Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kırgızistan'da Görülmeye Değer Yerler

Gösterim: 14927 | Cevap: 0
1
 • 1 Gönderen Bia
Bia
23 Mayıs 2008 14:36   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kırgızistan'da Görülmeye Değer Yerler

TURİZM VE GÖRÜLMEYE DEĞER YERLERİ

Ülkenin karşılaştırmalı üstünlükleri arasında yer alan turizm sektöründe dağcılık, tatil, kültür ve sağlık turizmi başlıca faaliyetler arasında gelmektedir. Bugüne kadar mevcut potansiyelin küçük bir kısmı kullanılmış olan KIRGIZİSTAN’da doğanın kirlenmemiş olması , özgün kültürel özelliklerin halen korunuyor olması ülkeyi uluslararası düzeyde önemli kılmaktadır.

Dağcılık Turizmi
KIRGIZİSTAN dağcılık turizmi açısından dünyanın en başta gelen ülkelerinden biridir. Ülkedeki dağlık alanların büyük bir kısmı Tanrı ( Tien- Shan) Dağlarından , bir kısmı ise Pamir Dağlarından oluşmaktadır. Uluslararası kabul görmüş ve dağcılar araında tercih edilen 8 bölge bulunmaktadır. Bunların 5 tanesi Tanrı Dağlarında , 3’ü ise Pamir Dağlarında bulunmaktadır.


Tatil Turizmi ve Göller
 1. Ülkede koruma altına alınmış 2 milli park, 10 orman, 16 Avlanma Alanı, 22 Botanik ve 18 Jeoloji Parkı bulunmaktadır.
 2. Issık Göl
  Ülkenin en önemli , en büyük gölü ve turizm merkezidir. Yüzölçümü 6200 km² , derinliği 668 m olup dünyanın en derin göllerinden birisidir. Suyu biraz tuzlu , son derece berraktır. Çevresinde yaz tatili amacına yönelik turizm konaklama tesisleri bulunmaktadır. Tesisler çok nitelikli olmamakla beraber ihtiyaca cevap verebilmektedir. Yaz tatilinin yanısıra , sportif oyunlar, avcılık, tedavi imkanlı termal kaynakları, at sporları ve dağ yürüyüşleri bölgenin turizm potansiyelini artıran diğer aktivitelerdir.
 3. Sarı – Çelek
  Diğer güzel bir göl olan Sarı –Çelek , Çatkal Dağları eteklerindedir. Göle ulaşmak zordur. Çevresinde ahşap külübe ve Kırgız keçe çadırları ( Boz Üy) dışında yapı bulunmamaktadır. Çevresindeki zengin bitki örtüsü çeşitli türde hayvanın yaşaması için uygun bir ortam yaratmaktadır.
 4. Çatır Göl
  Tektonik bir göldür. 170 km² yüzölçümündedir. Ulaşım zordur. Ata binme ve yürüyüş gibi doğa sporları yapılabilmektedir.
 5. Son Göl
  Tektonik bir göldür. 287 km² yüzölçümündedir. Çevresi doğal güzelliklerle kaplıdır. Çerçevesinde ata binme ve yürüme gibi doğa sporları yapılabilmektedir.
Sağlık Turizmi
Önemli termal kaynaklar mevcuttur. Başlıcalarını tedavi edici nitelikte mineral su ve çamur kaynakları uluşturmaktadır. Bu potansiyeli değerlendirmek üzere , özellikle Issık – Göl çevresi içinde sağlık personelinin de hizmet verdiği tesisler bulunmaktadır.

Doğa Yürüyüşü ve Turları ( Trekking )
Son yıllarda ilgi görmektedir. Trekking güzergahları olarak Tanrı Dağlarında, Bişkek yakınlarında Ala Arça’da , Pamir Dağlarında ve Özbekistan yakınlarındaki AK-SU bölgeleri kullanılmaktadır. Daha az zorlayıcı turlar için ise Issık-Göl güneyindeki Kukcuk bölgesi ile Atbaşı , Çatır-Göl, Sarıçelek , Son-Göl bölgeleri de kullanılmaktadır.


Akarsu Kanoculuğu ( Rafting)
KIRGIZİSTAN’daki nehirlerin çokluğu nedeniyle rafting için çok iyi şartlar bulunmaktadır. Rafting için Çuy , Narın, Tarogay ve Karaçay nehirleri son derece uygundur.


Helikopter Kayağı ( Heli – Skiing)
KIRGIZİSTAN’ın üstün olduğu bir turizm dalıdır. Kayakçılara sunduğu 2000 m.ye kadar uzanan kesintisiz , kaliteli karlı, güzel doğa manzaralı, 12 ay kayak yapılanilen , sessiz ve tenha pistleriyle dünyada sayılı ülkelerden biri durumundadır.


At Sporları
At Sporları açısından son derece iyi bir potansiyele sahip olan KIRGIZİSTAN’da 260 bin at, 4 at işletmesi ve 2 hipodrom bulunmaktadır. Doğanın at gezintileri için uygun olması , halkın atcılık üzerine büyük bir kültür ve geleneğe sahip olması bu potansiyelin nedenleri olarak sayılabilir. Bişkek’e çok yakın Alaarça’da kısa süreli veya günlük turlar düzenlenmektedir. Kukcuk bölgesi de ata binmek için uygundur.
KisukE UraharA bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kırgızistan'da Görülmeye Değer Yerler benzer konular

Mutlak Değer (Mutlak Değer Fonksiyonu)
Matematikte, mutlak değer (ya da mutlak değer fonksiyonu) bir gerçel sayının işaretsiz sayısal değerini verir. Örneğin, 3; hem 3'ün hem de −3'ün mutlak değeridir. Bilgisayarlarda ise, bu fonksiyonu ifade etmek için kullanılan matematiksel fonksiyon genelde abs(...)'dir (Örneğin: abs(−8)=|−8|=8...
Forum: Matematik Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Haziran 2013 00:52
İstatistikte ortalama değer ile ortanca değer arasındaki ilişkinin grafiği nasıldır?
İstatistikte ortalama, ortalama değer ile ortanca değer arasındaki bağlantı nedir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Haziran 2012 11:03
Kırgızistan'da Ulaşım
Kırgızistan'da Ulaşım Kırgızistan'da ulaşım, ülkenin dağlık yerşekillerinden ötürü büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Yollar yüksekliği 3000 metre ve üzerini bulabilen rakımlar ve dik vadilerden dolayı sık sık viraj yapmak durumundadır ve ulaşım sürekli olarak toprak kaymaları ve çığ düşmesi...
Forum: Kırgızistan Cevap: 1
Son Mesaj: 25 Aralık 2011 06:00
Türkiye'de göç alan yerler ile göç veren yerler nerelerdir?
ya ben göç alan yerler ve göç veren yerlerin çözüm yollarını istiyorum.yardncı olurmusunuz
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Aralık 2011 01:36
Osmanlı Devleti'nde batılılaşma ilk olarak hangi alanda görülmeye başladı?
osmanlı devletinde batılılaşma ilk olarak hangi alanda görülmeye başlar?sebebleri nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Ekim 2009 19:24
 
Sayfa 0.149 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu