile mümkündür.


Bu sebeple akli ve zihni hayatın en büyük düşmanı olan uyuşturucular, insanın uyum gücünü zaafa ve iflasa götürmekle onu aileden, toplumdan ve çevresinden kopararak, yalnızlığa, bunalıma ve hemen ardından da sorumsuz, hipisel (hayvani) bir hayata mahkum eder. Bağımlıyı yaşayan bir ölü haline getirir. (Hip Kültür)

Bu sebeple, uyuşturucuların, bağımlıya, aile hayatına, doğacak çocuklara, iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, ferdi ne toplumsal ahlaka (namus ,iffet, şeref, haysiyet v.s.) verdiği zararlar ifadelere sığdırılamaz.


İntiharların, cinayetlerin, her türlü fuhşiyat, gasp ve anarşinin temelinde uyuşturucu vardır.

İç ve dış düşmanların en tahripkar silahı uyuşturucu ve uyuşturucu salgınlarının itici gücü olan uyuşturucu kültürü (hip kültür) dür. Cemiyetleri inkıraza götüren her türlü maddi ve manevi tahribatın temeldeki sebebidir. Bunlar.


Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığın yayılmasında da en büyük fail uyuşturucular ve bağımlılarıdır.
Ziyaretçi
11 Ocak 2009 21:16   |   Mesaj #15   |   
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
etkilerri
emineeee
5 Ağustos 2009 23:41   |   Mesaj #16   |   
emineeee - avatarı
Ziyaretçi
sigra insan hayatında en cok insan saglıgını tehdit ediyor.içindeki maddeler insan vücudunun her karasine zarar veriyor.her nefeste 50 bin hücre ölümüne sebep olan sigara sadece bu kadar masum olmayaıp kanser,kısırlık,beyin felci,bronsit gibi biçok hastalıga nebazı hastalıklar ıse farkında olmadugımız ve kıısa surede ortaya cıkar. mesela tat alma ,koku alma gıbı duyularımızın körelmesi.

sigara sadce saglıgı tehdit etmez. ayrıca maddi yonden desıkıntılra sebep olur.insanlar sıgra alabılmek için harcadıgı parayı daha yararlı bısekılde kullanabılır. mesela bırıkım yapabılır, okul yada ev masraflarını karsılayabılır.tabii sadce sahip olmak için para harcanmıyor vucuda verdgı zararı tamır etmek içinde odenen paralar var.sıgara kullanan ınsanlar hasta olduktan sonrada ilaç,hastane parası verırıler. ayrıca sıgara cılde zarar verdigi için bıde estetik için verilen paralar, kremler... tüm bunarın yanında hayata verdigi zararlar servet harcansada tamir edilmiyor.

herkes bılıyor kı sıgara cok zararlı, pahalı ve ayrıcada iğrenç olsada. bazı insanlar onu kullanmayı seviyorlar ve bu onların hakkı. dünya üzerinde herkes hakkı olan şeyi almak, kullanmak ister. bu yuzden sigara seven insanların kullanmak istemeside gayet doğaldır.
Misafir
5 Ekim 2009 16:59   |   Mesaj #17   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence siz çok haklısınız sizi %100 destekliyorum ve tebrik ediyorum


selin cuma
sgdryh
8 Kasım 2009 13:00   |   Mesaj #18   |   
sgdryh - avatarı
Ziyaretçi
bağımlılkığa sebeb olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi?
Son düzenleyen RuffRyders; 8 Kasım 2009 14:06 Sebep: Soru başlığa göre düzenlendi
Misafir
16 Kasım 2009 13:11   |   Mesaj #19   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bagımlılıga sebep olan maddelerin vucudumuzdaki sistemlere etkisi ne olur?
Misafir
17 Kasım 2009 14:16   |   Mesaj #20   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
orada yazıo zaten nie soruonuz ki kör müsünüz beğenmiosan ordaki yazıları oku özetini çıkar öğretmene söle kendim yazdım die 100 al

daha anlaşılır lütfen
Son düzenleyen Misafir; 17 Kasım 2009 14:21 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Hızlı Cevap
Mesaj:
Soru-Cevap forumu 'Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir? - Sayfa 2' konusunu görüntülüyorsunuz: bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi nedir? ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç