Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Protez ve Ortez Teknikeri

Gösterim: 8699 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen thedoctor_611
thedoctor_611
10 Haziran 2007 14:19   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Protez ve Ortez Teknikeri

PROTEZ VE ORTEZ TEKNİKERİ
TANIM El, ayak ve benzeri organların kaybı durumunda, bu organların işlevlerini kısmen de olsa yerine getirecek olan yapay organların (protezlerin) ya da herhangi bir nedenle desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanan yardımcı cihazların (ortezlerin) yapımında çalışan kişidir.

GÖREVLER - Takılacak protezin (ayak, diz üstü, diz altı, el, el bileği,) alçı ölçüsünü alır, - Ölçüye göre kesik kısım için plastik döker, - Dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, yeni modilaj yapar, - Protez takılacak organın (el, ayak vb.) kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, - Protezin ayarını yapar, sabitleyerek işi tamamlar, - Ortezin (Kısa ve uzun yürüme cihazları, tabanlık, tıbbi (korse) ölçüsünü alır ve yapımını tamamlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Protezde kullanılan malzemeler (yapay organlar), - Ortez malzemeleri, - Kaynak makineleri, torna taşlama, frezeleme tezgahları, - Matkap makineleri, havya ve havya matkapları, - Torna kalemleri, pimler, kamalar, rayba çeşitleri, - Ölçme ve kontrol aletleri (Kumpaslar, mikrometreler), - Markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, - Tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, - Zımpara taşları, eğeler, vidalar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Protez ve ortez teknikeri olmak isteyenlerin; - El ve parmak becerisine, - Şekil ve uzay ilişkilerini algılama yeteneğine sahip, - Titiz ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Bu meslekte çalışacak kişilerin toz ve kimyasal maddelere karşı allerjileri olmamalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Protez ve ortez teknikerleri hastanelerin rehabilitasyon birimlerine bağlı atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı alçı ve alçı tozları ile kirlenmiş olabilir. İş genellikle ayakta yürütülür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Protez ve ortez teknikerliğinin kadrosu hastanelerde Sağlık Teknikeri olarak bulunmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren özel işyerlerinde de yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca meslek elemanlarının kendi işyerini açma şansı da bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir dal olduğundan bu alandaki eleman ihtiyacı giderek artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokulların “Protez ve Ortez” ön lisans programında verilmektedir. MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Meslek liselerinin Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği,Tıp Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar “Protez ve Ortez” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleki eğitim iki yıldır. Protez ve ortez programının; l. yılında: Fizyoloji, Anatomi, Malzeme Bilgisi, Biyomedikal, Fizik, Psikoloji, Teknik Resim, Mesleki Teknoloji, İlk Yardım, Proteze Giriş, Orteze Giriş, Klinik Bilgisi, Kinezyoloji, Biyomekanik, Sakatlık Psikolojisi, Biyomedikal Instrumantasyon dersleri, 2. yılında: Protez I ve II, Ortez I ve II, Ortez Rehabilitasyonu, Protez Rehabilitasyonu, Halk Sağlığı ve Tıbbi Deontoloji gibi temel meslek dersleri ile 1. ve 2. sınıflarda Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil gibi kültür dersleri okutulur. Programda eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak verilmektedir. Staj birinci ve ikinci yılın sonunda olmak üzere iki aşamalı olup, süresi üç haftadır. 1. yıl staj programı kapsamında: protez ve cihaz yapımı için kullanılan temel malzemelerin tanıtım ve uygulanması yaptırılmakta, 2. yıl ise; uygulamalı olarak hasta üzerinden alınan ölçülere uygun protezin yapımı gösterilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, · Biyomedikal Mühendisliği, · Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, · Sağlık Eğitimi Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. İşe ilk başlayan bir protez ve ortez teknikeri özel sektörde asgari ücret, kamu hastanelerinde asgari ücretin yaklaşık iki katı civarında ücret almaktadır. Üniversite hastanelerinde ayrıca döner sermayeden pay alabilir.
P.u.S.u bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Protez ve Ortez Teknikeri benzer konular

Protez göze göz nakli yapılabilir mi?
sol gözüm protezdir göz nakli yapılabilirmi,eğer yapılıyorsa hangi kuruma yönlendirebilirsiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Ocak 2014 21:25
Penil Protez
Penil Protez Sertleşme sorunlarında genellikle tedavide ameliyat dışındaki metodlara öncelik verilse dahi, halen cerrahi girişimin gerekli olduğu hasta grubu var. Bu hastalar için diğer tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde veya bu tedavileri reddettiklerinde geriye tek seçenek olarak...
Forum: Erkekçe Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Şubat 2012 11:24
Diş Protez Teknikeri (Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri)
DİŞ PROTEZ TEKNİKERİ / AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ TANIM Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene ve yüz ...
Forum: Meslekler Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Eylül 2011 10:59
ByZalim - Protez Duygular (Albüm)
http://img84.imageshack.us/img84/3231/nkapakhd4.jpg Track List: 1. ByZalim - Radio Recording 2. ByZalim - Sensiz Olmuyor 3. ByZalim Ft. RapSenfoni - Geçtiğimiz Yollar 4. ByZalim Ft. Ranger - Durduk Sanma Bak 5. ByZalim - Beni Bırakma 6. ByZalim Ft. Safkan - Engel Yok
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 3
Son Mesaj: 30 Aralık 2009 03:13
Protez Nedir?
protez isim Fransızca prothèse 1 . Takma: "Diş protezi."- . 2 . sıfat Bu amaçla yapılıp kullanılan (organ). 3 . dil bilgisi Ön ses türemesi
Forum: X-Sözlük Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Ocak 2008 11:59
 
Sayfa 0.160 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu