Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Damar Çatlaması

Gösterim: 41206 | Cevap: 0
  • beyinde damar çatlaması
1
  • 1 Gönderen pesimist
pesimist
8 Mayıs 2011 18:59   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Damar Çatlaması

DAMAR ÇATLAMASI NEDİR NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Damar çatlağı denildiğinde ilk akla gelen varislerdir. Genellikle bayanların korkulu rüyası olan kılcal damar çatlağı varis çoğunlukla bacaklarda görülür. Yüzede de görülebilen kılcal damar çatlaması günümüzde lazer yöntemi ile çok kolay tedavi edilebilen damar çatlaklarıdır. Bunun yanında at kestanesi kılcal damar çatlakları için en şifalı bitkidir. Artık kremleri de bulunan at kestanesi alternatif tedavi için bulunmaz bir nimettir.

Bir diğer damar çatlağı burun içerisinde oluşan kılcal damar çatlakları dır.Genelde burun kanaması ile sonuçlanan burunda damar çatlağı bazı enfeksiyonlar ve soğuk sonucunda ortaya çıkabilir. Yakma yöntemi ile tedavi edilir.

Mide de oluşabilecek damar çatlağı mide kanamasına neden olan sebeplerdendir. Belli mide rahatsızlıkları reflü, ülser gibi midede damar çatlağına neden olabiliyor. Özellikle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Gözlerde oluşan damar çatlağı yüksek tansiyon sonucu ortaya çıkabiliyor. Gözde oluşan damar çatlağı zamanında müdahale edilmezse körlüğe bile neden olabiliyor. Göz arkasında oluşan çatlaklar göz içerisinde kılcak damar kanamalrına neden oluyor. Doktor müdahalesi ile ilaç yada ameliyat şeklinde tedavi ediliyor.

Makatta oluşan damar çatlağı (fistül) insanlara hayatı zehir eden bir damar çatlağı çeşididir. Genellikle kabızlık sorunu yaşayanlarda görülen makat çatlağı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir bağırsak hastalığıdır. Ameliyat ile tedavisi mümkündür.

Beyinde oluşan damar çatlakları ise beyin kanamasına neden oluyor. Yine yüksel tansiyon yada kolestrol sonucu oluşabilen beyin damarlarında çatlama çok tehlikelidir. Felç olma riski yüksektir. Beyinde damar tıkanıklığı sonucunda oluşan damar çatlağı ilk olarak kusma ile kendini gösterir. Gözlerde kararma ve bayılma ile devam eder. Beyin kanaması beslenme bozuklukları sonucu damar sertliği ve damar tıkanıklığı sonucunda oluşabileceği gibi en çok yüksek tansiyon sonucu oluşur.

Kalbe giden damarlarda ki çatlak ta en az beyin kanaması kadar tehlikelidir. Hayati tehlike riski yüksektir. Aortun çeşitli bölgelerinde görülebilen anevrizmalarda damar çapı, normalin iki katına ulaştığında damarın çatlaması, yırtılması, (rüptür) ya da damar cidarındaki tabakaların ayrışması (diseksiyon) gibi tehlikelere sık rastlanır. Bu nedenle, anevrizma tespit edilen hastalar yakından takip edilmeli ve aort çapının iki kata çıktığı ya da 5 santimetreyi aştığı durumlarda aktif tedavi uygulanmalıdır. Açık cerrahi tedavi ve damar içinden müdahale anlamına gelen “endovasküler tedavi”uygulanır.

buz perisi bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Damar Çatlaması benzer konular

Etiketler:
  • beyinde damar çatlaması
Göz kapağında çıkan sinir ucu çatlaması nasıl geçer?
göz kapagında cıkan sinir ucu catlaması nasıl gecer
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Mart 2012 15:43
Arif Damar
Arif Damar (1925 - 2010)MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedihttp://img854.imageshack.us/img854/6162/arifdamar.jpg Arif Damar ( d. 23 Temmuz 1925, Gelibolu, Çanakkale - ö. 20 Ekim 2010, Göztepe, İstanbul), Türk şair. Çanakkale'nin Gelibolu ilçesi Karainebeyli köyünde 23 Temmuz 1925 günü...
Forum: Edebiyat tr Cevap: 2
Son Mesaj: 6 Haziran 2011 22:51
Damar Nedir?
damar isim, anatomi 1 . Canlı varlıklarda kanın veya besleyici sıvıların dolaştığı kanal: "Alnında ve şakaklarında şişen damarlar ağrıyordu."- P. Safa. 2 . Mermerde, bazı taşlarda ve tahta kesitlerinde renk ayrılığı gösteren dalgalı çizgi. 3 . Başka türden katmanların arasında...
Forum: X-Sözlük Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Haziran 2011 22:31
Damar Şiirler
YAEx8a_Ib8c
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 8 Nisan 2011 11:16
Damar Hastalıkları
Damar Bu maddedeki yazılar yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar, doktor uyarısı ya da uzman önerisi değildir. damar sertliği Vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini keybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde...
Forum: Hastalıklar Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Kasım 2009 07:04
 
Sayfa 0.136 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu