Arama

Dualar - Süleyman Aleyhisselam'ın Duası

Güncelleme: 25 Aralık 2009 Gösterim: 7.892 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
25 Aralık 2009       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Süleyman (a.s)'ın Duası

Sponsorlu Bağlantılar
Kuş ve karınca dilini bilen,hükümdar peygamberlerden biri olan,insanlardan,cinlerden ve kuşlardan ordusu bulunan,Davud peygamberin oğlu Süleymen (a.s) ordusu ile karınca vadisine gelir,bir karıncanın,”Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin,Süleyman ve orduları farkında olmadan sizi ezmesin.” Dediğini duyar,karıncanın sözüne güler.(Neml,27/15-19) Ve Allah’a şöyle dua eder;
رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ

OKUNUŞU:
Rabbi evzi’nî en eşküra ni’meteke’l-letî en’amte aleyye ve alâ vâlideye ve en’amele sâ lihan terdÂhü ve edhılnî biğrahmetike fî ıbâdike’s-salihîn.”

ANLAMI
:”Ey Rabbim!Bana ve anama-babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi iş yapmamı gönlüme ilham eyle ve rahmetinle,beni iyi kulların arasına dahil et.”

Süleyman (a.s),Şiddetli bir hastalığa yakalanır,cansız ceset denecek hale gelir,sonra tekrar sağlığına kavuşur ve Allah’a şöyle dua eder:
رَبِّ اغْفِرْ لِي وَهَبْ لِي مُلْكًا لَّا يَنبَغِي لِأَحَدٍ مِّنْ بَعْدِي إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

OKUNUŞU:”Rabbi’ğfirlî ve heblî mülken lâ yenbeğî li ehadin min ba ‘diinneke ente’l –vehhâb.”

ANLAMI:”Ey Rabbim!Beni bağışla ve bana benden sonra kimseye lâyık olmayacak bir mülk/hükümranlık bahşet.Şüphesiz,Sen çok bahşedicisin.”(Sad,38/35)
Yüce Allah,duasını kabul eder.Rüzgarı emrine verir,cinleri ona boyun eğdirir.
Süleyman (a.s)’ın duasında yüce Allah’tan;
-Nimete şükredebilmeyi nasip etmesini,
-Salih emeller işleyebilmesini,
-Salih kulları arasına dahil etmesini,
-Bağışlamasını,
-Mülk/saltanat vermesini istemiştir.
Süleyman (a.s)’ın Allahtan hem dünya,hem ahiret hem maddi hem manevi isteklerde bulunduğunu ve duasında Allah’ın güzel isimlerini zikrettiğini öğreniyoruz.