Arama

Erol Günaydın

Güncelleme: 15 Ekim 2018 Gösterim: 23.065 Cevap: 3
The_RepLaCeMeNT - avatarı
The_RepLaCeMeNT
Ziyaretçi
2 Şubat 2008       Mesaj #1
The_RepLaCeMeNT - avatarı
Ziyaretçi

EROL GÜNAYDIN

Ad:  eg1.JPG
Gösterim: 2358
Boyut:  36.7 KB

Kavuklu Hamdi'den İsmail Dümbüllü'lere kadar süren meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden hem meddah, hem tiyatro sanatçısı olan Erol Günaydın; 1933 yılında Akçaabat'ta doğmuştur. Adına şarkı bile yazılan Kiziroğulları lakaplı aileden gelmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

Nakliye işiyle uğraşan babası çocukların eğitimini bahane ederek, hepsini bir kamyonla İstanbul'a getirdiğinde Erol Günaydın 8 yaşındadır.

Beşiktaş'ta Alaybey Sokağı'na yerleşirler. Erol'un ilkokul yılları, Karadeniz şivesini düzeltmekle geçer. Sonra bir ahbablarının tavsiyesi ile Galatasaray Lisesi'ne yatılı öğrenci olarak girer.

Çetin Emeç, Mümtaz Zeytinoğlu, Tanju Bileda gibi isimlerin olduğu bir sınıfın öğrencisidir Erol Günaydın. Önce hocaları hicvettiği küçük gösterileri ile sınıflar arasında turneye çıkar, sonra okulun tiyatro kulübüne girer.

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Fransız ekolüyle gelenekselliği birleştiren sanatçı, ilk defa "Sinekli Bakkal" filminde Kız Tevfik tipiyle 'zenne'liği denedi.

Yıllarca zenne olarak sahneye çıkan Günaydın, 33 senedir evli olduğu Güneş Hanım'la Kenterler'le İzmir'e yaptığı bir turne sırasında tanışır:

- "Şapka Ertekin'in İzmir'de bir kafesi vardı. Oraya takılırdım. Güneş de oranın dekorunu yapıyordu. Tanıştık, Yıldız, Müşfik hep beraber istemeye gittik."

Erol Günaydın üç kız babası: Ayşe, Fatoş ve Günfer. Ayşe ve Fatoş yurtdışında yaşıyor. Günfer, ailesinin yanında, seramik okuyor.

Günaydın:
- "Ben tiyatro için pazarlık yapmayı öğrenemedim. Yaptığım işe değer biçmeyi bir türlü beceremedim. Patronluk da yapamazdım. Patron olacağım, arkadaşıma daha az vereceğim, kendim çok alacağım. Sonra onunla karşılıklı oynayacağız. Ben hassas adamım, onun bakışından bile manalar çıkarırım."

Ölüm tarihi ve yeri: 15 Ekim 2012, İstanbul

Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2018 03:04
Biyografi Konusu: Erol Günaydın nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2008       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  eg2.JPG
Gösterim: 454
Boyut:  23.3 KB
Erol Günaydın

16 Nisan 1933 Akçaabat doğumlu Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.
Sponsorlu Bağlantılar
Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda "Papaz Kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960'da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.
Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında "İki Kalas Bir Heves" başlığı altında kitaplaştırılmıştır.
2 Ağustos 2008'de Florence Nightingale Hastanesi'ne kaldırılmış geçirdiği ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmıştır. Erol Günaydın 16 Ağustos 2008'de taburcu edildi. Ameliyat edilen Erol Günaydın’ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, daha sonra genel kontrol için geleceği öğrenildi.

Sahip olduğu ödülleri
  • 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Güzel Bir Gün İçin
  • 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Güzel Bir Gün İçin
Rol aldığı tiyatro oyunları
Ad:  eg4.JPG
Gösterim: 435
Boyut:  21.4 KB
  • Namussuzum ki Namusluyum
  • Uzun Donlu Kişot
  • Soyut Padişah
  • Yaygara Yetmiş
  • İstanbulu Satıyorum
  • Papaz Kaçtı

Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2018 03:00
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
16 Ekim 2012       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye

Erol Günaydın vefat etti 15 Ekim 2012

Ad:  eg3.JPG
Gösterim: 521
Boyut:  39.9 KB

Bir süredir tedavi gören Türk tiyatro ve sinemasının büyük ustası Erol Günaydın hayatını kaybetti.
Tiyatro ve sinema sanatçısı Erol Günaydın , tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinema ve tiyatrosunun usta ismi Erol Günaydın, Bodrum'da rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın da katkısıyla Günaydın, Kadıköy Acıbadem Hastanesi'ne sevk edilmişti. Uzun süredir burada tedavi altında kalan ünlü sanatçı, bugün hayatını kaybetti.

Günaydın'ın ölüm haberini kızı Günfer Günaydın'ın Twitter üzerinden duyurduğu öğrenildi.

Erol Günaydın kimdir?
Erol Günaydın, (d. 16 Nisan 1933; Akçaabat, Trabzon), Türk sinema ve tiyatro sanatçısı.

Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955'te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda "Papaz Kaçtı" adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960'da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT'de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında "İki Kalas Bir Heves" başlığı altında kitaplaştırılmıştır.
Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2018 02:57
Sen sadece aynasin...
nötrino
Yasaklı
14 Ekim 2018       Mesaj #4
Yasaklı

Yönetmen, Senarist ve Oyuncu Erol Günaydın, Ölümünün 6. Yılında Anıldı!

Ad:  2018_10_gunaydin_haber.jpg
Gösterim: 478
Boyut:  210.6 KB

Kaynak: AA Kültür Sanat (14 Ekim 2018)