Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Marmara Bölgesi > Marmara Bölgesi Akarsuları
«Önceki KonuSonraki Konu»
Daisy-BT13:25, 17 Kasım 2009 
Marmara Bölgesi Akarsuları

Bölge genelinde, küçük ölçekli olmalarına rağmen sık bir akarsu ağı vardır. Sakarya, Ergene, Susurluk, Meriç ve Biga Çayı bölgedeki başlıca akarsulardır.

Bölgedeki dere ve çayların genellikle bulundukları yöreye ekonomik katkısı az olup, kirlilik ve beslendiği kaynakların azalması nedeniyle tehlike sinyalleri vermektedirler. Son yıllarda bu dere ve çayların ve çevresinin islâhı için çaba sarfedilmektedir. Taşkınlar nedeniyle sık sık yatak değiştiren çayların suları yazın çekilip kışın yağışlar nedeniyle artınca da zararlar meydana gelebilmektedir.

Marmara Bölgesi'nin Akarsuları:
İstanbul'un Akarsuları:

İstanbul'da, büyük akarsular yoktur. Bu nedenle sulama, ulaşım , balık vb deniz ürünleri üretme gibi amaçlarla kullanılamazlar. Ya da bu konudaki önemleri azdır denilebilir. Marmara Bölgesi'nin dere ve çayları için söylenen kirlilik ve taşkınlarla çevreye verdikleri zararlar İstanbul civarındaki akarsular için de söylenebilir.

En büyük akarsuyu Riva çayıdır.Kocaeli topraklarından çıkar ve Çayağzı (Riva) Köyü yakınlarında Karadenize dökülür.Uzunluğu 65 km dir. Yeşilçay (Ağva), Çanak Deresi, Şile batısında Uluderede Karadenize dökülür.

Cevap
YaLnIz QrAl23:31, 28 Aralık 2011 
MERİÇ

ERGENE

SUSRLUK

SAKARYA

MARMARA BÖLGESİNNİİN NEHİRLERİNDENDİR....*
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Marmara Bölgesi Konuları
Benzer Konular
Marmara Bölgesi'nin akarsuları nelerdir?
Marmara Denizi ve Marmara Bölgesi hangi yöndedir?
Marmara Bölgesi'nin akarsuları neden İstanbul'da bulunan akarsulardan daha azdır?
Ege Bölgesi Akarsuları
İç Anadolu Bölgesi Akarsuları