Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Lidya (Lydia) Mimarisi

Gösterim: 10908 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
22 Mart 2009 03:47   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Lidya (Lydia) Mimarisi

Lidya (Lydia) Mimarisi
sardes
M.Ö. 6. yüzyıl Lydia evlerinin özelliklerinden söz eden Herodotos’un anlatımının doğruluğu, en yeni kazılarla onaylanmıştır. M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında Sardes’te yaşayan halk tabakasından kişilerin evlerinin genel nitelikleri şöyledir:
Temeller ırmak ya da tarla taşlarından yapılmış, döşeme sert, sıkıştırılmış kil kullanılmıştır. Temel duvarlarına göre daha dar olan üst duvarlar da, yine aynı türde moloz taşlarla yapılmış, bunların üzerine kerpiç bloklar yerleştirilmiştir; damlarda örtü olarak daima saz kullanılmıştır; kapı eşikleri mavimsi taşlarla belirtilmiş, kapı pervazları genellikle çok ince yapılmıştır. Evler birbirine bitişik düzendedir ve bazen avluya benzer açık bir alana açılırlar. 1 ya da 2 odalı olan evlerin iç düzenlerinde ocaklar, depolama çukuru ve çöp çukurları en önemli öğeleri oluştururlar. Taş temel ve kerpiç duvarlı bu tür evlerin yanında, M.Ö. 6. yüzyılda, Kroisos döneminde, ahşap iskelet üzerine pişmiş toprak levhalarla kaplı yapılar da ortaya çıktı. Üzeri boya ile bezenmiş kabartmalarla süslü bu kaplama levhaları Yunanistan’ dakilere benzerlik gösterir.
Lydia mimarlığında ilginç bir zıtlık göze çarpar. Bu zıtlık, saz ve çamurdan yapılmış ev ve dükkânlar ile Bintepe kralı mezarlığındaki mezar odalarının özenli taş işçiliği arasındadır. Örneğin, Alyattes’e ait mezar odasının çok büyük bir ustalıkla yontulmuş tavanındaki bazı taş blokların uzunluğu 4m., genişliği 1.40 m. ve yüksekliği de 1 m.’ye değin varmaktadır.
Sardes’in çok zarif mermer yontular ve yine mermerden genel ve kutsal yapıları ile ün yapmasına karşılık, halk ahşap çatılı, kerpiç duvarlı yapılar içinde çalışıp, yaşıyordu. Herodotos M.Ö. 499 yılında lonialı ihtilalcilerın Sardes’e karşı giriştikleri ani saldırıyı anlatırken, kentin, saldırganların eline geçmekle birlikte, yağma edilemediğini bildirir. Bunun nedeni, Sardes kentinin çok kolay yanmış olmasıdır. Çünkü, evlerin büyük bir bölümü sazdan inşa edilmişti, hatta kerpiçten yapılmış olan birkaç tanesinin de dam örtüleri sazdandı. Bu nedenle, bir evin tutuşmasından hemen sonra, yangın öbür evlere de sıçramış ve çarçabuk yayılıp, saldırgan Ionialılar’a talan edecek bir şey bırakmamıştı.

lydiamimarlik

Bugün Lydia’ nın ve sanatı ile ilgili bildiklerimizin tümü Sardes kazılarında bulunan eserlere dayanır. Bu nedenle Sardes kültürü olarak tanımlayabileceğimiz bu kültürü tüm Lydia ülkesine mal etmeğe olanak yoktur. Sardes dışında başka bir Lydia kentinde arkeolojik kazılar yapılana değin özgün Lydia kültürünü tanımamız olanak dışıdır.
Lydia Mimarlık Sanatı
Lydialılar tapınaklarını düzlük alanda inşa ediyorlar, krallarını da tümülüs denilen yığma tepelerde gömüyorlardı. Bu tümülüsler Anadolu’nun en görkemli gömü tepeleridirler. Alyattes Tümülüsü’nün çapı 355 m, çevresi 1115 m ve yüksekliği 69 metredir. Buna karşılık en büyük Phryg tümülüsünün çapı 250 m, yüksekliği 53 metredir.
Lydia mimarlığından, tümülüsler içindeki mezar odalarından başka günümüze değin kalmış herhangi bir eser yoktur. Lydia krallarının özellikle Kroisos’un sarayından hiçbir kalıntı ele geçmemiştir. Bunlar herhalde görkemli yapılardı. Nitekim tümülüslerde mezar odalarının duvarları çok başarılı mimarlık işçiliği sergilerler. Bayraklı’da M.Ö. 6. yüzyılın başında yapılmış olan Athena Tapınağı’nın sütun başlıklarından bugüne değin kalmış parçalarda Lydia aifabesinden harflerin bulunması, Bayraklı’da (Eski İzmir’de) Lydialı ustaların çalışmış olduklarını kanıtlar (E.Akurgal, Eski İzmir, Ankara, Lev. 168-171). Böylece mimarlık konusunda Lydialıların Hellen yapı ustalarına örnek oldukları anlaşılmaktadır.

Anadolu Uygarlıkları, Ekrem Akurgal, TÜBİTAK Yayınları

sanar bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Lidya (Lydia) Mimarisi benzer konular

Lydia - This İs Twice Now
http://img9.imageshack.us/img9/3192/lydiab.jpg Lydia - This is Twice Now - Lyrics (S)(8) Baby just ask once more 'Cause I saw your door wide open, but the floor is still freezing. Hailey, I was sick and I'm still quite unwell. Tell me it's you or nothing at all.
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Kasım 2012 15:31
Leyla Lydia Tuğutlu
Leyla Lydia Tuğutlu - Leyla Lydia Tuğutlu Kimdir - Leyla Lydia Tuğutlu Resimleri - Leyla Lydia Tuğutlu Biyografisi - Leyla Lydia Tuğutlu Hakkında Vikipedi, özgür ansiklopedi http://img6.imageshack.us/img6/4818/leylalidyatugutlu04.jpg Leyla Lydia Tuğutlu, 1989 yılında Almanya’nın Berlin...
Forum: Basın/Magazin tr Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Ekim 2011 17:33
Lidya Uygarlığı
LYDİA UYGARLIĞI (M.Ö. 700-300) Batı Anadolu’da Gediz ve Küçük Menderes yörelerinde oturan bu halkın nereden geldiği kesin olarak belirlenememiştir. Antik dönem yazarları onların güneydeki Karyalılar ile kuzeydeki Mysialılar ve Frigler ile akraba olduklarını söylerler. Hint-Avrupa karakterli...
Forum: Medeniyetler Tarihi Cevap: 4
Son Mesaj: 16 Haziran 2010 02:22
Lidya (Lydia) Sanatı
Lidya (Lydia) Sanatı http://img258.imageshack.us/img258/4990/lidya.jpg Mimarlık Lydia Mimarlık Sanatı için bakınız: http://www.msxlabs.org/forum/mimarlik/238893-lidya-lydia-mimarisi.html#post1350279 Heykeltraşlık M.Ö 7.yüzyılın başlarından 547 yılına kadar devam eden Mermnad...
Forum: Sanat Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Mart 2009 04:03
Lydia'lı Arakne'nin Örümcek Oluşu
LYDIA'LI ARAKNE'NİN ÖRÜMCEK OLUŞU Athena insanların yaptığı bütün sanatların ve işlerin, özellikle kadınların yaptıkları ince nakışların işlemelerin koruyucusu idi. Hera'nın gelinliğini kendi elleri ile hazırlamıştı. Bu gibi işlerde oldukça başarılı olan Yunanlı kadınlar sanatlarını...
Forum: Efsaneler Cevap: 0
Son Mesaj: 16 Haziran 2008 20:21
 
Sayfa 0.142 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu