Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Ankilozan Spondilit (Bechterew Hastalığı / Marie Struempell Hastalığı)

Bu konu Hastalıklar forumunda HipHopRocK tarafından 29 Mart 2009 (17:22) tarihinde açılmıştır.
7614 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Mart 2009 (17:22) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 29 Mart 2009, 17:22

Ankilozan Spondilit (Bechterew Hastalığı / Marie Struempell Hastalığı)

#1 (link)
HipHopRocK
Ziyaretçi
HipHopRocK - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Ankilozan Spondilit
Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Ankilozan spondilit (Kısaca AS; Eşanlamlıları: Bechterew hastalığı; Bechterew sendromu; Marie Strümpell veya Marie Struempell hastalığı) kronik, ağrılı, yangılı (enflamatuvar) bir artrittir. Başlıca omurga ve büyük eklemler (sakroiliak eklemler) olmak üzere eklem ve çevre yapılarını tutar. Göz, barsak, kalp ve akciğerler gibi yumuşak dokularda da tutulum gösterebilir. Omurgada kemiklerin birbirine kaynamasına (füzyon) yol açar ve bambu kamışı görüntüsüne yol açar. Otoimmün spondiloartropatiler grubundadır ve muhtemelen genetik yatkınlık söz konusudur. Hastaların %96’sında HLA-B27 geni bulunmaktadır.
Yapılan araştırmalara göre bağışıklık sisteminin Klebsiella bakterisine karşı ürettiği antikorların vücuda zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Hastalık genetik olarak geçmemesine rağmen genetik yatkınlık çevre şartları ile birlikte hastalığa sebep olmaktadır. Klebsiella bakterisinin vücuttaki sayısının artması sonucu üretilen antikorun artması hastalığı hızlandırmaktadır. Bazı klinik çalışmalarda hastalığı önlemek amacıyla nişasta diyeti uygulanmaktadır. Bu diyetten amaç Klebsiella bakterisinin sayısının minimumda tutulması ile bağışıklık sisteminin vücuda zarar vermesinin önlenmesidir.


screenshot007g

Belirtileri

 • Haftalar ya da aylar içinde artan bel ağrısı ve sertlik.
 • Gün içinde hareket etmekle ya da egzersizle azalan sabah sertliği ve ağrısı (yani, ağrı ve sertlik sabahları daha fazladır; hareket etttikçe azalır).
 • Bu belirtilerin 3 aydan uzun süredir devam etmesi.
 • kilo kaybı.
 • Yorgunluk.
 • Ateş ve gece terlemesi.
 • Topuk ağrısı
 • Kalçalarda ağrı

Laboratuvar İşaretleyicileri

Ankilozan spondilit seronegatif spondiloartropatilerdendir. Seronegatif diye adlandırılmasının nedeni hastalığa tanı koyduracak özgül bir kan incelemesinin bulunamayışındandır. Yine de elde tanıyı doğrulamada, hastalığı ve sağaltımını izlemede yararlı bir takım testler mevcuttur.
HLA-B27 Doku Antijeni Tespiti: Her ne kadar genetik yüklülüğün göstergesi olsa ve bilinen en genetik geçişli hastalıklardan biri olduğuna dair kanıt sunsa da bu antijenin varlığının bilinmesi hastalığın tedavisi veya tanısı konusunda akademik bir merakı tatmin etmekten öteye gitmeyen bir yararı vardır. Bunun bir kanıtı da idyopatik ankilozan spondiliti olan hastaların %80-90'ında bu antijen pozitif olsa da dünyada HLA-B27 pozitif insanların yaklaşık sadece %1'nin bu hastalığa yakalanıyor oluşudur.
Eritrosit Sedimantasyon Hızı: Alınan kan örneğinin belirli sürelerde ölçülen çökelme hızı, iltahabi alevlenmelerle giden her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığında alevlenmesinin iyi bir göstergesidir. Akut alevlenmelerde sedimantasyon hızı laboratuvarın verdiği referans değerlerin oldukça üstüne çıkar. Birimi mm/saat.Tedaviye yanıtı izlemede değerli ve ucuz bir testtir. Sedimantasyonun düşmesi olumlu bir göstergedir.
CRP (C Reaktif Protein): Eritrosit sedimantasyon hızı gibi vücutta bağışıklık yanıtının hareketlendiğini gösteren çağdaş ve ölçüm yöntemleri açısından daha gelişmiş bir testtir. Çıkan değerlerin laboratuvarın verdiği referans değerlerinin üstüne çıkması iltahabi bir duruma işaret eder. Yine tedaviye yanıtı ve hastalığın aktivitesini izlemede ,sedimantasyon hızının sağlaması gibi kullanılır.
Kemik Yoğunluğu Ölçümü: Tanı aşamasında ve belirli aralıklarla yaptırılması gereken incelemelerdendir. Kemik yoğunluğunun zamanla azalabildiği hastalıklardan biri olarak, kırık riskini de getirmektedir. Osteoporozun önüne özgül tedavilerle kısmen de olsa geçebilmek adına kısa sürede yapılan, röntgen filmi çektirmek kadar kolay olan bu testin yapılmasında yarar vardır.


Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.142 saniyede (65.62% PHP - 34.38% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 10:20
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi