Arama

Levent Yüksel

Güncelleme: 23 Ocak 2011 Gösterim: 13.171 Cevap: 3
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
16 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi
levent1a0vt
21 Ekim 1964 tarihinde Antalya'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini büyüdüğü bu şehirde okudu. Ortaokul yıllarında gitar çalmaya başladı.
Sponsorlu Bağlantılar

İlk müzisyenlik denemelerini o da çoğu müzisyen gibi düğün salonlarında yaptı. Kısa sürede hayatını müzikten kazanmak istediğini anladı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın Kontrbas Bölümü'ne girdi.

Askerden sonra İstanbul'da Fatih Erkoç, Sertab Erener, Aşkın Arsunan gibi isimlerin bulunduğu bir dans müziği orkestrasında bas gitaristlik ve vokalistlik yaptı. Bu topluluk sayesinde Sezen Aksu'yla tanıştı. Böylece ilk albümüne giden yol açılmış oldu.

Levent Yüksel, Uzay Heparı'yla birlikte altı aylık bir çalışmanın ardından ilk albümü "Med-Cezir"i 21 Mart 1993 tarihinde çıkardı. Albüm, bir milyona ulaşan satış rakamıyla büyük başarı kazandı. Fakat Uzay Heparı'nın ölümüyle bu sevinç yerini üzüntüye ve ardından gelen zor günlere bıraktı. Eşi Sertab Erener'in ve kendisinin geçirdiği ameliyatlar Yüksel'in müziğe bir süre ara vermesine neden oldu.

Levent Yüksel sağlığına kavuştuktan sonra, 1995'te Onno Tunç'la birlikte "Levent Yüksel'in 2. Kaseti" adlı albüm üstünde çalışmaya başladı. Ertesi yılın başında albüm çıktı. Fakat albümün yayınlanmasından iki gün sonra Onno Tunç, bir kaza sonucu yaşamını yitirdi. Her şeye rağmen albüm başarılı oldu. "Zalim", "Karaağaç", "Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim" gibi parçalar herkesin diline dolandı.

Levent Yüksel'in ilk albümündeki havayı bulması 1997 yılında gerçekleşti. Sözleri Sezen Aksu'ya ait "Bi' Daha" adlı single müzik dinlenen çoğu eve girdiği gibi maçlara slogan ve TV programlarına isim olacak kadar çok popülerleşti.

Yüksel'in 1998'in Nisan ayında çıkan "Adı Menekşe" adlı üçüncü albümü ise o zamana kadar yaptıklarını biraz gerisinde kaldı. "Bi' Daha"nın da yer aldığı albüm, "Hakim Bey", "Hayrünnisa" adlı şarkılarla kendini gösterdi.

Levent Yüksel'in "Aslında benim best of'umdur" dediği ilk albümüne en çok yaklaşan çalışması ise 2001'de yayınlanan "Aşkla" adlı son albümü oldu.

Biyografi Konusu: Levent Yüksel nereli hayatı kimdir.
MaKaLeLe - avatarı
MaKaLeLe
Ziyaretçi
27 Şubat 2007       Mesaj #2
MaKaLeLe - avatarı
Ziyaretçi
Levent Yüksel

Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2008       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Levent Yüksel
11bp6

Levent Yüksel, (d. 21 Ekim 1964, Antalya). Türk pop müzik şarkıcısı.
Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengi gibi o da Sezen Aksu'nun yetiştirdiği yorumculardandır. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamlayan Levent Yüksel, şimdiki adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olan Belediye Konservatuvarı'nın kontrbas bölümünü bitirdi. Konservatuvar'da okurken birçok gece kulübünde bas çaldı ve birçok sanatçıya eşlik etti. Askerlikten sonra bir gece kulübü orkestrasında Fatih Erkoç ve 1990'la 1996 arası eşi olacak Sertab Erener'le birlikte 2 sene çalıştı. Aykut Gürel aracılığıyla Sezen Aksu'yla tanıştı ve Aşkın Nur Yengi'nin ilk albümü olan Sevgiliye'de bulunan Bile Bile şarkısına Harun Kolçak'la birlikte vokal yaptı. En sonunda 1993 yılında Med Cezir albümünü çıkardı. Bu albümle adını duyuran Yüksel, 2 yıl sonra İkinci Kasedi (CD'si) albümüyle ününü pekiştirdi. 1997 yılında çıkardığı Bi Daha single'ıyla o yılın en çok satan şarkıcısı oldu. Ancak ertesi yıl çıkardığı Adı Menekşe albümünde bekleneni veremedi ve kariyerinin en kötü albümünü yaptı. Bu albümden sonra 3 yıl ara verdi ve Aşkla albümüyle geri döndü. 2004 yılında çıkardığı Uslanmadım albümüyle eski günlere dönüş sinyalleri verdi ve bu albümde Orhan Gencebay'ın şarkısı Yarabbim'i okudu. Bayan sanatçıların seslendirmiş olduğu eski şarkıları yorumladığı 2006 yapımı Kadın Şarkıları albümü büyük beğeni topladı. Kendisi şu an Türkiye' de şarkı söyleyen en iyi erkek yorumcuların önünde gitmektedir.

Albümleri

Med Cezir (Tempa & Foneks) (1993)
  1. Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk
  2. Med Cezir
  3. İstanbul
  4. Kadınım
  5. Beni Bırakın
  6. Tuana
  7. Uçurtma Bayramları
  8. Dedikodu
  9. Bu Gece Son
  10. Yeniden Başla
100px Levent YC3BCksel Levent YC3BCksel27in 2 Kasedi 28CD27si29
Levent Yüksel'in 2. Kasedi (CD'si) (Raks Müzik) (1995)
  1. Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim
  2. Tuzum Kuru
  3. Yas
  4. Karaağaç
  5. Şıngırdak Yarim
  6. Zalim
  7. Çekirdek Hatun
  8. Abanoz'daki Emine
  9. Hayat Zaten Zor
  10. Haydar
100px Levent YC3BCksel AdC4B1 MenekC59Fe
Adı Menekşe (Raks Müzik) (1996)
  1. Hayrünnisa
  2. Adı Menekşe
  3. Şüphe
  4. İmkansız Aşk
  5. Elimiz Mahkum
  6. Hakim Bey
  7. Son İstanbul'da
  8. Aşk Bireysel Bir Yolculuktur
  9. Bi Daha
  10. Deryalar
100px Levent YC3BCksel Bi Daha
Bi Daha (Cover&REmix) (Raks Müzik) (1998)
  1. Bi Daha (Remix 1)
  2. İmkansız Aşk (Remix)
  3. Bi Daha (Remix 2)
  4. Bi Daha (Remix 3)
  5. Bi Daha (Remix 4)
  6. Bi Daha (Remix 5)
100px Levent YC3BCksel AC59Fkla
Aşkla (DMC) (2001)
  1. Sultanım
  2. Hayat Dediğin
  3. Hep Seveceğim
  4. Bir Sel Gibi
  5. Daima
  6. Mutsuzsun
  7. Şaka Yaptım
  8. Güllü Yar
  9. Son kadınım
  10. Gül Kurusu
  11. Sonbahar
  12. Sultanım (Remix)
  13. Mutsuzsun (Remix)
  14. Sonbahar (Remix)
100px Levent YC3BCksel UslanmadC4B1m
Uslanmadım (İletişim Danışmanlık) (2004)
  1. Sadakatsiz Aşk Olmaz
  2. Bu Aşkın Katili Sensin
  3. Selamsız
  4. Kırık Telli
  5. Uslanmadım
  6. Yarabbim (Remix)
  7. Fasl-ı Muhabbet
  8. Kaybedenler
  9. Kara Güneş
  10. Sana Bir Kalp Bıraktım
  11. Yarabbim
  12. Zor Geliyor
  13. Sen Anla
  14. Bu Aşkın Katili Sensin (Remix)
  15. Zor Geliyor (Remix)
100px Levent YC3BCksel KadC4B1n C59EarkC4B1larC4B1
Kadın Şarkıları (İletişim Danışmanlık) (2006)
  1. Ayrılmam
  2. Beni Benimle Bırak
  3. Beni Unutma
  4. Yalnızlığım
  5. Deli Kızım Uyan
  6. Dargın Değilim
  7. Ya Sonra
  8. Unutama Beni
  9. Haram Geceler
  10. Yazmamışlar
  11. Yoksun Sen
  12. Aşk Defteri

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ayrıca vokalistliğini ve bas gitaristliğini yaptığı Sıfır KM isimli bir grupta yer almaktadır. Ve albüm yeterince duyulmamasına rağmen müzikalite yönünden oldukça başarılıdır.