Arama

Dualar - İbrahim Aleyhisselam'ın Duası

Güncelleme: 25 Aralık 2009 Gösterim: 11.847 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
25 Aralık 2009       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
İbrahim (a.s)'ın Duası

Sponsorlu Bağlantılar
Azim sahibi peygamberlerden biri olan Hz. İbrahim (a.s);tanrı diye putlara tapan kavmini tehtide/Allah'ın bir tek ilah olduğu inancına çağırmış .Putperestlikle mücadele sürecinde putperest hükümdar nemrut tarafından ateşe atılmış,ancak ilahi lutfa mazhar olmuş,ateş onu yakmamış, güllük gülüstanlık olmuştur.İşte bu ulu Peygamberin Kur'anda bize örnek olacak duaları zikredilmiştir.
رَبِّ هَبْلِي حُكْمًاوَاَلْحِقْنَيِ باِالصَّالِحِينَ

1- Okunuşu:"Rabbi! Heblî hukmen ve elhıknî bi's-sâlihîn."

Anlamı:"Ey Rabbim! Bana hikmet ver ve beni salihler arasına dahil et."(şura,26/83)
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقَيمَ الصَّلاَةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتيِ رَبَّناَ وَتَقَبَّلْ دعاَءَ

2- Okunuşu:"Rabbic'alnî mükîme's-salâti ve min zürriyyetî, Rabbenâ ve tekabbel duâ'e."

Anlamı:"Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! Duamızı kabul et.!" (İbrahim,14/40
رَبَّناَاغْفِرْلِي وَلِواَلِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُو مُ الْحِساَبُ

3-Okunuşu:"Rabbene'ğfirlÎ veli-valideyye veli'l mü'minîne yevme yekûm'l-hısâb."

Anlamı:"Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni,ana-babamı ve mü'minleri bağışla!"(İbrahim,14/41)

İbrahim peygamberin dualarından Allah'tan şunlar istenmiştir;

-Hikmet,

-Salihler arasında olma,

-Salih/Müslüman evlet,

-İbadetlerinin kabul edilmesi,

-Dualarının kabul edilmesi,

-Affedilmesi,

İbrahim peygamber, kendisi için dua ettiği gibi, anne-babası,nesli ve bütün mü'minler için'de dua etmiş.Bu dualar Kur'anda zikredilmek suretiyle biz Mü'minlere yol gösterilmiş,nasıl dua edeceğimiz,duada neler isteyeceğimiz öğretilmiştir.