MsXLabs
2005-2016
Siyaset tr forumunda yer alan Daisy-BT tarafından açılmış Hürrem Sultan konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Hürrem Sultan Hürrem Sultan; Doğumu: 1506 - Ölümü: 1558 Doğum adı: Aleksandra Lisowska , Avrupa'da ...

Hürrem Sultan

Gösterim: 737.406 | Cevap: 7
9 Eylül 2009 19:21   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hürrem Sultan nereli, hayatı, kimdir.

Hürrem Sultan

khourrem

Hürrem Sultan; Doğumu: 1506 - Ölümü: 1558
Doğum adı: Aleksandra Lisowska, Avrupa'da Roxelana olarak bilinir) Osmanlı padişahı I. Süleyman'ın (Kanuni Sultan Süleyman) eşi ve sonraki padişah II. Selim'in annesidir. Bir Osmanlı
padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olma ayarıcalığını taşır.

Kökeni:
Lehistan Krallığı'nın sınırları içerisinde bulunan Rohatyn'de doğdu. Tatar akıncılar tarafından 1520 ve daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunuldu. tarihinde Rohatyn'den kaçırılmış
16. Yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. Ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın Ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre Anastasia (Kısaca Nastia) Polonyalıların geleneğinde, Aleksandra Lisowska olarak bilinir. Genelde Hürrem Sultan ya da Hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; Avrupa dillerinde Roxolena, Roxolana,Roxelane, Rossa, Ruziac, Türkçe'de Hürrem (Farsça kökenliخرمKhurram), neşeli olan kişi ve (Arapçada Karima -كريمة) Soylu olan kişianlamına gelir. Roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun Ukraynalı soyuna ait olan (Günümüze ait yaygın isim Ruslana) ve doğu slav ismi olan, Roxolany ya da Roxelany, şimdiki Ukrayna halkında 15. Yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

Saraydaki Yaşamı
:
Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni'nin cariyelerinden biri olan Mahidevran Sultan'dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti ve Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi oldu. Bazı kaynaklar çeşitli entrikalar uygulayarak 16. Yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia ederler. Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam'la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.
Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.
Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camii Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

Hayır İşleri
:
Hürrem Sultan İstanbul'da günümüzde onun adıyla anılan Haseki Semtinde, Mimar Sinan'a Haseki Külliyesi'ni yaptırmıştır. Külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

Ölümünden Sonra:

Hürrem Sultan Avrupa'da, modern Türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. Mesela Joseph Haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. Eserler Ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde İngilizce, Almanca ve Fransızcadır.
Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna'nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna'daki bir liman kenti olan Mariupol'daki Müslümanlar Hürrem Sultan'ın onuruna bir müze açmıştır.

Onun hakkında yazılan eserler
:
 • Moskov Cariye Hürrem
 • Hürrem Sultan (Dizi)
Kaynak: Vikipedi

hremsultanhrremsultanntrbesi

Hürrem Sultan'ın Türbesi
18 Şubat 2011 20:08   |   Mesaj #2   |   
Finn and Jake - avatarı
VIP Adventure Time
İzmir

9.716
10.316 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010
Hürrem Sultan
Hürrem Sultan'a Birde Bu Gözle BAKIN
bak hurrem
Hürrem Sultan; hep entrikalarla, oyunlarla anlatılıyor. Oysa o, bunlardan çok hayırlarıyla anılması gereken bir kadın. Bir ömre sığmayacak kadar çok hayratı var. Bulgaris-tan'dan Mekke'ye kadar pek çok şehri, ihtiyacı olan yapılarla süslemiş. Ölmeden bir yıl önce, Peygamber Efendimiz'in (sas) hadis-i şerifine nail olabilmek için Kudüs'te yaptırdığı 'Haseki Sultan İmareti' bunlardan biri sadece.
Tarih, 18 Nisan 1558. Yedi iklime nam salmış Muhteşem Süleyman'ın sarayında yas var. Hükümdarın gözünden bile sakındığı, hası, hasekisi, Hürrem Sultan ebedi âleme intikal etti. Ardında kalanlar ise sadece, daha çok romanlarda, dizilerde bahsedilen cinayetler, entrikalar ve kıskançlıklar...
Peki, büyük bir devletin adı en çok bilinen kadın sultanını anlatmaya, bunlar yeterli mi? Günün şartları göz önüne alınmadan yapılan acımasız eleştiriler, Hürrem Sultan'ı hep kötü anlattı, anlatmaya da devam ediyor.
Sultan üzerine yapılmış gerçek bir akademik çalışma olmamasına rağmen, Batılı hayalperestler ya da bazı kesimler onun, Kanuni ile geçirdiği 40 yıllık ömürde sadece ihtiraslarını görüyor, hayırseverliğine değinmiyor. Ama, Hürrem Sultan ömrünü, hakkında söylenenleri gölgede bırakacak hayırlarla donatmış. İşte onun unutulan özelliği: 'Hayırseverliği!'
Pek çok şehirde adı yaşıyor!
O, yardımseverliğini saraya geldiği ilk yıllarda gösterir. Cariyeyken aldığı maaşı, "Burada, paraya ihtiyacım olmuyor!" diyerek Mekke'ye göndermek ister. Fakat, cariyelerin bağışta bulunması için azat edilmesi gerekir. O da, Kanuni Sultan Süleyman'a mektup yazarak halini arz eder. Padişah, onu özgür bırakır. Hürrem de, yıllık altı bin altın bağışta bulunur Mekke'ye. Cariyeliğinde yaptığı yardımlar, Haseki Sultan olduktan sonra da, çeşitli şehirlere yaptırdığı cami, imaret, kervansaray gibi hayratlarla devam eder. Eserlerin çoğu da, Mimar Sinan'a yaptırılır.
Bunlardan biri, Ahmet Refik'in, 'Türk Mimarları' kitabında yazdığı Edirne su yolları. Hürrem Sultan, savaş zamanında Kanuni ile kışı geçirdiği, nazarında pek kıymetli olan Edirne'ye, 1539'da Mimar Sinan'a talimat vererek, 20. yüzyıla kadar kullanılacak bir su yolu yaptırmış. Edirne'nin Küçükdöllük köyündeki su yolu kemerleri hâlâ ayakta. İslam Ansiklopedisi'ne göre; Uzunköprü'de de, Haseki Sultan adını taşıyan bir kervansaray ve cami inşa ettirmiş.
Mimar Sinan'ın eserlerinin yazılı olduğu tezkirelere göre, Hürrem Sultan, Mekke ve Medine'ye de kendi adıyla imaret yaptırmış fakat bu yapılar, günümüze ulaşamamış. Bulgaristan'ın, eski adı Cisr-i Mustafa Paşa olan Svilengrad kasabasına da uzanmış Sultan'ın eli. Tezkireler, onun bu kasabaya, Haseki Sultan adını taşıyan cami, imaret ve kervansaray yaptırdığını bildiriyor. İstanbul ve Kudüs ise, Hürrem hakkında anlatılan olumsuz halleri gölgede bırakacak, en önemli yapılara sahip şehirler.
bak hurrem01
Haseki Hastanesi'ni de o yaptırmış!
Sultan, İstanbul'a 1538'de inşasına başlanan ve 1550'de tamamlanan bir külliye yaptırıyor: Haseki Sultan Külliyesi. Külliye; cami, medrese, sıbyan mektebi, çeşme, imaret ve darüşşifadan oluşuyor. 1551 tarihli vakfiyede, külliyenin ilk yapılan biriminin cami olduğu, medrese ve sıbyan mektebinin bundan bir yıl sonra, darüşşifanın da on iki yıl sonra inşa edildiği bildiriliyor. Cami, bugünkü Haseki Caddesi'nin bir yanında medrese, sıbyan mektebi, imaret ve darüşşifa diğer yanına inşa edilmiş. Caminin hemen karşısında bulunan medrese 1530'da inşa edilmiş klasik bir yapı. Külliye'ye bağlı imaret ise 1550 yılında, Hürrem Sultan'ın isteği üzerine Kanuni tarafından yaptırılıyor. Günümüzde, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet veren yer ise, adını Hürrem Sultan'ın külliye için yaptırdığı Darüşşifa'dan alıyor. Atıl durumda bekleyen Külliye, şimdi restorasyonda.
Vakıflara gelir için bir hamam!
Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasına 1553'te, Mimar Sinan'ın yaptığı çifte hamam Hürrem Sultan'ın İstanbul'daki bir başka hayratı. Burayı, vakıflarına gelir sağlamak amacıyla yaptırıyor. Bugün halen varlığını koruyor ama hamam olarak değil. Kudüs'se, bağrında halen yaşayan son hayratını taşıyor.
bak hurrem02
Kudüs'teki imarette, ne kadar yemek dağıtıldığının, o dönemlerden kalma çetelesi. Çetelede, imarette günlük 999 yoksula bir tas çorba, bir somun ekmek verildiği yazıyor.
Kudüs'ü bekleyen Osmanlı: Haseki Sultan İmareti
Kudüs, Hürrem Sultan'ın yardımlarını ulaştırdığı son şehir. Ölümünden bir yıl önce, ortamı raporlamaya giden Abdülkerim'in, "Sa'âdetlü sultanım, bu diyarın fukarası çoktur." diye mektup yazması üzerine buraya bir imaret yaptırır. Tarihçi Amy Singer'in, "Osmanlı'da Hayırseverlik Kudüs'te Bir Haseki Sultan İmareti" adlı kitapta anlattığına göre; Hürrem Sultan, Kudüs'e inşa ettirdiği imarete olan hislerini, Peygamber Efendimiz'in (sas), "Bir insan öldüğünde, ameli kesilir. Defter-i a'mâli kapanır. Yalnız sadaka-i cariyesi, ilmi eseri, kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan kimsenin defter-i a'mâli kapanmaz." hadis-i şerifiyle anlatır mektuplarda. İmarethane halen varlığını devam ettiriyor. İlk günkü gibi fakirlere yemek dağıtılıyor. Aynı zamanda yetimhane olarak kullanılıyor. El-Vâd ile Akabetü't takiye caddelerinin birleştiği noktada, Via Dolorosa'nın güneyindeki tepeye çıkan yokuşta bulunan imarethanenin vakfiyesi ve ilk dönemlerden kalma yemek kazanları ise Kudüs'te bir müzede sergileniyor.

Sevim Şentürk - Zaman

Kaynak-hurrem.net
18 Nisan 2011 17:28   |   Mesaj #3   |   
Finn and Jake - avatarı
VIP Adventure Time
İzmir

9.716
10.316 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 23-11-2010
Hürrem Sultan tarafından yaptırılmış İstanbul'un Haseki semtindeki Haseki Hamamı

800px Bath of Roxelane Istanbul 2007 006

Alman Barok ressam Anton Hickel'in Roxelana ve Sultan adlı tablosu (1780)

Anton Hickel 001
21 Mayıs 2011 04:08   |   Mesaj #4   |   
RuffRyders - avatarı
Üye
Çengelköy

59.525
9.423 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2007
Hürrem Sultan Hakkında Yapılan Eserler
 • Erhan Afyoncu, Muhteşem Süleyman; Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan, Yeditepe Yayınevi, İstanbul 2011. ISBN: 9786054052554
 • Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu'nun Hürrem Sultan hakkındaki romanı.
 • Joseph Haydn 63. Senfoni
 • Hürrem Sultan, 2003 yılında Star TV'de yayınlanmış TV dizisi.
 • Aşk-ı Hürrem, Can Atilla'nın dans tiyatrosu eseri
 • Demet Altınyeleklioğlu, Moskof Cariye Hürrem, 2009
 • Muhteşem Yüzyıl, 2011 yılında Show TV'de yayınlanıyor olan I. Süleyman dönemini anlatan TV dizisi.

450pxroxelanarohatynjul

Hürrem Sultan'ın doğduğu yer olduğu sanılan Ukrayna'ın Rohatyn kentindeki Hürrem Sultan anıtı

britneyspears99
10 Haziran 2011 12:37   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hürrem Sultan kimdir?

hürrem sultan ya da hürrem haseki sultan (d. 1506 - ö. 1558)
doğum adı: aleksandra lisowska.
avrupa'da tanındığı ad: roxelana.
osmanlı padişahı i. süleyman'ın eşi ve sonraki padişah ii. selim'in annesidir.
bir osmanlı padişahıyla nikâhla evlenmiş ilk kadın olma ayrıcalığını taşır.

16. yüzyıl kaynaklarına göre kızlık ismi bilinmiyordu. ama daha sonraki kayıtlara göre mesela 19. yüzyılın ukrayna'daki ilk kayıtlarına göre anastasia (kısaca nastia) polonyalıların geleneğinde, aleksandra lisowska olarak bilinir. genelde hürrem sultan ya da hürrem balsaq sultan olarak bilinirdi; avrupa dillerinde roxolena, roxolana, roxelane, rossa, ruziac, türkçe'de hürrem (farsça kökenli khurram), neşeli olan kişi ve arapçada karima (soylu olan kişi) anlamına gelir. roxelana, onun gerçek ismi olmayabilir ama takma adı onun ukraynalı soyuna ait olan (günümüze ait yaygın isim ruslana) ve doğu slav ismi olan, roxolany ya da roxelany, şimdiki ukrayna halkında 15. yüzyıldan sonra kullanılıyordu.

hürrem sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. hürrem sultan saraya geldiğinde kanuni'nin manisa valisi iken evlendiği ve ilk eşi olan mahidevran sultan'dan mustafa isimli bir oğlu vardı. mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. mustafa'nın kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. bu da mahidevran sultan'ın valide sultan olacağı anlamına geliyordu. oysa hürrem sultan her bakımdan mahidevran sultan'ın önüne geçti.

hürrem sultan, kanuni sultan süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. en büyük oğlu mehmet şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. ikinci oğlu selim tahta çıktı. diğer çocukları da beyazıt ve cihangir şehzadelerdir. kızı mihrimah sultan'ı vezir-i azam rüstem paşa ile evlendirerek vezir-i azam'la bir ittifak oluşturdu. kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. hürrem sultan'ın kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. şehzade mustafa'nın öldürülmesinden sonra mahidevran sultan iyice gözden düştü. yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu bursa'da geçirdi. ancak hürrem sultan'ın ölümünden sonra hürrem sultan'ın oğlu padişah ii. selim mahidevran sultan'a maaş bağlattı ve oğlu mustafa'nın türbesini yaptırttı.

devlet yönetiminde etkili olan hürrem sultan, iran savaşını destekledi. ruslar ve lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. bu dönemde ruslar kazan ve astrahan hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.

hürrem sultan 18 nisan 1558 tarihinde eşi kanuni sultan süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. oğlu ii. selim'in tahta çıkışını göremedi. süleymaniye camisi külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden iznik çinileriyle kaplıdır.

hürrem sultan istanbul'da günümüzde onun adıyla anılan haseki semtinde, mimar sinan'a haseki külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. günümüzde t.c. sağlık bakanlığı haseki eğitim ve araştırma hastanesi olarak tanınan bu hastane türkiye'de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.

hürrem sultan ayrıca ayasofya camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.

hürrem sultan avrupa'da, modern türkiye'de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olmuştur. mesela joseph haydn'in 63. senfonisini örnek verebiliriz. eserler ukraynalılar tarafından yazılmıştır ama genelde ingilizce, almanca ve fransızcadır.

hürrem sultan'ın doğduğu yer olduğuna inanılan ukrayna'nın rohatyn kentinde bir hürrem sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, ukrayna'daki bir liman kenti olan mariupol'daki tatarlar hürrem sultan'ın onuruna bir müze açmıştır. *
Misafir
21 Şubat 2012 20:47   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hürrem Sultan hakkında kısa bilgiler...

Hürrem Sultan aslında Kırımlıdır, fakat Osmanlı padişahı 1. Süleyman'ın (Kanuni Sultan Süleyman) sarayına köle olarak gelmiş, fakat Kanuni Sultan Süleyman onu çok sevip evlenmiş ve Hürrem Sultan'dan 5 tane çoçuğu olmuştur; Abdullah, Cihangir, Mihrimah, Selim ve Mehmet. Oğullarından dördü Süleyman'a ihanet etmiş, ancak Selim Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra tahta geçmiştir.
Hürrem Sultan her konuda ise Mahidevran Sultan'ı alt etmeyi başarmış ve Kanuni Sultan Süleyman'ın en sevdiği karısı haline gelmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan'dan sonra öldüğü için Hürrem Sultan'dan sonra hiç evlilik yapmamıştır.

*****

Kanuni Sultan Süleyman Han Hazretleri Osmanlı İmparatorluğunun Padişahı ve halifesidir. Hürrem Sultanımız ise onun esidir ve yaptığı hayırlar ile bilinmektedir.


Kanuni Sultan Süleyman çocukları

 • Mahmud: 1512'de doğup, 1521'de 9 yaşında vefat etti, annesi Gülfem Hatun.
 • Mustafa: 1515'de doğdu, Konya Ereğli'de 6 Kasım 1553 ba­bası Sultan Süleyman tarafından idam edildi, annesi Mahidevran Sultan.
 • Mehmed: 1521'de İstanbul'da doğup, 22 yaşında 1543'de Manisa'da çiçek hastalığından vefat etti, annesi Hürrem Sultan.
 • Selim: 1524'de doğdu, bilahire 2. Selim unvanıyla tahta çıktı, annesi Hürrem Sultan.
 • Bayezid: 1525'de do­ğup, 1562'de Kazvin'de İran Şahına verilen talimat üzerine idam edildi, annesi Hürrem Sultan.
 • Cıhangir: 1531'de İstanbul'da doğup, ağabeyi sehzade Mustafa'nın ida­mında geçirdiği şoka bağlı olarak olaydan 21 gün sonra 27 Kasım 1553'de vefat etti, annesi Hürrem Sultan.
*****
Isabella Fortuna (İzabella Fortuna) adında bir prenses gelir. Hürrem Sultan eninde sonunda prensesi ortalıktan kaldırmayı başarır.

*****

Hürrem Sultan Osmalının en güçlü ve en zeki kadınıydı, güzelligi ve zekasıyla Kanuni Sultan Süleyman'ı etkilemeyi başardı, 5 çocuğu oldu.
 • Mehmet
 • Mihrimah
 • Selim
 • Bayezid
 • Cihangir
Hürrem Sultan Cihangir'e hamile iken Mahidevran ve İbrahim, hamama zehirli yılan üç tane koymuşlar e birisi ısırmıştır. Şehzade Cihangir'in kamburluğu ondandır.
Hürrem Sultan çocuklarının hepsine bir evlilik yaptırır.
Kanuni Sultan Süleyman'ın ilk nikah kıydığı karısıdır, Suriye'de bir kasabaya Hürremabad adını vermiştir.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 26 Ocak 2013 21:36 Sebep: Sayfa Düzeni
Mavi Peri
28 Haziran 2012 14:15   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Hürrem Sultan (Hürrem Sultan Kimdir? - Hürrem Sultan Hakkında)

Hürrem Sultan

(1504, ?-1558 Edirne), Kanunî Sultan Süleyman'ın eşi. Doğum yeri ve ailesi belli değildir. Rus asıllı olduğu söylenir. Kırım Türkleri'nin Galiçya'ya yaptıkları akınlar sırasında ele geçirilip saraya getirildiği sanılmaktadır. Güzelliği, güler yüzü ve zekâsıyla kısa zamanda padişahın gözdeleri arasına girdi. Kanunî, dönemin geleneklerine aykırı bir şekilde, onu nikâhladı. Hurrem Sultan, siyasî konularda da Kanunî'yi etkiledi. Damadı Rüstem Paşa'nın sadrazamlığını sağlamlaştırmak için çalıştı. Oğulları Selim ve Bayezit'in kendilerini göstermeleri ve halkın sevgisini kazanmaları için İran savaşlarının çıkmasını sağladığı söylenir. Birçok tarihçi, Şehzade Mustafa'nın boğdurulmasında onun rolü olduğunu ileri sürer. Yaşamının son dönemini hayır işleriyle geçirdi.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
26 Ocak 2013 21:35   |   Mesaj #8   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.989
4.490 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005
Reklam

Hürrem Sultan (1506,1558) Biyografisi

Hürrem Sultan (1506, 558)

Hürrem Sultan, 1506 yilinda dogdu. Kanuni Sultan Suleyman'in esi ve Osmanli tarihinde onemli roller oynamis bir haseki sultandir. Aslen Rus olan Hurrem Sultan'in asil adi Roxelanne'dir. Güzelligi nedeniyle kucuk yasta Kirim hani tarafindan Osmanli sarayina sunulan Hürrem Sultan, sarayda ozel bir egitim gordu. Disiligi, zekasi ve becerisi ile padisahin dikkatini cekmeyi bildi. Harem kadinlari ve saray ileri gelenleri arasinda kendine yer edindi. Kanuni'nin asiri guven ve sevgisini kazanarak onun nikahli eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde calisti, el altindan cesitli entrikalar uygulayarak on altinci yuzyil Osmanli tarihini olumsuz yonde etkiledi. Kanuni'nin, Gulbahar Hatun'dan olan veliahti Sultan Mustafa'yi ortadan kaldirmak icin cesitli entrikalar ile once Gulbahar Hatun'u, ardindan kirk yasindaki veliaht Mustafa'yi bogdurttu. Devlet yonetimine de hakim olan Hurrem Sultan, Iran savasini destekledi. Ruslar ve Lehlerle baris icinde yasanilmasini sagladi. Tum bunlara ragmen, ogullarindan birinin tahta cikisini goremeden elli iki yasindayken öldü.