PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
El İşleri ve Hobiler > Hobiler - Telkari Yapımı
«Önceki KonuSonraki Konu»
Blue Blood16:39, 23 Ekim 2008 
Telkari - Telkari NedirTelkari Nedir?

Telkari' nin sözcük anlamı tel ile yapılan sanattır. Telkari'ye aynı zamanda 'vav işi' de denilmektedir. Bu isim, Osmanlıca vav harfinin, uygulamada motif olarak sıkça kullanılmasından dolayı verilmiştir. Fakat bu tanım, tel ile yapılan her sanatsal çalışmanın telkari olduğu anlamını doğurmaz. Örnek olarak, 'Trabzon işi' hasır örgü bileziğe tel ile yapılmasına rağmen telkari denilmez. Yine, ağaç üzerine yollar açıp içine döverek tel gömme işinin de telkari olduğu sanılmaktadır; oysa bunun adı 'tenzil' sanatıdır.

Telkari sanatının bir diğer anılma biçimide çift işi'dir. Bu ismin kaynağı ise, işin yapımı sırasında parçaların teker teker biraraya getirilmesinde kullanılan, cımbıza benzer ancak ucu daha ince olan ve 'çiff' olarak isimlendirilen alettir. 'Vav' ve 'çift işi' isimleri genellikle sanatkarlar, arasında kullanılır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • telkari nedir nasil yapilir
Cevap
Blue Blood16:56, 23 Ekim 2008 
Sanatı konusu için bakınız: Türk Süsleme Sanatları - Telkari Sanatı
Konu altında lütfen nasıl yapıldığını işleyiniz.
Cevap
Misafir18:06, 20 Aralık 2009 
Kısaca gümüş tel işleme sanatı anlamına gelen “telkari”, ince tel haline dökülen gümüşün bükülmesiyle oluşturulan küçük motiflerin bir araya getirilmesi olarak tanınır. Tümüyle el işçiliğine dayalı bir sanattır. Telkari sanatı ile yaygın olarak tütün kutusu, sigara ağızlıkları, aynalar, tepsiler, kemerler, küpeler, kolyeler, düğmeler ve yüzükler yapılabiliyor.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm El İşleri ve Hobiler Konuları
Benzer Konular
Hobiler - Kitre Bebek Sanatı ve El Yapımı Bebekler
Telkari nedir ve nasıl yapılır?
Türk Süsleme Sanatları - Telkari Sanatı
Hobiler - Ebru Yapımı
Hobiler - Kavanozdan Vazo Yapımı