Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Pop Art (Pop Sanatı)

Gösterim: 79388 | Cevap: 3
  • popart
  • pop art
2
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
  • 1 Gönderen ThinkerBeLL
9 Mart 2009 12:47   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Sanat Akımları - Pop Art (Pop Sanatı)

Pop Art (Pop Sanatı)
MsXLabs.org

II. Dünya savaşından sonra meydana gelen köklü değişimlerin bir getirisidir. Tüketimi çekici hale getirmek için reklamlar, renkli afişler, hatta resimli dergi ve romanlar kullanılmaya başlanır. Pop Art Sanatı tüketime yardımcı bir reklam aracı olarak doğar, gelişir. Claes Oldenburg bu sanatın öncüsü olmuştur.

20. yüzyılın en sıra dışı sanat hareketi kübizm ve pop art'tı; her ikisi de dönemlerinin kabul gören ve gün geçtikçe rutinleşen sanat akımlarına karşı oluşmuş olan isyanın meyveleriydi.
Kübizm, ekspresyonistlerin fazla uysal ve teslimiyetçi olduklarını söyleyerek ortaya çıkmış, pop art ise soyut sanatın yapmacıklıktan yıkıldığını iddia ederek patlamıştı, aynen verdiği ses gibi: Pop!
Bu, bazılarına göre ‘popüler' kelimesinin özeti iken, bazıları için patlayan bir şampanyanın çıkardığı sesi ifade ediyordu. Çok da yanlış bir tanımlama değil aslına bakarsanız, ama o dönemde çıkardığı gürültüyü göz önüne aldığınızda şampanya bile hafif kalır.

Pop art'ın hikayesi 1956'da İngiltere'de başlar:
Dönemin çılgın sanatçılarından Richard Hamilton, bilmecemsi, karmaşık, acayip bir kolaj yapar ve adını da “Just what is that makes today's homes so different, so appealing?” koyar. Tablodaki her şey son derece alaycı ve ironiktir; modern dünyayı simgeleyen garip eşyalarla dolu bir salonun ortasında kas manyağı olmuş bir adam durmaktadır, elinde muhtemelen halter niyetine taşıdığı dev bir topitop vardır, kanepede ise kafasına abajur geçirmiş çıplak bir arka sayfa güzeli sakin sakin hayallere dalmıştır.
O dönem için son derece aykırı bir çalışmadır bu; pek çok insan nefesini tutar ve merakla neler olacağını beklemeye başlar.
Beklenen patlama 60'larda Amerika'dan gelir. O günlerde pek popüler olan sadelik kumkuması minimalizm, böyle renkli ve canlı bir akımın karşısında fazla bir şey yapamaz tabii ki, kaderine küsüp kenara çekilir.
Pop art'ın tartışmasız lideri Andy Warhol ve Roy Lichtenstein, Claes Oldenbourg, Keith Haring gibi diğer pop art duayenleri, akademik sanatın gelenekleriyle hemen hemen tüm bağları koparırlar ve soyuta da sırtlarını dönerek halka gerçeği olduğu gibi sunarlar.
New York dev bir atölyeden farksızdır artık, şehirle birlikte ona bağlı tüm değerler de sanatın içindedir. Araba ilahlaşmış, cinsellik alenileşmiş, konserveler, pizzalar, patlamış mısırlar ikonlaşmış, sinema ise düşler ve yıldızlar üretmeye yarayan mükemmel bir makine olmuştur.

Çizgi roman başta olmak üzere, medya ve sinema pop artçılar için önemli bir esin kaynağı haline gelmiştir.
Kendini kabul ettiren şey sıradan bir sanat akımı değil, tam anlamıyla bir ‘hayat tarzı'dır.
Pop art'ın kült ismi Andy Warhol ise New York'ta kurduğu ve “Factory” adını verdiği atölyesinde sade yaratıcılığın sınırlarını aşıp türlü yeniliklere imza atar.
Parlak renklerle adeta badana yapılmış Marilyn Monroe, Elvis Presley, Elizabeth Taylor portreleri büyük sansasyon yaratır, Lou Reed'in adıyla anılan rock grubu Velvet Underground'un ilk albümlerinin kapaklarını tasarlar, Coca Cola şişelerini, Campbell's çorbalarının ve Heinz ketçaplarının kutularını boyar. “Tüketim toplumu” olarak bilinen kavram, Warhol için tükenmek bilmeyen bir esin kaynağıdır, bu oburluğu küçümsemek komik olur, zira bütün bu ‘sanat eserleri' daha sonra koleksiyonlarda, galerilerde ve hatta müzelerde baş tacı edilir.
Çizgi roman karelerinin duvarlarımıza kazandırılması ise Roy Lichtenstein sayesinde olur. Aslında Lichtenstein bir çizgi roman çizeri değildi, yaptığı şey geniş açı klişeler çizmekti:
Aşk acısıyla ağlayan kadınlar, bir tartışmanın ortasındaki çiftler, alevler içindeki uçaklardan atlayan pilotlar...
Bu klişeleri, ses efektleriyle ve konuşma balonlarıyla da süsleyerek öncesi ve sonrası olan gerçek çizgi roman kareleri yaratıyordu. Bütün diğer pop artçılar gibi, kopyanın kopyasının kopyasını yapan Roy Lichtenstein, pop art'ı gayet güzel özetliyor:
“Şehirde bir ağacın önüne oturamam, çünkü şehirlerde hiç ağaç yok. Ve bir ağacı düşündüğümde, ağacın medya (filmler, fotoğraflar, reklamlar vs) tarafından yapılan taklididir aslında aklıma gelen. Ben nesnenin kendisinden çok, taklidini algılarım.”
Claes Oldenbourg ise tam boyutlarıyla oluşturulan ünlü süper-market-galeri “Store”da, gıda maddelerinin ve tanıdık nesnelerin taklitlerini sunar. Bu durum sadece resim, sinema ve müzik dünyasını değil, tasarımcıları da büyük ölçüde etkileyecektir.
Diğer taraftan İngiltere de boş durmaz; 50'li ve 60'lı yılların Londrası, çılgınlar gibi pop art çağını kutlamaktadır, Peter Blake'in Elvis Presley ve Beatles için yaptığı muhteşem albüm kapakları, Brigitte Bardot için hazırladığı illüstrasyonlar tüm dünyayı etkilemiş, pop tutkusunu zirveye çıkarmıştır.Petek Arıcı
asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
26 Temmuz 2009 01:32   |   Mesaj #2   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Pop Art (Pop Sanatı)

Pop Art - Pop Sanatı
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi


1950'lerde, özellikle ABD ve İngiltere'de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960'larda bir akım haline getirdikleri sanat türüdür. İngiltere ve ABD'de değişik koşullarda ve birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmıştır.
Marcel Duchamp'ın 20. yüzyıl başında hazıryapım nesneleri bağlamları nedeniyle sanat eseri olarak sunmuş olması, pop sanatçılarının popüler kültür imgelerini benzer bir motivasyonla sunmalarında etkili olmuştur.


İngiltere'de Pop Sanatı
Richard Hamilton'ın "Günümüz Evleri..." başlıklı kolajı 1956'da ilk Pop Art örneği kabul edilmiştir.
Ad:  Image-Hamilton-appealing2.jpg
Gösterim: 546
Boyut:  43.2 KB

İngiliz pop sanatı, Richard Hamilton'ın etkili olduğu bir dönemle başlar (1953-1957); Peter Blake, Roger Coleman gibi geç resimsel soyutlama tarzına yakın eser veren sanatçılarla devam eder (1957-1961), 1960'lardan sonra figüre geri dönülür.


ABD'de Pop Sanatı

Amerikan pop sanatının ilk temellerinin soyut dışavurumculuk ile popüler imgeleri birleştiren Jasper Johns ve Robert Rauschenberg tarafından atıldığı söylenebilir. Sonrasında önemli sanatçılar arasında Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg vardır. Popüler kültür imgeleri kişisellikten arındırılmış bir şekilde sunulur; örnek alınan modellerin anonim kimliklerinden çok uzaklaşılmaz.
Andy Warhol'un "Marilyn'ler" adlı eseri bir Pop Art ikonu olmuştur.
Ad:  Warhol-Marilyns.jpg
Gösterim: 527
Boyut:  27.6 KB
asla_asla_deme bu mesajı beğendi.
11 Haziran 2012 04:19   |   Mesaj #3   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.670 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Sanat Akımları - Pop Art (Pop Sanatı)

Pop Art
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi

Her tür gereç ve tekniği kullanarak sanatı kitleselleştirmeyi öngören akım (Popular Art). Pop kültür olarak da adlandırılır. İlk olarak 1953-1955 yılları arasında Londra'da yapıştırma kâğıt yöntemiyle resim yapan sanatçılar için kullanıldı. 1960'lı yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan bu akım, tekniğin yarattığı yeni kültürün sanat eleğinden geçirilmesini; sanayi ürün ve artıklarının, reklam yöntemlerinin, günlük yaşamın akla gelebilecek her tür araç ve gerecinin kullanılabileceğini savunur. Bu akım içinde yer alan sanatçılar arasında Richard Hamilton, David Hockney, Andy Warhol, Pierre Restany, Niki de Saint-Phale ve Robert Rauschenberg sayılabilir.
1 Ocak 2015 20:52   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
MsXLabs Üyesi
istanbul
10
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-01-2015

teşekkür

Pop Art konusunda açtığın başlık ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Anlayış göstereceğin öngürüsüne sığınarak küçük bir ricada bulunacağım; lütfen Tanrı ve ruh hakkındaki görüşünü bir kere daha gözden geçir. Selamlar.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Pop Art (Pop Sanatı) benzer konular

Etiketler:
  • popart
  • pop art
Sanat Akımları - Art Nouveau
Art Nouveau Vikipedi, özgür ansiklopedi Art Nouveau zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır. Köklerinin Britanya merkezli Arts & Crafts hareketine dek gittiği söylenebilir. Avrupa ve Amerika’yı etkilemiştir. ...
Forum: Sanat Cevap: 8
Son Mesaj: 16 Mayıs 2011 21:51
Sanat Akımları - Neo-Pop
Neo-Pop Neo-Pop, 1980’lerin sonlarında New York sanat sahnesinde ortaya çıkmış olan çeşitli sanatçıların özellikle de Ashley Bickerton (1959 - ), Jeff Koons (1955 - ) Alan McCollum (1944 - ) ve Heim Steinbach (1944 - ) çalışmalarına atfen kullanılır. Postmodernizmin çeşitli akımlarından...
Forum: Sanat Cevap: 0
Son Mesaj: 15 Nisan 2009 20:35
Sanat Akımları - Art Brut
Art Brut Sanatı Fransızca bir terim olan 'art brut'nun tam karşılığı, 'ham sanat'tır. Art brut'da profesyonel olmayan, kendiliğinden bir sanat söz konusudur. Art Brut sözlük anlamı ile 'raw art / rough art' anlamına geliyor. Debuffet'e göre bu çeşit sanat, kabul edilen kültür sınırlarının...
Forum: Sanat Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Mart 2009 21:23
NSync - Pop(Dirty Pop)
NSync - Pop(Dirty Pop) -Lyric sick and tired of hearin' all these people talk about what's the deal with this pop life and when is it gonna fade out the thing you got to realize is what we're doing is not a trend we got the gift of melody we gonna bring it 'til the end c'mon now
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Mayıs 2008 16:03
Pop-Up Stopper Professional - Pop-Up Önleme Programı
Pop-Up Stopper Professional, sitemizde de bulunan Pop-Up Stopper Basic programının daha gelişmiş bir versiyonudur. Pop-Up Stopper Professional, Internet Explorer ile internette gezinirken istem dışı açılan ve insanı rahatsız eden popup pencereleri otomatik olarak kapatan bir program. Piyasada çok...
Forum: Bilgisayar Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Ekim 2005 14:34
 
Sayfa 0.235 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu