Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

Gösterim: 38340 | Cevap: 4
12
  • 3 Gönderen HayLaZ61
  • 3 Gönderen HayLaZ61
  • 3 Gönderen KisukE UraharA
  • 3 Gönderen Keten Prenses
23 Nisan 2007 00:21   |   Mesaj #1   |   
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
__61__

23.880
3.197 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

TELGRAFIN TARİHÇESİ

Telgraf elektrik akımını kullanan ilk haberleşme aracı olması ile önem kazanır. O zamanlarda, haberleşmek için telgrafa alternatif sadece mektuptu.

1830 lu yıllarda elektrikle haberleşme sistemi için gerekli tüm öğeler hazırdı: Elektrik akımı, manyetizma ve elektromanyetizma. Şimdi tüm bunları birilerinin birleştirip, haberleşmeyi sağlayacak sistemi geliştirmesi gerekiyordu.

1830 yılında Amerikalı Joseph Henry (1797-1878), elektrik akımını teller vasıtasıyla uzaklara taşıyıp, oradaki bir zili çalıştırdı. Zil bir elektromıknatısa bağlıydı. Bu elektrikli telgrafın doğuşuydu.

1832 yılında Amerikalı ressam Samuel Morse, bir yolculuk sırasında kendisine elektro mıknatıstan söz eden bir yolcuyla tanışmıştı. Telgraf üstünde zaten çalışmaları olan Morse, bu sefer elektro mıknatıslı telgraf için çalışmaya başladı.
1835 yılında, Morse ilk elektromıknatıslı telgrafını yaptı. O telgrafta bulunan elektromıknatısa başlı bir kalem vardı. Bu kalem kağıt bir şerit üzerine elektro mıknatıstan aldığı hareketle zig zag çizgiler çiziyordu. Bu sistem pek başarılı değildi.

Samuel Morse (1791-1872)

Daha sonra Morse ve yardımcısı Vail bunu geliştirdiler. Nokta ve çizgilerden oluşan bir kodlama sistemi ortaya çıkardılar. Bu kodlama sistemi, daha sonra tüm dünyada kabul gören Mors alfabesiydi.

O yıllarda telgraf en popüler iletişim aracı oldu. İlk telgraf hattı ise 1843 yılında Washington, D.C. ile Baltimore, Maryland arasına çekildi.

NASIL ÇALIŞIR?

Elektrikli telgraflar, bir verici, bir alıcı ve ikisi arasına çekilmiş elektrik hattından meydana gelir. Vericiye maniple denir. Maniple, telgraf şebekesindeki elektrik akımını açıp kapayan anahtarlardır. Manipleye basınca devre tamamlanır ve telgraf şebekesinden akım geçer.

Karşı tarafta ise alıcılar vardır. Alıcılar, elektro mıknatıs bobinlerden yapılmışlardır. Elektro mıknatısın karşısında ileri geri hareket edebilen madeni bir çubuk vardır. Bu çubuk elektro mıknatıstan akım geçtiği zaman hareket eder. Çubuğun ucundaki mürekkepli kalem bir kağıt şerit üzerine nokta (.) veya çizgi (-) şeklinde şekiller çizer.

Sesle çalışan alıcılar da vardır. Bunlar kağıt bir şeride yazı yazmak yerine, sert bir cisme vurarak tıkırtı çıkarırlar. Tecrübeli telgraf operatörleri , bu tıkırtıları dinleyerek mesajı çözerler. Burada kısa tıkırtı nokta (.), uzun tıkırtı çizgi (-) anlamına gelmektedir.

Neyse kafanızı daha fazla şişirmeden, Mors alfabesi hakkında gerekli bilgileri vereyim.

asla_asla_deme, GusinapsE ve KisukE UraharA bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 19 Mayıs 2008 14:21
8 Mayıs 2007 01:26   |   Mesaj #2   |   
HayLaZ61 - avatarı
VIP BuGS_BuNNY
__61__

23.880
3.197 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-10-2006

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

MORS ALFABESİ

Samuel Morse' un geliştirdiği alfabe günümüzde de halen kullanılmaktadır. Telgrafla iletişim geride kalsa bile, telsiz operatörleri hala mors alfabesini kullanmaktadırlar. Benim de bilmediğim daha birçok alanda mors alfabesi eminim ki kullanılmaktadır. Aşağıda mors alfabesine ait kodlamaları bulabilirsiniz.

telgraf r3

İşte bu kadar telgraf için anlatacaklarım. Geçmişin telgraflı iletişiminden, günümüz internetli iletişimine nasıl gelmişiz değil mi?
asla_asla_deme, GusinapsE ve KisukE UraharA bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen KisukE UraharA; 19 Mayıs 2008 14:22
19 Mayıs 2008 14:25   |   Mesaj #3   |   
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
KocaeLi

44.751
7.522 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 08-04-2007

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi
Ad:  L-Telegraph1.png
Gösterim: 95
Boyut:  20.5 KB
Telgraf, İki merkez arasında,kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzenidir. 1830 yılında Amerikalı Joseph Henry (1797-1878), elektrik akımını teller vasıtasıyla uzaklara taşıyıp, oradaki bir zili çalıştırdı. Zil bir elektromıknatısa bağlıydı. Bu elektrikli telgrafın doğuşuydu.
1832 yılında Amerikalı ressam Samuel Morse, bir yolculuk sırasında kendisine elektro mıknatıstan söz eden bir yolcuyla tanışmıştı. Telgraf üstünde zaten çalışmaları olan Morse, bu sefer elektro mıknatıslı telgraf için çalışmaya başladı.
1835 yılında, Morse ilk elektromıknatıslı telgrafını yaptı.O telgrafta bulunan elektromıknatısa başlı bir kalem vardı. Bu kalem kağıt bir şerit üzerine elektro mıknatıstan aldığı hareketle zig zag çizgiler çiziyordu. Bu sistem pek başarılı değildi.
Daha sonra Morse ve yardımcısı Vail bunu geliştirdiler. Nokta ve çizgilerden oluşan bir kodlama sistemi ortaya çıkardılar. Bu kodlama sistemi, daha sonra tüm dünyada kabul gören Mors alfabesiydi.
O yıllarda telgraf en popüler iletişim aracı oldu. İlk telgraf hattı ise 1843 yılında Washington, D.C. ile Baltimore, Maryland arasına çekildi.

The First Telegraph
Samuel Morse tarafından, telgraf yoluyla yollanmış ilk mesaj; 1844.
asla_asla_deme, HayLaZ61 ve zeka küpü bu mesajı beğendi.
21 Mart 2009 22:06   |   Mesaj #4   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.246 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

Chappe Telgrafı
(Keşifler ve Buluşlar)
choppe telgrafi
Bu telgraf şekli en eski zamandan beri uygulanmaktaydı. Agamemnon, Truva’nın alındığını Klitemnesr’e böyle duyurmuştu. Bu yöntem daha sonra Doğabilimci Enee, Polybe, Çinliler ve Kartacalılar tarafından geliştirildi. Sonunculardan da Romalılara geçmiş ve çok kullanılmıştı. Hatta işi Clyde’den Tyne’e uzanan surların içine tunçtan akustik borular yerleştirmeye, yani gerçek bir telefon hattı kurmaya kadar vardırmışlar ve haberleri ya da emirleri böylece 1.000 metreden 1.000 metreye hızla duyurabilmişlerdi.

Barbar istilâlarıyla birlikte bütün bu hünerli tekniklerin sonu geldi. Ve yeni kıpırdamalar ancak XVII. yüzyılda başladı. Bunlardan iHc kayda değer girişim Richer ve Gaspard Schott’unki oldu. (XVI. yüzyılın sonu.) Bunu 1684′de daha önce sözünü ettiğimiz ekşi huylu büyük bilgin Hook’un yöntemi izledi. Yüksek bir yerden alfabenin her bir harfine karşılığı olan işaretlerin verilmesinden ibaretti bu. Dört yıl sonra da Amonson tarafından geliştirildi. Ancak, genel bir gösteriye kalkışıldığında müthiş bir fiyasko oldu. Gösteri Veliahttın ve saray mensuplarının huzurunda yapılacaktı. Şımarık saray züppeleri, üstelik sağır olan zavallı bilim adamını öyle bir alaya aldılar ki adamcağız kurduğu tesisatı işletemedi.


kaynak
asla_asla_deme, KisukE UraharA ve zeka küpü bu mesajı beğendi.
8 Ekim 2012 16:43   |   Mesaj #5   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.103
19.070 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Cvp: Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi

TELGRAF
MsXLabs.Org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Kodlanmış mesajları göndermeye yarayan elektrikli aygıt.

Telgraf konusundaki deneyler, üzerinden elektrik akımı geçmekte olan bir telin yakınındaki manyetik ibrenin saptığının gözlenmesiyle başladı (1819). W. F. Cooke ve Charles Wheatstone 1837'de altı tel ve beş uçtan oluşan ve ikişer ikişer hareket ederek elmas yapısı gösteren bir örgü içinde harfleri gösteren bir sistemin patentini aldılar.

Bu sistem İngiliz demiryollarında kullanıldı. Aynı yıl Samuel Morse, Alfred Vail ile birlikte ve Joseph Henry'nin yardımıyla ABD'de Morse alfabesiyle çalışan bir telgraf sistemi geliştirdi. Başlangıçta alıcı, kodlanmış simgeleri kazıma ya da baskı yoluyla kâğıda geçiriyordu. Bunun yerine kısa sürede ses veren bir aygıt geçirildi. 1858'de Wheatstone, delikli kâğıt şeritle çalışan süratli bir otomatik Morse telgrafı geliştirdi. Telgraf sinyalleri günümüzde denizaltı kabloları ve radyo dalgaları aracılığıyla da gönderilmektedir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Önemli İcatlar - Telgraf ve Tarihçesi benzer konular

İcatlar - Önemli İcatlar
CircumSpice Tarih El Yazmasından Basım Evi'ne Harfler bir ülkeden öteki ülkeye,bir ulustan öteki ulusa geçerken bir başka gezi daha yapıyor.:Taşların üzerinde papirüse ,papirüsten mumlu levhalara,mumlu levhalardan parşömene ve parşömenden de kağıda geçiyorlardı.Kumlu toprağa ekilen bir...
Forum: Mühendislik Bilimleri Cevap: 35
Son Mesaj: 17 Ekim 2015 12:44
Önemli İcatlar - Teyp
Teyp http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Tonband_1_sst.jpg Teyp; elektrik işaretlerinin saklaması ve gerektiğinde yeniden işaretlerine dönüştürülebilmesi amacı ile kullanılan kayıt cihazlarına verilen addır. İngilizce şerit kaydedici anlamındaki tape recorder (okunuşu: Teyp...
Forum: Mühendislik Bilimleri Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Kasım 2012 14:40
Önemli İcatlar - Saat ve Tarihçesi
Saat'in Tarihi... İnsanoğlu başlangıçtan bu yana zaman denilen anlaşılması zor kavramla uğraşmış, yıldızlara ve güneşe bakarak zamanı anlamaya ve hesaplamaya çalışmıştır. İlk başta insanlar için sadece yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın zamanını bilmek yetiyor, mevsimler insanların hayatlarını...
Forum: Mühendislik Bilimleri Cevap: 4
Son Mesaj: 24 Temmuz 2012 12:57
Forum: Soru-Cevap Cevap: 21
Son Mesaj: 29 Kasım 2011 17:36
Önemli İcatlar - Kardiyograf
Kardiyograf Vikipedi, özgür ansiklopedi Kardiyograf, kalp faaliyetlerini grafik olarak yazabilen alet. Mekanik kardiyograflar, bir manometre aracılığıyla basınç değişikliklerini yazar. İki çeşidi vardır; biri Fransız fizyoloğu Marey tarafından geliştirilen...
Forum: Mühendislik Bilimleri Cevap: 0
Son Mesaj: 14 Ekim 2009 12:47
 
Sayfa 0.277 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu