Arama

Azerbaycan Üniversiteleri

Güncelleme: 31 Ağustos 2012 Gösterim: 12.008 Cevap: 9
GEZEGEN - avatarı
GEZEGEN
Ziyaretçi
19 Mayıs 2011       Mesaj #1
GEZEGEN - avatarı
Ziyaretçi
Azerbaycan Üniversiteleri

Sponsorlu Bağlantılar
Azerbaycan'da hangi üniversitelerde cazip eğitim imkanları var? Hangi üniversiteler gözde? Azerbaycan üniversitelerinin uluslararası akrediteleri var mı?

CeLebRindaL - avatarı
CeLebRindaL
VIP why did you go why
25 Aralık 2011       Mesaj #2
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
Bakü Devlet Üniversitesi

Sponsorlu Bağlantılar
Öğrenim Ücreti: Eğitim ücreti 700-1000 ABD Dolarıdır.

Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ücreti 600 ABD Dolarıdır.

Yurt İmkani: Üniversitede yurt imkanı yoktur.

Kayıt İçin İstenen Belgeler:

-Lise Diploması (İlgili Ülke Diline Çevrilecek)
-ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi
-Sağlık Raporu ve AIDS Testi (İlgili Ülke Diline Çevrilecek)
-Pasaport Aslı ve Örneği
-8 Adet Vesikalık Fotoğraf
-İkametgah Belgesi
-Nüfus Cüzdan Aslı ve Örneği
-Dilekçe

(Ayrıntılı bilgiye üniversitelerin telefon numarası ve e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.)

İrtibat Telefonu:

Telefon: (00 99 412) 32 47 00
Faks: (00 99 412) 98 33 76

E-posta: ir_bsu@box.az

Azerbaycan Diller Üniversitesi

Öğrenim Ücreti: Eğitim ücreti 800-1300 ABD Dolarıdır.

Hazırlık Programı: Hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ücreti 400 ABD Dolarıdır.

Yurt İmkani: Üniversitede yurt imkanı vardır. Ücreti 25 ABD Dolarıdır.

Kayıt İçin İstenen Belgeler:

-Lise Diploması (İlgili Ülke Diline Çevrilecek)
-ÖSYM Sınav Sonuç Belgesi
-Sağlık Raporu ve AİDS Testi (İlgili Ülke Diline Çevrilecek)
-Pasaport Aslı ve Örneği
-8 Adet Vesikalık Fotoğraf
-İkametgah Belgesi
-Nüfus Cüzdan Aslı ve Örneği
-Dilekçe

(Ayrıntılı bilgiye üniversitelerin telefon numarası ve e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.)

İrtibat Telefonu:

Telefon: (00 99 412) 40 51 53
Faks: (00 99 412) 41 58 63

E-posta: mardanov@azerimail.net
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
O Kadar Kalabalik ki Yalnizligim..
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
6 Nisan 2012       Mesaj #3
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Bakü Devlet Üniversitesi
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kuruluş tarihi 1919
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Prof. Dr. Abel Muharremov
Konum Bakü, Azerbaycan

Bakü Devlet Üniversitesi (Azerice: Bakı Dövlət Universiteti), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir devlet üniversitesidir. 1919'da kurulan üniversitenin, en ünlü mezunları Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanları Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev'dir.

Üniversitenin Tarihi
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Parlamentosu 1 Ekim 1919 tarihinde Bakü Devlet Üniversitesi'nin kurulması kararını almıştır. Üniversite ilk yılında 2 fakülte ve - tarih-filoloji, tıp fakültesi- 1094 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversite'nin ilk rektörü dönemin Kazan Üniversitesi profesörü, ünlü cerrah V.İ.Razumovski'dir .
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #4
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Hazar Üniversitesi

Kuruluş tarihi 1991
Tür Özel
Rektör Prof. Dr. Hamlet Isahanli
Öğrenciler 2000
Konum Bakü, Azerbaycan

Hazar Universitesi (Azerice: Xəzər Üniversiteti, İngilizce: Khazar University) 1991 yılında eğitime başlamış bir özel üniversitedir. Azerbaycan’ın ilk özel üniversitesi olmanın yanı sıra, aynı zamanda Azerbaycan'da İngilizce eğitim yapan ilk üniversitedir. Üniversitede önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Amerikan kredi sisteminin kullanıldığı üniversite, Azerbaycan’ın Bolonya sistemine katılmasına ve Bologna prensiplerinin Azerbaycan Üniversitetleri'nde anlaşılarak uygulanmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca, Amerika ve Asya’nın gibi birçok ülkelerin önde gelen üniversiteleriyle öğrenci transfer sistemini uygulamaktadır.

Hazar Universitesi Akreditasiyonu
Üniversitenin kurulması hakkındaki ilk karar 20.12.1990 tarihinde Azerbaycan Respublikası Bakanlar Kurulu (K-N.286) tarafından alınmıştır. 18.03.1991’de Bakanlar Kurulu’nun 41 sayılı karaıyla üniversite Azerbaycan’nın yabancı dil bilen uzman eleman (İngilizce) ihtiyacını karşılamak üzere yetkilendirilmiştir. 10.04.1993’te Azerbaycan Eğitim Bakanlığı yanında “Devlet Yüksek Uzman Komisyonu”nun (DAEK) 9/1 sayılı kararıyla Azerbaycan’ın ilk özel yüksek öğretim kurumu statüsünü kazanmış ve Denetim Kurulu’nundan geçmiştır. 04.03.1995 yılında Azerbaycan Eğitim Bakanlığı yanında “Devlet Yüksek Uzman Komisyonu”nun (DAEK) 41 sayılı kararıyla tekrar Denetim Kurulu’nundan geçmiştır. Hazar Üniversitesine, Bakanlar Kurulunun 13.02.1997 tarih 15 sayılı kararı ve Eğitim Bakanlığının 19.06.1997 tarih 420 sayılı kararıyla Yüksek Lisans Programında eğitim/öğretim yapma ve uzman yetiştirme yetkisi verilmiştir. 24.09.1999 tarih Üniversite Yönetim Kurulu ve Senatosu tarafından ilgili Anabilim Dallarında Doktora (Ph.D) Programının açılması kararı alınmıştır. 10 Temmuz 2002 tarihinde Eğitim Bakanlığı tarafından Hazar Üniversitesine AB N 019019 serisiyle “Bütün alanlarda eleman ve uzman yetiştirme” yetkisi verilmiştir. 2004 yılında Hazar Üniversite uluslarsarası “ British Petroleum Exploratıon” kurumunun “Distance Learning Methods” ve “University- Industry Relations” projeleri üzre dış denetimden geçmiş ve üniversite bu denetimle başarısını bir kez daha kanıtlamıştır. Bu projenin komisyon tutanakları yayınlanmıştır. Ayrıca, Nisan 2006 tarihinde Hazar Üniversitesi Salzburg Seminar “Visiting Advisors Program” tarafından yürütülen “Academic stucture and Governance” ve “Üniversity Administratıon and Finance” programlarının dış denetimlerinden geçmiş ve Denetim Kurulunca takdir edilmiştir.

YÖK Denkliği
Üniversite 13.12.08 tarihinde T.C. YÖK`e gerekli başvuruları yapmıştır. Üniversitenin bazı birimleri T.C. Yüksek Öğretim Kurulu’nun 07.05.2009 tarihli 15 saylı Yürütme Kurulu Kararıyla tanınmış, diğer birimlerin tanınma işlemleri ise halen devam etmektedir.

Üniversite Hakkında Genel Bilgi
Üniversitenin Bakü’nün değişik yerlerinde 5 eğitim kampüsü bulunmaktadır. Mühendislik ve Tıp klinik ve uygulama alanları dışında 5 eğitim binası yaklaşık 18.000 m2 alanı kapsamakadır. Bunların yanı sıra, 7000 m2 ‘lik alan öğrenci yurtları, misafirane, lojman, anaokulu ve spor tesisleri için ayrılmış durumdadır. Bütün eğitim binalarımızda modern, internet bağlantılı bilgisayar laboratuarları bulunmaktadır.Üniversitemizde Azerbaycan kültürü derslerinde kullanılmak üzere Halı Müzesi ve Atölyesi, Kuyumculuk Müzesi ve Atölyesi, Milli Giyim Müzesi mevcuttur. Ayrıca üniversitede Hukuk Fakültesi öğrencilerinin kullanımında olan “Mahkeme Salonu” odası bulunmaktadır.Üniversitenin kendi yayınevi (Khazar University Press) matbası, araştırma dergileri vs. yayın organları vardır. Üniversite yayınları arasında dünya dillerinden tercümeler, ders kitapları, monografiler, dergiler, konferans bildirileri vs. bulunmaktadır. Üniversitemizin çağdaş ve zengin kütüphanesi vardır. Yaklaşık 140 bin kitaptan oluşan kütüphanemizdeki yayınlardan, 125 318 adedi 1990’dan sonraki yayınlardır. Kütüphanede elekton katolog, EBSCO, Depository Dünya Bankası ve Asya İnkişaf Bankası, Uluslararası projeler ve Azerbaycan’da ilk elektronik arşiv bulunmaktadır.
Akademik Birimler

Üniversite'de 7 fakülte faaliyet göstermektedir.
Mühendislik ve Fen Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Bilimleri
Matematik
Fizik
Kimya
Petrol Mühendisliği
Elektronik ve Telekomunikasyon
İnşaat ve Çevre Mühendisliği (YÖK dengliği bulunmaktadır)
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Eğitim Dili İngilizce)
Maliye
Mühasebe
İşletme (YÖK dengliği bulunmaktadır)
Uluslararası Ekonomi
Pazarlama
Uluslararsı İşletmecilik
Humaniter ve Sosyal İlimler Fakültesi
Psikoloji
İngiliz dili ve Edebiyatı
Tercüme Araştırmaları
Azerbaycan dili ve Edebiyatı (YÖK dengliği bulunmaktadır)
Azerbaycan Tarihi
Siyasal Bilgiler ve Uluslararası İlişkiler
İletişim (Gazetecilik, Radio ve TV)
Doğu Dilleri
Din Araştırmaları
Hukuk Fakültesi
Hukuk
Eğitim Fakültesi
İlkokul öğretmenliği
Matematik ve Bilgisayar öğretmenliği
Kimya ve Bioloji öğretmenliği
Tarih ve Coğrafya öğretmenliği
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı öğretmenliği
Eğitim Yönetimi
Eğitim Tarihi ve Felsefesi
Tıp Fakültesi
Tıp
Dişçilik
Tıbbi Biyoloji
Türkce İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Eğitim Dili Türkçe)
İşletme Bölümü (YÖK dengliği bulunmaktadır)
İktisat Bölümü
Maliye Bölümü
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Kütüphane ve Bilgi İletişim Merkezi
Üniversitemizin çağdaş ve zengin kütüphanesi vardır. Yaklaşık 200.000 bin kitaptan oluşan kütüphanemizdeki yayınlardan, 125 318 adedi 1990’dan sonraki yayınlardır. Kütüphanede elekton katolog, EBSCO, Depository Dünya Bankası ve Asya İnkişaf Bankası, Uluslararası projeler ve Azerbaycan’da ilk elektronik arşiv bulunmaktadır. Ayrıca üniversite kütüphanesinin Science Direct, Cambridge University Press, Oxford University Press, Bio One, AGORA, Ingentavs. Gibi zengin veriler tabanına çıkış imkânı bulunmaktadır. Üniversite öğrencileri dünyаnın farklı bölgelerinde yayınlanan 4450 аkаdemik ve 3600`den fazla ekonomi dergilerini takip edebilmektedirler.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #5
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi

Kuruluş tarihi 1996
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Prof. Dr. Rasim Beşirov
Konum Bakü, Azerbaycan

Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi (Azerice: Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir devlet üniversitesidir.

Kuruluş tarihi
Azerbaycan'da denizcilik eğitimi 1881 yılının Kasım ayından başlamıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Merkezi Devlet tarih arşivlerinde Bakü başkanının Kafkasya baş kontrolü reisine Bakü'de 21 Kasım 1881 yılında Denizcilik sınıflarının açılması konusunda bilgi vardır. Aynı yıllarda Bakü denizcilik sınıflarında okuyanların çoğu denizde çalışanlar vardı. Ders yılı 1 Kasım 1 Nisan'a gibi sürede (kış mevsimi ile ilgili olarak Astrahan deniz yolunun kapalı olması, buharla çalışan ve yelkenli donanmanın Bakü bağlantı noktasına qışlaması dönemi) düzenleniyordu.
Denizcilik sınıflarını her yıl 25-30 kişi gemi sürücüsü ve 15-18 kişi şkiperler bitiriyordu. 1896 yılında denizcilik sınıfları bünyesinde mekanik kursu (sonraları - Gemi mekanikleri okulu) açıldı. Çoğu Azerbaycan denizcileri eğitimini bu sınıflarda almışlardı.
1 Temmuz 1902 yılında Bakü denizcilik sınıfları bazında üç yıllık Bakü uzak yolculuklar okulu kuruldu ve aynı zamanda okulun bünyesinde hazırlık kursları düzenlendi.
1 Ekim 1921'de Bakü su ulaşımı Teknikumuna üretimde ayrılmamaqla akşam şubesi ve üretimde ayrılmaqla açık şube açıldı.
Deniz ulaşımı merkezi idaresinin ve Yollar hizmeti üzere Halk komissarlığının serancamı ile 1 Ekim 1924 tarihinde Bakü su ulaşımı Teknikumu Bakü su yolları Texnikumu isimlendirilerek, Hazar Deniz Gemiçiliyinin teshir verildi.
1925 yılında teknik Azerbaycan bölümü açıldı. 1930 martında hükümetin sanayi texnikumlarının alanlarda yeniden düzenlenmesi hakkında karar uyarınca 1 Eylül 1930 yılında Bakü su yolları Texnikumu Bakü denizcilik Texnikumu adlandırıldı. 1944 yılının Mart Bakü denizcilik Texnikumu Bakü deniz yolları okulu adlandırıldı.
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi uzun yıllar Azerbaycan Devlet Hazar Deniz Gemiçiliyi idaresinin bünyesinde faaliyet göstermiş Bakü Deniz Yolları Okulu'nun tabanı temelinde oluşturulmuştur. 1996 yılında Bakanlar Kurulu 15 Temmuz tarihli 91 sayılı kararı ile Denizcilik Okulunun yeniden kurulması, onun lojistik üssü ve bilimsel-pedagojik kare potansiyelinin güçlendirilmesi sonucunda cumhuriyette benzeri olmayan bu yüksek okul düzenlendi, ona akademi statüsü verildi. Akademi BDT ülkelerinin ve diğer yabancı ülkelerin yüksek denizcilik okulları ile işbirliği yapıyor. Akademi Petersburg kentindeki A. Makarov adına Denizcilik akademisi bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Denizcilik Örgütü ülkelerinin denizcilik yüksek okullarının eğitim-metodiki kurulu üyesidir. Akademide eğitim Azerbaycan Cumhuriyeti'nin eğitim ilkesine ve Uluslararası Deniz Örgütü tavsiyelerine göre kurulmuştur.
Bakanlar Kurulu'nun 8 Mayıs 2000 tarihli kararı ile Akademide «denizcilerin hazırlanması ve sertifikatlandırılması merkezi» faaliyet gösteriyor.

Eğitim sistemi
Lisans lisans örgün şubenin eğitim süresi 4, gıyabi şöbenin ise 5 yıldır (yabancılar ek 9 ay hazırlık şubesinde okumalıdırlar). Yüksek Lisans eğitimi için örgün şubede 2 yıl, gıyabi şubede ise 2,5 yıl zaman norması öngörülmüştür.
Çok ve iyi fiyatlarla okuyan öğrencilere yabancı ülkelere yüzen gemilerde çalışmak için vize açılıyor. Yüksek keyfiyyetli uzmanlar hazırlamak için akademi kendisinin lojistik potansiyelini daima moderinleşdirir, auditoriyalarını, laboratoriyalarını, eğitim kabinelerini en modern teknik-eğitim araçları ile zenginleştiriyor. Eğitimin geliştirilmesi, onun ilim ve istehsalatla ilişkilerinin güçlendirilmesi süreci daima dikkat merkezindedir. Akademik ve öğrenci heyetinin etkin çalışmaları için Akademide her türlü ortam yaratılmıştır. Onların telabatını ödeyen Azerbaycan, Rus ve İngiliz dillerinde 90 binden fazla denizcilik mesleğine ait kitapla sağlanan bilimsel-teknik kütüphane, bilgisayar merkezi, poliklinik, yemekhana, spor salonları vardır. Deniz Akademisi diplomları dünyanın 160-dan çok ülkesinde tanınıyor ve mezunlar dünya sularında yüzmek için uluslararası sertifika veriliyor.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #6
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Kuruluş tarihi 1930
Tür Devlet
Rektör Prof. Dr. Əhliman Əmiraslanov
Öğrenciler 8000
Konum Bakü, Azerbaycan

Azerbaycan Tıp Üniversitesi yada eski adıyla Nəriman Nərimanov adına Tibb Universiteti (Azerbaycanca: Azərbaycan Tibb Universiteti), Azerbaycan'ın sağlık birimlerine doktor, eczacı ve diş hekimi yetiştiren tek devlet üniversitesidir.1930 yılında kurulmuştur.Rektörü, Prof. Dr. Əhliman Əmiraslanov'dur.Üniversite çoğunlukla üniversite sınavları ile Azeri öğrenciler kabul etse de, Türkiye, İran, Irak ve bazı Avrupa ülkelerinden de öğrenci kabul etmektedir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #7
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi

Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi - ADPA (Azerice: Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, ADNA), Azərbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan teknik bilimler ve petrol sanayisi yönlü devlet üniversitesi. 14 Kasım 1920 tarihinde Azerbaycan SSC hükümetinin kararı ile Bakü Politeknik Estitüsü ismi alında kurulmuştur.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #8
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Bakü Devlet Üniversitesi

Kuruluş tarihi 1919
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Prof. Dr. Abel Muharremov
Konum Bakü, Azerbaycan

Bakü Devlet Üniversitesi (Azerice: Bakı Dövlət Universiteti), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir devlet üniversitesidir. 1919'da kurulan üniversitenin, en ünlü mezunları Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanları Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev'dir.

Üniversitenin Tarihi
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Parlamentosu 1 Ekim 1919 tarihinde Bakü Devlet Üniversitesi'nin kurulması kararını almıştır. Üniversite ilk yılında 2 fakülte ve - tarih-filoloji, tıp fakültesi- 1094 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversite'nin ilk rektörü dönemin Kazan Üniversitesi profesörü, ünlü cerrah V.İ.Razumovski'dir .
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
31 Ağustos 2012       Mesaj #9
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Azerbaycan Üniversiteleri:

Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi
Azerbaycan Bakü Slavyan Üniversitesi