Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Say Kanunu (Mahreçler Kanunu)

Gösterim: 9755 | Cevap: 0
  • say kanunu
1
  • 1 Gönderen HipHopRocK
HipHopRocK
27 Nisan 2009 18:40   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Say Kanunu (Mahreçler Kanunu)

Say Kanunu

Say kanunu, Mahreçler(piyasa) kanunu olarakda bilinir, Jean Baptiste Say tarıfından ileri sürülmüştür, "Her arz kendi talebini yaratır" biçiminde açıklanabilir. Yani piyasaya çıkan bir mal, kendi üretim değerine eşit bir talebi vardır. Bu kanunun gerçekleşmesi için: fiyatlar maliyetlere eşit olmalı, maliyetler gelirlere eşit olmalı, ve bütün gelirler harcanmalı. Bu varsayımlar altında üretilen malın maliyeti, faktör gelirlerine eşit olacak ve bütün gelirler harcanacağı için üretilen her mal satılacaktır.
Para bir mübadele acacı olarak kabül edilir. Para sadece real değerleri saklayan bir örtü, bir peçedir. Satışların iyi gitmemesi, piyasada yeterli para bulunmamasından değil, yeterli mal olmadığından dolayıdır. Para mal ve hizmetleri taşıyan bir araba gibidir. Bu araba mal ve hizmetleri taşıdıktan sonra gene aynı iş için kullanılıcaktır. Nasıl satışların iyi gitmemesini arabanın yetersiz olmasına bağlayamazsak, paranında yetersiz olmasına bağlayamayız.
Paranın değeri satıcı ile alıcı arasında yapılan anlaşmalar sonucu belirlenir. Eğer satıcı aynı para miktarına daha fazla ürün veriyorsa veya aynı mal miktarına daha az para istiyorsa paranın değeri artmış demektir. Aynı şekilde, satıcı aynı para miktarıca daha az mal veriyorsa veya aynı mal miktarına daha fazla para istiyorsa paranın değeri azalmış demektir. Böylece paranın değeri, yapılan mal ve hizmetin değeri ile değil, arz ve talebe göre belirlenmiş olur. Bir ülkenin tedavüldeki(değişimdeki) para miktaırda mal miktarı ile değişir. Ülkenin üretimi iki katına çıkarsa aynı şekilde para miktarı ve toplam talep de iki katına çıkacaktır.
Klasik iktisatçılar mal ve hizmetlerin fiyatlar genel düzeyindeki dalgalanmayı Miktar Teorisi ile açıklamışlardır: dolaşa para miktarı, mal ve hizmet miktarından fazla artarsa fiyatlar artar, mal ve hizmet üretimi para miktarından daha az oranla artarsa fiyatlar düşer.


ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Say Kanunu (Mahreçler Kanunu) Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • say kanunu
Takrir-i Sükun Kanunu (Huzurun Sağlanması Kanunu)
Gönderen: HipHopRocK Forum: Hukuk
Cevap: 1
Son Mesaj: 22 Kasım 2011 10:43
Belediyeler Kanunu
Gönderen: The Unique Forum: Hukuk
Cevap: 4
Son Mesaj: 1 Nisan 2009 17:34
Özürlüler Kanunu
Gönderen: HerHangiBiri Forum: Hukuk
Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Kasım 2008 17:53
Sigortacılık Kanunu
Gönderen: asla_asla_deme Forum: Hukuk
Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Haziran 2008 13:23
İş Kanunu
Gönderen: Aynacan Forum: Hukuk
Cevap: 7
Son Mesaj: 5 Aralık 2007 08:39
Sayfa 0.190 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu