Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer?

Gösterim: 8.738 | Cevap: 3
2
  • 2 Gönderen virtuecat
virtuecat
3 Ekim 2009 15:55   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer?

Allah Teala, Talak suresinde usulüne uygun bir boşanmayı şöyle tarif etmektedir:

"Ey Peygamber! Kadınları boşayacağınızda, onları iddetlerini gözeterek boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah'tan korkun. Apaçık bir hayâsızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.

İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah'a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur." (Talak, 65/1-3)

Bu ayetlerde gösterilen şekilde bir boşanma olursa imam nikâhı düşer.

Bu konu ile ilgili olarak sitemizde yer alan “Talak (Erkeğin Boşama Hakkı” ve “Kadının Evliliğe Son Verme Yetkisi (İftidâ)” başlıklı yazılarımızı okursanız daha geniş bilgi elde edebilirsiniz. Yazıların linkleri aşağıdadır:

Süleymaniye Vakfı / ARAŞTIRMALAR / Talak (Erkeğin Boşama Hakkı)

Süleymaniye Vakfı / ARAŞTIRMALAR / Kadının Evliliğe Son Verme Yetkisi (İftida)

asla_asla_deme ve _cesminaz_ bu mesajı beğendi.
Misafir
18 Kasım 2009 23:00   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer?

boş ol boş ol demeden imam nikahı düşermi
Rios
20 Kasım 2009 10:43   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer?

İmam nikâhı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İmam nikahı, Türkiye'de devlet tarafından resmî nikah işleminden farklı olarak yapılmış dinî nikahı tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür. Terim olmayan sözcük, daha çok halk arasındaki kullanımdan türemiştir.
Nikah, kanunen karı koca olma, resmen evlenme demektir. Nikah kavramsal, eylemsel ve geleneksel olarak büyük değişkenlik gösterir. Bunların yanı sıra çoğu dinde nikah özel bir yere sahiptir ve din tarafından belirli kurallar ve uygulamalar ile tanımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde anayasası gereğince, devlet otoritesi altında kıyılmayan hiçbir nikah türünün resmî geçerliliği yoktur. Buna her türlü dinî nikah da dahildir. Türkiye'de uzunca bir süre resmî nikahın yanı sıra dinî nikah kıyımı da devam etmiştir; fakat resmî nikahın bulunmayıp dinî nikahın bulunduğu çeşitli durumların yarattığı sorunlar ve daha kavramsal bazlı farklı sorunlar sebebiyle bugün sadece resmî nikahın kıyılması, özellikle şehirlerde daha yaygındır. Ayrıca Türkiye'de resmi nikah kıyılmadan imam nikahı olarak tabir edilen şekilde dini nikah kıymak yasa dışı sayılmıştır ve suç arz etmektedir.
Kıyılan imam nikahlarında yer alan uygulama ve işlemler İslam'daki nikah uygulamasına göredir.
Misafir
4 Aralık 2009 13:29   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer?

s.a ben sevdiğim kız ile söz yaptığımız gün babasının getirdiği hoca tarafında imam nikahımız kıyıldı.ablam eniştem ve ben bayramda el öpmeye gittik.anlaştığımız gibi izmite getirmek istedik günler kısa olduğundan ve eniştemde gececi olduğundan ablam geç olursa kız kardeşinle bizde kalırsınız dedi ve babasından izin istedi babasıda olmaz dedi,bizde bişey demedik sonra evlerine gittiler babası sonraki gün beni aradı ve bu iş biter dedi annem aradı aynı şekilde onada dedi şimdi dinen benim yükümkülüğüm nedir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Fetvalar - İmam nikâhı nasıl düşer? benzer konular

Bebeklerin göbek bağı nasıl düşer?
bebeklerin göbeği nasıl düşer?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 29 Mart 2010 19:06
Fetvalar - Aileden habersiz yapılan imam nikâhı geçerli olur mu?
Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ekim 2009 15:54
Fetvalar - İmam nikâhının şartları nelerdir?
Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikâh olmaz. Bu şekilde kıyılmayan nikâh batıldır. Anlaşamazlarsa sultan, velisi olmayanın velisidir." (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmîzî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b....
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ekim 2009 15:52
Öldükten sonra eşlerin nikahı düşer mi?
öldükten sonra eşinden nikah düşermi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Haziran 2009 13:20
Yıldırım Nasıl Düşer?
Yıldırım nasıl düşüyor? Gökyüzünde yılda 3 milyar şimşek veya yıldırım oluşmaktadır. Bir değişle yılın herhangi bir zamanında dünyanın üstünde 2 bin yıldırım bulutu vardır ve dünyamıza her saniyede 100 yıldırım düşmektedir. Güçlü bir fırtına, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 100 kat daha...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Mart 2009 21:36
 
Sayfa 0.190 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu