Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 482.848|Cevap: 191|Güncelleme: 12 Ekim 2016

Diş apsesinin iyileşme süreci nedir?

Misafir
18 Nisan 2010 02:35   |   Mesaj #31   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
nezaman çeldirirsen ozamam geçicek..
Sponsorlu Bağlantılar
Burcu Tak
20 Nisan 2010 02:22   |   Mesaj #32   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
dişim apse oldu Msn Sad
ßana bi ilaç adı verirmisiniz ?
doktora gitmek istemiorummmm
Sponsorlu Bağlantılar
20 Nisan 2010 02:29   |   Mesaj #33   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Burcu Tak adlı kullanıcıdan alıntı

dişim apse oldu Msn Sad
ßana bi ilaç adı verirmisiniz ?
doktora gitmek istemiorummmm

Buradan herhangi bir ilaç önerisinde bulunmak doğru olmaz. Ayrıca diş apselerinde doktorun önerisi de antibiyotik bir ilaç kullanmanız olacaktır. Bu sebeple doktora gitmemeniz için bir neden yok.
Misafir
23 Nisan 2010 17:43   |   Mesaj #34   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
dişimiz ağırdıgında ne yapmalıtız
Misafir
3 Mayıs 2010 21:36   |   Mesaj #35   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
1/Diş Apsesinin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı BitkilerMsn Surprisedğul otu, Biberiye, Sarmısak, Kına, Tereyağı Lavanta çiçeği, Soğan, Zeytinyağı,

Hazırlanış Şekli:* Oğul otu ile biberiye kaynar suda yarım saat bek­letilir. Sıkılarak elde edilen karışım merhem kıvamına ge­linceye kadar saf zeytinyağı ile yoğrulur. Hazırlanan mer­hemden, tedavi süresince ve belirli adalıklarla apse üzerine konur.
Sponsorlu Bağlantılar
* Sarmısak soğan suyu ile iyice ezildikten sonra süzü­lür. Bu sıvı ile ıslatılan pamuk apse üzerine konur.

* Kına ve tereyağı karışımından yapılan merhemden apse üzerine sürülür.
* Lavanta çiçeği toz haline getirildikten sonra zeytin­yağı ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Elde edilen merhemden apse olan yere sürülür.2/Tedaviye yardımcı olmak için kullanılabilecek şifalı bitkiler:


Soğan: Bir baş soğan, kabuklarıyla külde pişirilir. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarılır. Yaklaşık 1 gün içinde apse olgunlaşıp, cerahat akar.


İncir: Taze incir ortadan kesilip apsenin üzerine konarak yine bir tülbentle sarılır. Bu da cerahat toplanmasına yardımcı olur. Apseden cerahat çıkmaya başladıktan sonra hafifçe sıkmak suretiyle iltihap akıtılır. Sonra oksijenli su veya tentürdiyot ile yara etrafı temizlenerek gazlı bezle kapatılır.


Sarımsak: Bir diş sarımsağı ikiye bölüp apsenin üzerine koyarsanız, iltihabı kurutmaya yardımcı olur.
3/Apsenin geçmesi için birkaç farklı kürden bahsedeceğiz. En sonunda ise apsenin iltihabı akınca yapılması gerekenleri dikkatle uygulamanızı öneriyoruz.

Soğan: Kabuklarıyla beraber bir baş soğanı külde pişirin. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarın. Yalnız bu tedavi kısa sürmez. Bu yöntemle yaklaşık bir günde apse olgunlaşacak ve cerahat akacaktır.

İncir: Taze inciri ortadan kesin. Tülbentle yaranın üstüne sarın. İncir de cerehatın toplanmasında faydalıdır.

Apseden cerehat çıkmaya başladıktan sonra, hafifçe sıkmanız tavsiye edilebilinir. Hafifçe sıkıp iltihabın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Oksijenli su veya tentürdiyot ile yaranın etrafını temizleyin ve gazlı bezle sarın.
Daisy-BT
3 Mayıs 2010 21:56   |   Mesaj #36   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhabalar ben geçen 12.03.2010 cuma tarihinde dişim çektirdim ve akşam üstü dişim şişti ve bu gün pazartesi olmasına rağmen hala şişik inmedi daha önce bir doktor bu diş çekilmez kalıcak demiş ti ancak en son gitttiğim diş doktoruda çekilmesi gerektiğini söyledi ve çekti dişim çok zor çıkmıştı bu şişiğin nedenini öğrenmek istiyorum

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İNTAHAPLİ DİŞİMİ ÇEKTİLER BEŞ GÜNDÜR ÇOK ŞİDDETLİ AGRİYORDU DOKTARA GİTTİM BİRŞEY YOK DEDİ İKİ GÜNDEN BERİ ZONKLUYO KANATİRSAM RAHATLIYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜLLER.

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

öncelikle iyiçalışmalar diliyorum solalt ezici dişlerimden birtanesine 5 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım ancak zamanla bu dişim tekrar aynı ağrıları tekrarladı.bende hemen bir diş hastahanesine giderek dişimi doktara gösterdim oda diş içine ilaç koyarak kapattı dişim iyi olmuştu ama yine aynı problem bana şidetli ağrı olrak geri döndü.aynı şekilde yine ilaç tedavisi uygulandı dişim kesilerek üzerine kaplama yapıldı ağrılardan kurtulduğumu zannettiğim bugunlerde kaplama dişim yerinden çıktı 2 hafta sonra doktara gittiğimde bana diş etimin şiştiğini söyledi ve KESİF adlı 500mg lık bir ilaç verdi şu ana kadar 3 adet aldım ama değişen bir şey yok kabir azabı buna diyorlar herhalde ne yapmalıyım.. teşekkürler

Alıntı
nilgün adlı kullanıcıdan alıntı

diş ilthabı hangi hastalıklara yol açar.?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

tedavısı nasıl olur

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yaklaşık birbuçuk yıl önce dişim apse yaptı, doktorun denemediği antibiyotik tedavi yöntemi kalmadı, yinede apse geçmedi ve dişi apseli olarak çekti, şuan 2c.yıla geliyorum neredeyse, hala dişin yeri şişiyor ve şuan beynim oyuluyor sanki ağrıdan. Dişin yerinde damar gibi bir şişlik var. Ne yapmam lazım, ameliyatmı olmalıyım? Ayrıca dişin apseli olarak olarak çeklmesi çok zararlıymış daha sonra öğrendiğim kadarı ile, apseli iken çekilmesinden dolayımı yaşıyorum şuan bu acıyı?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

dişimiz ağırdıgında ne yapmalıtız


Bu konudaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tedavisi veya uzman önerisi değildir.

Diş Apsesi önemli bir sağlık sorunudur, mutlaka diş doktoruna başvurup tedavi olun.
Alttaki mesajı bilgilenme amacıyla okuyun.

Diş apsesi (Diş irini), diş kökü ve çevre dokularını ilgilendiren kısa fakat ciddi süren, bölgesel olarak ateş ve ağrıyla seyreden yerel iltihaptır. Tedavi edilmezse osteit, periostit, selülit veya osteomyelit e dönüşür. Kronikleştiğinde radiküler kistlere dönüşür veya fistül vererek ağız mukozası veya yüz derisini deler ve dış ortama boşalır.

Diş apsesi oluşumu

Genellikle diş çürüğü nedeniyle, diş pulpasının iltihaplanması sonucu başlar. Pulpa iltihabı (pulpitis), dişin kök ucundan, dişin kök ucu periodontium una yayılır. Ağrılı olan bu süreçte, iltihap kök ucuna yayıldığı andan itibaren diş dikey basınçlara hassastır. Dişe yapılan en ufak bir temas dahi ağrılıdır.
Apse içindeki pü (iltihabi sıvı), akışkan olduğundan, mukoza altındaki en zayıf alanlara yayılır ve yine zayıf bir noktadan mukoza veya deri yi delerek dış ortama açılır. Buna fistülizasyon (fistüle olma,fistül verme) denir.
Fistüle olmayan abseler, şişlik olarak kalabilir. Bu durumda vücüt bunları epitel yal bir zarla çevirir ve içi iltihabi sıvı (pü)dolu, çevresi iltihabi hücreler ve epitelle çevirili "kist" ler oluşur. Diş kökü kistlerine radiküler kist (kök kisti) adı verilir.

Diş apsesi tedavisi


Diş apsesi tedevisinde genellikle şu yollar izlenir;
  1. Akut enfeksiyon un antibiyotikler le kontrolü,
  2. Fistüle olmaya yakın bir apse söz konusuysa apsenin açılarak drene edilmesi ve dren uygulanması,
  3. Enfeksiyon kaynağı olan diş in çekimi veya Endodontik tedavi (Kanal tedavisi) ile iltihap kaynağının tamamen kurutulması.
Daha sonra hasta, gerekli kontrollerine çağırılır. Apsenin tamamen boşaldığına kani olunduğunda direnin çıkartılması ve antibiyotik tedavisinin bitirilmesi gerekir.

Diş apsesi tedavisinde sıcak ve soğuk uygulanması


Bu konunun uzmanlarınca dahi azami dikkatle müşahade edilen bir uyguamadır. Yanlış uygulanan tedavi, apseyi azdırabilir. Bu nedenle konunun uzmanı (dişhekimi veya çene cerrahı)olmayan kişiler kesinlikle böyle birşeye kalkışmamalıdır.
Sıcak veya soğuk uygulaması, apsenin safhasıyla ilgilidir. Akut bir diş apsesine sıcak uygulanmaz. Bu, apsenin akışkanlığını artırarak dokuya yayılmasına ve apsenin daha kötüleşmesine sebep olur. Akut apselerde, hastayı rahatlatmak ve iltihabi sıvının yayılımını azaltmak için soğuk uygulanabilir. Kronik apselerin drene edilmesi esnasındaysa sıcak uygulanarak apsenin akışkanlığı artırılır ve açılan drenaj kanalından tamamen boşalması sağlanır.

Diş apsesinin antibiyotiklerle tedavisi


Diğer apselerin aksine, diş apseleri antibiyotikle tedavi edilemezler. Antibiyotikler diş apsesini bir süre rahatlatır ancak ağız ortamından diş pulpasına yeni enfektif materyaller sürekli aktığı için apse tekrar oluşur ve olay kronikleşir. Bu nedenle, diş apsesi tedavilerinde antibiyotikler, apseyi rahatlatmak, yayılımını kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Esas apse tedavisi, apseye neden olan kaynağın yani dişin çekilmesi veya Endodontik tedavi ile temizlenerek doldurulması sayesinde olur.

Misafir
22 Mayıs 2010 15:22   |   Mesaj #37   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Benim ağızımın dört yerindede apse oluştu.Ayrıcı ağzım yara ve ateşim çıkıyor ne yapmamı önerirsiniz?
imahan gedik
9 Haziran 2010 19:56   |   Mesaj #38   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
benimde 1 ay önce dişim şişti ve doktora gittim. ilaçları kullandım 1 hafta fayda vermedi . sora iğne yazdı onlarda fayda vermedi . 2 hafta şiş ve yemek yemeden durdum ağzım açılmıyodu . daha sora mecburen apseyi indirmeye çalıştılar yani kestiler çenemin altına doğru ve 1 hafta hastanede tedavi gördüm . şişlik indi fakat az bi sertlik duruyo ve ağzımı açmakta zorlanıyorum az da olsa . dişimi çektiler ama şişlik hala duruyo tekrar şişmesinden korkuyorum Msn Sad yarın doktora gidecem tekrar inş atlatırım bunlarıda ya . çok kötü diş ağrıları . çürükse çektirmekten korkmayın apse olursa çok kötü oluyor .herkese geçmiş olsun . ağrı kesici olaraktan majezik kullanın .
ÖZGÜR DANİŞ
16 Haziran 2010 18:42   |   Mesaj #39   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
MRB 1 HAFTA ÖNCE ACİL DİŞ POLİKİNLİGNE GİTTİM DİŞİM APSE YAPMIŞ İLAÇ VERDİLER VE İLAÇLARI KULLANDIKTAN SONRA TEKRAR GEÇTİ DERKEN DİŞİMİ ÇEKTİRMEYE GİDECEKTİM VE SABAH KALKTIGIMDA YİNE APSEM TEKRAR GERİ GELMİŞ AGRI DURMUYOR MÜTHİŞ BİR AGRI VAR NE YAPMAM GEREKİR NE TAVSİYEDE BULUNURSUNUZ İLAÇLARIMIM BİTMESİNİMİ BEKLEYİM YOKSA TEKRAR POLİKİNLİGE GİTMEMİ ÖNERİRSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞŞEKÜR EDERİM
Misafir
28 Haziran 2010 09:49   |   Mesaj #40   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
öndeki 2 dişimi porselen kaplattım ama kaplatmadan 1 gün sonra şiddetli agrı basladı.hafta sonuna girmesi dolayısıyla doktora gidemedim dudaklarım şişti gözümün altı bile şişti cok acı cekiyorum sabaha kadar uyumuyorum zonkluyor.bu sabah doktora gittim ornisid fort,etol fort,cefaks verdi işe yararmı ne kadar sürede iner Msn SadMsn SadMsn Sad
Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç