Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Harun Reşid

Gösterim: 37709 | Cevap: 1 Harun Reşid nereli, hayatı, kimdir.
3
  • 3 Gönderen asla_asla_deme
24 Ekim 2008 16:22   |   Mesaj #1   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.720
4.913 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Harun Reşid (Harun Reşid Kimdir? - Harun Reşid Hakkında)

HARUN REŞİD (763-809), Abbasiler'in en ünlü halifesidir. Yönetim döneminde Abbasi­ler her alanda parlak başarılar kazandılar. Harun Reşid'in görkemli yaşamından kesitler Binbir Gece Masallarına da konu oldu. Harun Reşid, üçüncü Abbasi Halifesi Meh­di'nin (775-785) oğludur. Babasının vali ola­rak bulunduğu İran'ın Rey kentinde doğdu. Çocukluğu ağabeyi Hadi ile birlikte Bağdat'ta geçti. Öğretmeni Yahya Bermeki'nin gözeti­mi altında sarayda özel eğitim gördü. Henüz 17 yaşındayken Bizans İmparatorluğu'na kar­şı düzenlenen sefere katıldı. Ardından Azer­baycan ve Doğu Anadolu valiliğine getirildi. Bu görevdeyken 782'de Anadolu içlerine bir sefer düzenledi. İstanbul önlerine kadar iler­leyen Abbasi ordusu büyük ölçüde ganimet elde ederek geri döndü. Ayrıca Bizans İmparatoriçesi Eirene barış karşılığında Harun Reşid'e 90 bin altın ödemeyi kabul etti.
Halife Mehdi kazandığı başarılardan ötürü küçük oğlu Harun Reşid'i veliaht yapmak istiyordu. Ama buna büyük oğlu Hadi karşı çıkınca baba oğul arasında mücadele başladı. Mehdi Cürcan'da bulunan Hadi'ye karşı dü­zenlediği sefer sırasında bir kaza sonucu öldü. Babasının yanında bulunan Harun iç savaş çıkmasından çekinerek ağabeyi Hadi'nin hali­feliğini 785'te kabul etti. Hadi kısa süren halifeliği sırasında, kendinden sonra yerine kardeşi Harun Reşid'in geçmesini önlemek amacıyla oğlu Cafer'i veliaht ilan etti. Ama bu davranışı sert tepkilere yol açtı ve 786'da zehirlenerek öldürüldü. Harun Reşid annesi­nin de desteğiyle tahtı ele geçirdi. Cafer de bütün haklarından vazgeçmek zorunda kaldı. Harun Reşid ilk olarak öğretmeni Yahya Bermeki'yi büyük yetkilerle vezirliğe getirdi. O da devleti iki oğlu Fazl Bermeki ve Cafer Bermeki ile birlikte yönetmeye başladı.
Devlet işlerini Bermekiler'e bırakan Harun Reşid Bağdat'taki sarayında görkemli bir yaşam sürdü. Bu arada Mısır, Suriye ve Yemen'deki ayaklanmalar bastırıldı. Harun Reşid yıllık vergisini ödemeyen Bizans İmpa­ratorluğu'na karşı 8()4'te bir sefer düzenledi ve İmparator Nikephoros'un ordusunu boz­guna uğrattı. Sağlanan anlaşma 806'da yeni­den bozulunca Harun Reşid bu kez Anadolu içlerine kadar ilerledi, Nikephoros vergi ver­meyi kabul etmek zorunda kaldı.
Afrika'dan Hindistan sınırına kadar uzanan ülke ekonomik ve kültürel bakımdan en parlak dönemini yaşıyordu. Bermekiler'in yö­netimde gösterdikleri beceriyle ülke toplum­sal bakımdan da düzene kavuşmuştu. AmaBermekiler'in halifeyle boy ölçüşecek derece­ye varan zenginlikleri ve elde ettikleri güç birçok çevrede tepki uyandırıyor, kıskançlık­lara yol açıyordu. Harun Reşid'e de yansıyan bu gelişmeler, sonunda onu Bermekiler'e karşı harekete geçirdi. Harun Reşid 803'te önce Cafer Bermeki'yi idam ettirdi. Kardeşi Fazl'ı ve babaları Yahya'yı da tutuklattı, mallarına el koydu. Bundan sonra devlet işlerini vezirliğe getirdiği Fazl bin Rebia ile birlikte yürütmeye başladı.
Harun Reşid oğulları Emin ile Memun arasındaki mücadeleyi önlemek için de 803'te Emin'i Irak ve batı eyaletleri valiliğine, Me-mun'u da İran ve Horasan valiliğine getirdi. Bundan sonraki yıllar oldukça huzurlu geçti. Harun Reşid 8()9'da Horasan'da baş gösteren karışıklıkları önlemek amacıyla çıktığı sefer sırasında İran'da Tus'da öldü.

Harun Reşid döneminde Abbasi ülkesi her alanda zenginliğin doruğuna ulaştı. Irak ve Suriye'de yapılan yeni sulama kanalları saye­sinde tarımsal üretim büyük ölçüde arttı. Yol ağının büyümesi, güvenliğin sağlanması iç ve dış ticareti geliştirdi. Kâğıt, cam, maden işleme ve dokuma sanayisinin ürünleri o zaman bilinen dünyanın her yerinde aranan mallar oldu. Avrupa para kıtlığı yaşarken Abbasiler'in elinde çok miktarda altın ve gümüş para vardı. Başkent Bağdat büyük bir ticaret ve kültür merkezi durumuna geldi. Harun Reşid edebiyata ve güzel sanatlara yakınlık duyardı. Sarayı şairlerin, düşünürle­rin, müzikçilerin toplandığı bir merkez olmuş­tu. İslam dünyasının her yanından bilim adamları ve sanatçılar akın akın Bağdat'a geliyor, Harun Reşid'in koruması altına giri­yorlardı. Her türden düşüncenin tartışıldığı bu ortamda Harun Reşid, babası Mehdi döne­minde başlayan Yunanca, Latince ve Süryanice yazılmış klasik bilim ve düşünce yapıtları­nın Arapça'ya çevrilmesi işini daha da hızlan­dırarak sürdürdü

Msxlabs & TemelBritannica
KisukE UraharA, Daisy-BT ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Mavi Peri
9 Haziran 2012 23:26   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Harun Reşid (Harun Reşid Kimdir? - Harun Reşid Hakkında)

Harun Reşid

(766 Rey - 809 Tus), Abbasî halifelerinin beşincisi ve en ünlüsü. Dönemi, Abbasî Devleti'nin en parlak zamanıdır. Fakat aynı zamanda hem Abbasî Devleti'nin, hem de Arapların siyasî egemenliğinin zayıflamaya başladığı dönemdir. Harun Reşit'in sarayında yaşanan parlak ve göz kamaştırıcı yaşam Binbirgece Masalları'na konu olmuştur. Fakat bu parlak görünüşün yanı başında eyaletlerde büyük ayaklanmalar olmuş, Bizans ile yapılan savaşlar hem çok uzun sürmüş, hem de bu seferlerden kesin sonuçlar alınamamıştır.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Harun Reşid benzer konular

Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 16 Ekim 2013 17:22
Rosetta Taşı (Reşid Taşı)
Rosetta Taşı Vikipedi, özgür ansiklopedi http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/89/Rosetta_stone.jpg/200px-Rosetta_stone.jpg Rosetta Taşı, British Museum'da sergilenmektedir.
Forum: Dünya Dilleri ve Edebiyatları Cevap: 1
Son Mesaj: 9 Ağustos 2012 20:04
Dünya Kentleri: Reşid
Vikipedi, özgür ansiklopedi Reşid, Reşit ya da Rosetta (Arapça رشيد, Rashid), Kuzey Mısır'da Akdeniz kıyısında bir kenttir. İskenderiye kentinin 65 km kadar doğusunda, Mısır'ın El-Buheyra ilinin içinde yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 70,000 kadardır. Kentin Mısır'ın kıyı ticaretinde...
Forum: Dünya Turizmi Cevap: 0
Son Mesaj: 26 Kasım 2010 12:51
Abdül Reşid Dostum
Abdül Reşid Dostum http://img208.imageshack.us/img208/1280/abdulrashiddostumnk8.jpg Abdül Reşid Dostum (1954-) Afganistan'da yaşayan Özbeklerin lideri ve güçlü bir savaş ağası. Abdül Reşid Dostum, 1980'li yılların ortasında sayıları yaklaşık 20,000'i bulan bir milis gücün kumandanı oldu. Daha...
Forum: Siyaset ww Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Ağustos 2008 20:24
Reşid Süreyya Gürsey
Doktor, dahiliye mütehassısı, röntgen mütehassısı, matematikçi, fizikçi, lisan mütehassısı, estetikçi, münekkit, hatib, şair, ressam... Bu kadar kabiliyeti bir araya toplayan mütefekkir, hayattaki zikzakların tababete hizmet bakımından planlı hareket etmekte olmasının neticesi olduğunu ve uzun...
Forum: Bilim tr Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Ekim 2006 17:52
 
Sayfa 0.165 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu