Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Kırgızistan'da Görülmeye Değer Yerler

Bu konu Kırgızistan forumunda Bia tarafından 23 Mayıs 2008 (14:36) tarihinde açılmıştır.
13625 kez görüntülenmiş, 0 cevap yazılmış ve son mesaj 23 Mayıs 2008 (14:36) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 23 Mayıs 2008, 14:36

Kırgızistan'da Görülmeye Değer Yerler

#1 (link)
Bia
Ziyaretçi
Bia - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
TURİZM VE GÖRÜLMEYE DEĞER YERLERİ

Ülkenin karşılaştırmalı üstünlükleri arasında yer alan turizm sektöründe dağcılık, tatil, kültür ve sağlık turizmi başlıca faaliyetler arasında gelmektedir. Bugüne kadar mevcut potansiyelin küçük bir kısmı kullanılmış olan KIRGIZİSTAN’da doğanın kirlenmemiş olması , özgün kültürel özelliklerin halen korunuyor olması ülkeyi uluslararası düzeyde önemli kılmaktadır.

Dağcılık Turizmi
KIRGIZİSTAN dağcılık turizmi açısından dünyanın en başta gelen ülkelerinden biridir. Ülkedeki dağlık alanların büyük bir kısmı Tanrı ( Tien- Shan) Dağlarından , bir kısmı ise Pamir Dağlarından oluşmaktadır. Uluslararası kabul görmüş ve dağcılar araında tercih edilen 8 bölge bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi Tanrı Dağlarında , 3’ü ise Pamir Dağlarında bulunmaktadır.


Tatil Turizmi ve Göller
 1. Ülkede koruma altına alınmış 2 milli park, 10 orman, 16 Avlanma Alanı, 22 Botanik ve 18 Jeoloji Parkı bulunmaktadır.
 2. Issık Göl
  Ülkenin en önemli , en büyük gölü ve turizm merkezidir. Yüzölçümü 6200 km² , derinliği 668 m olup dünyanın en derin göllerinden birisidir. Suyu biraz tuzlu , son derece berraktır. Çevresinde yaz tatili amacına yönelik turizm konaklama tesisleri bulunmaktadır. Tesisler çok nitelikli olmamakla beraber ihtiyaca cevap verebilmektedir. Yaz tatilinin yanısıra , sportif oyunlar, avcılık, tedavi imkanlı termal kaynakları, at sporları ve dağ yürüyüşleri bölgenin turizm potansiyelini artıran diğer aktivitelerdir.
 3. Sarı – Çelek
  Diğer güzel bir göl olan Sarı –Çelek , Çatkal Dağları eteklerindedir. Göle ulaşmak zordur. Çevresinde ahşap külübe ve Kırgız keçe çadırları ( Boz Üy) dışında yapı bulunmamaktadır. Çevresindeki zengin bitki örtüsü çeşitli türde hayvanın yaşaması için uygun bir ortam yaratmaktadır.
 4. Çatır Göl
  Tektonik bir göldür. 170 km² yüzölçümündedir. Ulaşım zordur. Ata binme ve yürüyüş gibi doğa sporları yapılabilmektedir.
 5. Son Göl
  Tektonik bir göldür. 287 km² yüzölçümündedir. Çevresi doğal güzelliklerle kaplıdır. Çerçevesinde ata binme ve yürüme gibi doğa sporları yapılabilmektedir.
Sağlık Turizmi
Önemli termal kaynaklar mevcuttur. Başlıcalarını tedavi edici nitelikte mineral su ve çamur kaynakları uluşturmaktadır. Bu potansiyeli değerlendirmek üzere , özellikle Issık – Göl çevresi içinde sağlık personelinin de hizmet verdiği tesisler bulunmaktadır.

Doğa Yürüyüşü ve Turları ( Trekking )
Son yıllarda ilgi görmektedir. Trekking güzergahları olarak Tanrı Dağlarında, Bişkek yakınlarında Ala Arça’da , Pamir Dağlarında ve Özbekistan yakınlarındaki AK-SU bölgeleri kullanılmaktadır. Daha az zorlayıcı turlar için ise Issık-Göl güneyindeki Kukcuk bölgesi ile Atbaşı , Çatır-Göl, Sarıçelek , Son-Göl bölgeleri de kullanılmaktadır.


Akarsu Kanoculuğu ( Rafting)
KIRGIZİSTAN’daki nehirlerin çokluğu nedeniyle rafting için çok iyi şartlar bulunmaktadır. Rafting için Çuy , Narın, Tarogay ve Karaçay nehirleri son derece uygundur.


Helikopter Kayağı ( Heli – Skiing)
KIRGIZİSTAN’ın üstün olduğu bir turizm dalıdır. Kayakçılara sunduğu 2000 m.ye kadar uzanan kesintisiz , kaliteli karlı, güzel doğa manzaralı, 12 ay kayak yapılanilen , sessiz ve tenha pistleriyle dünyada sayılı ülkelerden biri durumundadır.


At Sporları
At Sporları açısından son derece iyi bir potansiyele sahip olan KIRGIZİSTAN’da 260 bin at, 4 at işletmesi ve 2 hipodrom bulunmaktadır. Doğanın at gezintileri için uygun olması , halkın atcılık üzerine büyük bir kültür ve geleneğe sahip olması bu potansiyelin nedenleri olarak sayılabilir. Bişkek’e çok yakın Alaarça’da kısa süreli veya günlük turlar düzenlenmektedir. Kukcuk bölgesi de ata binmek için uygundur.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.150 saniyede (66.46% PHP - 33.54% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 09:17
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi