MsXLabs
2005-2016
Moda forumunda yer alan careless_WhispeR tarafından açılmış Dağlama Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Dağlama - Dağlama Nedir - Dağlama Hakkında Dağlama, tuttuğunuz sıcak bir şeyi, genellikle belli bir ... Etiketler:
  • dağlama nedir
  • yara neden dağlanır

Dağlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Gösterim: 17.415 | Cevap: 1
3 Nisan 2009 19:32   |   Mesaj #1   |   
careless_WhispeR - avatarı
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ♂
...

47.402
2.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006
Dağlama - Dağlama Nedir - Dağlama Hakkında

d1

Dağlama, tuttuğunuz sıcak bir şeyi, genellikle belli bir şekildeki metali, etinize bastırma işlemidir ki bu ciddi bir yanık yapar sonrada kalıcı bir yara. Kulağa hoş geliyor mu? Sadece dağlamanın tehlikeli olduğunu unutmayın! Tüm yanıklar enfeksiyon eğilimlidir ama araba kullanmakta tehlikelidir.

En geleneksel dağlamalar iki katagoriye ayrılır:
*Seramoni
*Cezalandırma

d2

Seramonilerin çoğu birinin erginliğe erişmesinin bir motifi olarak dağlamayı içerir. Pek çok kabile halkı erginliğe geçişin kabul töreni olarak yara izi bırakma, dövme gibi bir şeyi içerir. Batı kültüründe, dağlamaların çoğu suçluları işaretleme yolu olarak yapılmıştır. Fıransızlar suçluların omuzlarına dağlama yapıp damgalayarak onları dokunulmaz bir sınıf olarak ortaya çıkarır.Ama onlar bunu protestanlara da yaptılar, bir süre sonra çok fazla Fransız protestanı bunu taşıyınca dağlama önceki anlamından çok şey yitirmiştir. İngiliz halkı farklı yerlerde suçlandıkları şeye bağlı olarak dağlanarak işaretlendirildi. Cepçiler ve yankesiciler yanaklarında esiri imâ eden S damgasıyla cezalandırılmışlardır ve onlar ömür boyu onaylı bir köleliğe gönderildi. Bu ceza kral 8. Henry tarafından yasalaştırıldı ve insanları kolonilere (Amerika) nakletmek güçleştiği zaman 18.yy' da kaldırıldı.

d3

Dağlama, demir yeterince ısıtılırsa ve gerektiği kadar tatbik edilince sonuç üçüncü derecede bir yanıktır ki bu sinir uçlarını yok eder ve küçük yanıklar kadar acıtmaz. Sorun üçüncü derecede yanık olmuş bu bölgenin asla yeniden hassasiyet kazanmamasına maruz kalmasıdır. Isıtılan madde bir yara bölgesi oluşturarak deri tabakasının tümünü üçüncü derecede yanık şekline bağlı yok eder. Derinin etrafı yıllar geçtikce dağılarak yanmamış bölgelerede taşarak kötü bir yanık havası verecektir

Başarılı bir dağlama yapmanın anahtarı şunlardır:
*Dağlamayı yapan kişi doğru ısıya karar verebilmeli.
*Çelik derinin üzerinde ne kadar kalmalı.
*Uygun basınç.
*Yerleştirme.
*İnsanların cilt tipleri çok büyük farklılıklar gösterir

d5
Bunu kendi kendinize yapmanız durumunda; günümüzde profesyonel salonlarda kullanılan paslanmaz ince metallerden ziyade daha çok acıtan bazı buluşlar arasında tahta yakıcıları, havyalar, kızıl sıcak askılar, ataçlar çirkin görünümlü su kabarcıklarına, pürüzlü yaralara neden olur.d6


d9d10

d11

d12

d13

d14


d15


d7


d8

20 Ocak 2015 15:23   |   Mesaj #2   |   
_AERYU_ - avatarı
VIP VIP Üye
Konya
1.463
6.565 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 19-01-2012
Kızgın Demirle Dağlama

FZZD4Ms

Kızgın demirle dağlama muhtemelen vücut modifikasyonları arasında en acı verici olanı. Kızgın demir, vücutta 3. derece yanığa yol açacak şekilde deriye bastırılıyor, böylelikle sinirleri yok etmiş oluyor. Yenilenmeyen sinirler 3. derece yanık bölgelerin duyarlılığını engelliyor. Ciddi şekilde zarar görmüş dağlanan kısımların çevresindeki bölgelerin hasarı onarması yıllar sürüyor.

Kaynak: