Arama

İstanbul - Beşiktaş - Levent Natuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu

Güncelleme: 19 Eylül 2008 Gösterim: 10.683 Cevap: 0
GÜLGECELER - avatarı
GÜLGECELER
Ziyaretçi
19 Eylül 2008       Mesaj #1
GÜLGECELER - avatarı
Ziyaretçi
Okulun Tarihçesi

1953 yılında ev olarak yapılmış olan bina 13.09.1961 tarihince Natuk Birkan Bey tarafından okul olarak kullanılması kaydı ile Milli Eğitim Bakanlığına hibe edilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar
Okul 1969-70 eğitim öğretim yılında Kız Sanat Okulu olarak ve Pratik Kız Sanat Okulu olarak faaliyete başlamıştır.
Öğrenci sayısının çoğalması ve aynı binada Kız Sanat Orta Okulu - Kız Meslek Lisesi - Pratik Kız Sanat Okulu olarak öğretime imkan olmadığından Kız Meslek Lisesi Faik Binal İlkokulu'nun bir kısmından boşaltılan bölüme taşınmıştır. Mevcut bina aynı Müdürlük altında Pratik Kız Sanat Okulu olarak kullanılmıştır.
1985-1986 eğitim öğretim yılı başında müdürlükler ayrılmıştır ve bağımsız Pratik Kız Sanat Okulu olarak öğretime devam edilmiştir.
1996 yılında okulun adı Natuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu olarak değiştirilmiştir.
Halen bağımsız Pratik Kız Sanat Okulu olarak öğretime devam edilmektedir.
Misyonumuz
Öğrencilerimizin;
Milli Eğitim'in genel amaçları ve Milli Eğitim'İn ilkelerin uygun olarak;gelişen teknolojiyi yakından izleyerek ve kültürümüzden gelen yöresel işlerin yaşatılması; iş ve hizmet sektörüne uygun, üretken bireyler haline gelmesini sağlamak.
Vizyonumuz
Çağdaş, yeniliklere açık üretim çeşitlerini artıran, üreten, ürettiklerini değerlendiren bireyler yetiştirmek.
Bölümler
Natuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu Milli Eğitim ......... Müfredatına uygun olarak 5 bölümde faaliyetini sürdürmektedir.
Giyim Bölümü
Nakış Bölümü
El Sanatları Bölümü
Resim Bölümü
Çocuk Gelişimi Bölümü
Giyim Bölümü
Ev tekstili ve konfeksiyon alanında günün değişen modasını takip ederek ihtiyacı doğrultusunda faaliyetler göstermektedir. Bu alanda açılan kurslar;
Temel Giyim
Model Uygulamalı Giyim ve Türleri
Giyim Aksesuarları ◊ Ev Tekstili ve Çeşitleri
El Sanatları Bölümü
Geçmişten günümüze değişiklikler göstererek gelen kültürümüzün bir parçası olan el sanatlarını yaşatmak ve modernize ederek günümüze taşımak bölümün temel amacıdır.
Bununla birlikte günümüzde ortaya çıkan sanatsal gelişmeler izlenerek çeşitli kurslara yer verilmektedir.
Ahşap Boyama
Ev Süsü Eşyaları
Perspektifli Kartpostal Çalışmaları
One Strock
El Dokumacılığı (Kirkitli ve Mekikli Dokumalar)
Takı Parça Birleştirme (Pachwork)
Sandık Çeyizliklerini Değerlendirme
Örgü Çeşitleri
Batik
Resim Bölümü
Türk resim sanatının; kursiyerlerin talepleri doğrultusunda farklı teknik ve malzemelerle yeniden yorumlanması ve çeşitli yüzeylerde uygulanarak yaşatılması amacımızdır.
◊ Yağlı Boya Tekniği
◊ Sulu Boya Tekniği
◊ Akrilik Boyama Tekniği
◊ Kumaş Boyama Tekniği
◊ Yöresel Dokumalarla Türk Motifleri Boyama Kursları
Çocuk Gelişimi BölümüÇocuk Gelişimi Bölümü'nde okul öncesi eğitim kurumlarında, öğretmene yardımcı meslek elemanları yetiştiren Çocuk Gelişimi ve Eğitimi müfredat programı uygulanmaktadır.
AdresNatuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu Yeni Sülün Sok. No:50 Levent İSTANBUL
Telefon:0 212 264 08 15 0 212 280 33 36
Fax:0 212 281 98 81
e-posta:idare@natukbirkanpko.k12.tr