Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yutak Nedir? Yutağın Yapısı ve Görevleri

Gösterim: 33120 | Cevap: 2
  • yutak
  • yutak görevleri
1
  • 1 Gönderen _Yağmur_
31 Mayıs 2011 13:02   |   Mesaj #1   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Yutak Nedir? Yutağın Yapısı ve Görevleri

Yutak (Farinks)
MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi
240px Gray994

Yutak çizimi.


240px Illu pharynx

Yutağın bölümleri.

Yutak veya farinks (Latince pharynx), sindirim kanalının, ağız ve burun boşluğunun arkasında yer alan bölümüdür.

Yutakta gırtlak bulunur. Alınan besinin yemek borusuna geçmesini sağlar. Solunum sisteminde de etkin rol oynar.

Gırtlağın ön yüzünde, yukarıdan aşağı burun boşluklarının arka delikleri, östaki borusu deliği, damak eteği ve bademciklerle sınırlanan yutakardı aralığı, gırtlak kapağı, gırtlağın üst deliği ve organın arka yüzü görülür.

Yutak üç kısma ayrılabilir:
1) Üst kısım ya da burun parçası,
2) Orta kısım ya da ağız parçası,
3) Alt kısım ya da gırtlak.

Solunum ve sindirim yolları birbirleriyle alt kısım yutakta karşılaşırlar. Yutakta ortaya çıkabilecek her hastalık, doğal olarak, solunum, seslenme ve yutma fonksiyonlarını da etkiler. Yine burada oluşabilecek hastalıklar burun kısmında bazı urlar yapabilir. Yutak mukozasının iltihaplanması durumuna "anjin" adı verilir.
AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
5 Haziran 2013 01:04   |   Mesaj #2   |   
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İzmir

13.266
7.093 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 11-06-2011

Cvp: Yutak Nedir? Yutağın Yapısı ve Görevleri

Yutak

Yemek borusu, soluk borusu, geniz açıklıkları ve orta kulak açıklarının; yani toplam yedi deliğin açıldığı boşluğa verilen ad. Bu bölgenin en önemli görevi hava ve besin trafiğini uygun bir şekilde düzenlemektir. Besin yutaktan geçerken soluk borusunun giriş kısmı bir kapakla kapatılır. Bu kapağa küçük dil denir.
7 Ocak 2014 15:06   |   Mesaj #3   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Cvp: Yutak Nedir? Yutağın Yapısı ve Görevleri

YUTAK
MsXLabs.org

Beden orta çizgisi üstünde, boyun omurlarının önünde yeralan, kafa tabanından yemek borusuna doğru uzanan, kas ve zarlardan yapılı bir kanaldır: Önde, yukardan aşağı doğru burun boşlukları, ağız boşluğu ve gırtlakla ilişkilidir.

Ağız ve özellikle burun solunumu yutaktan geçerse de, asıl görevi yutmayla ilgilidir.

Ad:  Q9nOT.jpg
Gösterim: 1170
Boyut:  24.6 KB

ANATOMİ

YUTAĞIN GENEL GÖRÜNÜMÜ
Çok sayıda ve geniş ön açıklıkları nedeniyle yutak, yukarda kafa tabanına yapışmış, önden açık bir yarım silindir biçimindedir. Omurlar önü aralık ya da yutakardı aralığı denen aralıkla ayrıldığı boyun omurlarının önünden aşağı iner ve ilk 5 boyun omurunun gövdelerine uyar. Yutağın dış yüzeyi yanlarda da, yutak yanı aralığı denen ve içinde gevşek bağdokusu bulunan bir aralıkla komşudur. Yutağın boyun parçası her iki yanda şahdamarı eksenine uyarak, aşağıda önce ana şahdamarıyla, sonra dış ve iç şahdamarlarıyla, yukarda da iç şahdamarıyla komşudur. Ayrıca, yutağın çeperleri tiroyit kıkırdak ve dil kemiğiyle yan yanadır. Yutak, üst bölümünde alt çenenin arkasından geçerek, kafa tabanına kadar uzanır. Aşağıda yüzüksü kıkırdak düzeyine kadar iner; sonra yemek borusuyla devam eder ve 5. ve 6. boyun omurlarının birleşme yerine uyar. Yutağın burun ve ağız bölümleri arasında kapayıcı bir organ yeralır: Ağız tavanının arka bölümünü yapan yumuşak damak. Yumuşak damak, her iki yanlardaki kaslarıyla kafa tabanına, dile, yutak ve gırtlak iskeletine bağlıdır. Yumuşak damak kasılınca, yutağın ağız parçası ile burun boşlukları arkasındaki parça arasına gerilerek, lokmaların yutağın burun parçasını geçmesine engel olur (yutkunma eylemi).

Yutağın burun parçasını incelemek için arkadan burun muayenesi uygulanır.

YUTAK KASLARI
Yutak, içerde ve dışarda bir akörtüyle (apo-nevroz) kaplı kaslardan oluşmuştur. Yutak kasları yatay kasları, yarım çember biçimi ya da büzücü kasları,kafa tabanından inen dikey ya da kaldırıcı kasları kapsar.

Büzücü kaslar

Üç tanedirler. Birleşerek yutak oluğunu oluştururlar:

— yutak üst büzücü kası, yutağın burun parçasına uyar; kamamsı kemiğin kanatsı çıkıntılarının arka kenarlarına yapışır;

— orta büzücü kas, yutağın ağız parçasına uyar; dil kemiğinin boynuzları üstüne yapışır;

— alt büzücü kas, yutağın gırtlak parçasına uyar; yukarda tiroyit kıkırdağın arka bölümüne, aşağıda yüzüksü kıkırdağa yapışır.

Yüzüksü kıkırdak-yutak kası
Tiroyit kıkırdağa yapışan demet çok daha kalındır. Yüzüksü kıkırdak-yutak kası ya da yemek borusu ağzı kası adını taşır. Aşağıda, yutak ile yemek borusu arasındaki geçişi belirler.

Kaldırıcı kaslar

Büzücü kasların her iki yanından, onların dışında olarak aşağıya inerler. Yukarda yutak-dikensi çıkıntı kası aracılığıyla, damak kemiği düzeyinde de yutak-damak kası aracılığıyla dikensi çıkıntıya yapışırlar.

Yutağın akörtüleri
Yukarda anlatılan kasları sararlar: Dışarda kalındırlar, içerde incedirler ve malpigi tipinde epiteli olan bir mukozayla kaplıdırlar.


Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yutak Nedir? Yutağın Yapısı ve Görevleri benzer konular

Etiketler:
  • yutak
  • yutak görevleri
Yutak nedir, görevleri nelerdir?
Yutak nedir, yutağın yapısı ve görevleri nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 2
Son Mesaj: 27 Haziran 2015 19:43
Dil Nedir? Dilin Yapısı ve Görevleri
Dil http://img2.blogcu.com/images/n/e/d/nedretfen/dil.jpg Dil (lingua, tongue), Ağız içinde bulunan ve 5 duyudan "tad alma" yı gerçekleştiren kaslardan yapılmış organdır. Ayrıca yiyecekleri çiğneme ve yutma işlemine yardım eder, insanlarda konuşmayı da sağlar.En çabuk kendini yenileyebilen...
Forum: Biyoloji Cevap: 7
Son Mesaj: 16 Kasım 2013 13:11
Karaciğer Nedir? Karaciğerin Yapısı ve Görevleri
Karaciğer MsXLabs.org & Temel Britannica http://img134.imageshack.us/img134/3718/gray1224my4.png Karaciğerin vücuttaki yeri Karaciğer, yiyeceklerin sindirilmesine ve kanın zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı olan son derece önemli ve çok iri bir organdır. Erişkin bir insanda...
Forum: Biyoloji Cevap: 4
Son Mesaj: 24 Temmuz 2012 05:13
Kalp Nedir? Kalbin Yapısı ve Görevleri
Kalp Vikipedi, özgür ansiklopediKalbin atışının üç boyutlu ultrasonografide görünümü http://img510.imageshack.us/img510/3332/apikal4d.gif Kalp veya yürek (Arapça: قلب kalb; Latince: cor; Yunanca: Καρδιά = kardia), kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş...
Forum: Biyoloji Cevap: 4
Son Mesaj: 9 Temmuz 2012 14:28
El Nedir? Elin Yapısı ve Görevleri
Vikipedi, özgür ansiklopedi El Kolun el demek vücudumuzda beş parmak olan parmakların bağşı olduğu yerdir. Başparmağın, diğer parmaklarla karşılıklı iş görüp, ufak nesneleri ele alabilmesi yeteneği bir özelliktir. Bu özellik sayesinde el, gayet hassas ve karışık bir alet görevini...
Forum: Biyoloji Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Ağustos 2011 09:41
 
Sayfa 0.200 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu