Arama

Harun Kolçak

Güncelleme: 20 Temmuz 2017 Gösterim: 15.795 Cevap: 4
careless_WhispeR - avatarı
careless_WhispeR
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ
19 Kasım 2006       Mesaj #1
Ad:  Harun Kolçak.jpg
Gösterim: 649
Boyut:  127.8 KB

Harun Kolçak,

sanatçı bir ailenin tek çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Özellikle, babası Eşref Kolçak’ın ünlü bir sinema sanatçısı olması, sanatla içiçe büyümesine neden oldu. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı.
Sponsorlu Bağlantılar

Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi’nde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrendi. Sürekli kitap okuyan, Led Zeppelin dinleyen, bas gitar çalan, sakin ve başarılı öğrencisi olmasına rağmen müziğe olan aşırı tutkusu ona öğrenimini yarıda bıraktırdı.

Profesyonel müzik yaşantısına, rock müziğin Türkiye’deki kilometre taşlarından Erkin Koray’la çalışarak başladı. 1978 yılında Rıza Silahlıpoda Ritm 68 Orkestrası’na bas gitarist olarak katılan Harun Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğine yöneldi. Bu dönemde Aydın Esen, Neşet ve Nükhet Ruacan, Erol Pekcan gibi ünlülerle çalışan ve deneyimini artıran sanatçı, bir çok ünlü ismin de yer aldığı Onno Tunç Orkestrası’na katıldı. Burada, yedi yıl boyunca bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı.

Orkestranın dağılmasının ardından bir süre vokalist olarak çalıştı. Bu arada, 1987 yılında katıldığı ve birinci olduğu yerel bir şarkı yarışmasında yaptığı düet ile büyük beğeni topladı. Harun Kolçak, 1991 yılında Onno Tunç ile ortak yaptıkları "Gir Kanıma" isimli albümle çok büyük bir çıkış yaptı. "Gir Kanıma, Müptelayım, Yıllar ,Bana Ellerini Ver" gibi bir çok unutulmaz eser bu büyük çıkışın ispatıdır. Bu büyük çıkıştan sonra müzik tarihine adını onaylamasına neden olan ikinci albüm "En Büyük Aşk" takip etti.

Onno Tunç'un vefatından sonra bu büyük boşluğu doldurabilecek bir müzisyen ararken İskender Paydaş ile çalışmaya karar verdi. "En Büyük Aşk, Derman Olayım, İnsan Gülerken Ağlar" gibi bir çok parça İskender Paydaş seçimini haklı çıkaran en güzel örneklerdir. Daha sonra 1995 yılında “Yanımda Kal” adını taşıyan üçüncü albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde çoğunun söz ve müziği Harun Kolçak’a ait on şarkı yer aldı. Düzenlemelerini İskender Paydaş’ın yaptığı albümden iki şarkının söz ve müzikleri Adnan Ergil imzasını taşıdı.

“Korkuyorum”, “Dualarım Yoluna” ve “Yanımda Kal” gibi şarkılar ‘unutulmaz Harun Kolçak şarkıları’ arasında yerini aldı. Sanatçı, ilk iki albümünde oluşturduğu sağlam çizgiyi, yaşamından edindiği tecrübeleri de ekleyerek bir adım daha ileriye taşımasını bildi.

Kolçak, üç yıl sonra 1998’de çıkardığı dördüncü albümünde bambaşka bir görünümle çıktı sevenlerinin karşısına. İlk günden bu yana kendisiyle özdeşleşen uzun ve kıvırcık saçlarını kısacık kestirmesi, görüntüsünün yanında müziğinde de bir takım değişikliklerin habercisiydi aslında. “Teslim Oldum..” adını taşıyan albümde, kendi çizgisinin yanı sıra pop-rock tarzının öne çıktığı dikkatleri çekti. İtalyan, Yunan ve Türk ezgileriyle süslü çalışma, elektrikli gitarların dengeli ve yerinde kullanımıyla olumlu eleştiriler aldı.

Diğer yandan mistik inançlara olan ilgisinin, tanrıya teslimiyeti anlatan ve bu yönde mesajlar veren çalışmalarla albüme yansıdığı görüldü. Albümde yine kendi söz ve besteleri ağırlıkta olmakla birlikte İskender Paydaş, Eda-Metin Özülkü, Eser Taşkıran, Günay Çoban gibi isimlerde yer aldı. “Günahım Boynuna” albümün çıkış parçası olurken, sözlerini Sezen Aksu’nun, bestesini Uğur Başar’ın yaptığı “Yeniden”i Aşkın Nur Yengi’yle birlikte seslendirdi.
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 00:36
Biyografi Konusu: Harun Kolçak nereli hayatı kimdir.
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic184255_2.gif
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Kasım 2006       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Harun Kolçak - Ağlat Beni

Sanma ki ben bilmiyorum oyunun kurallarını
Sponsorlu Bağlantılar
Ama tercih etmiyorum
Denedim hiç tat almadım
Olana kadar bekliyorum

Gururdan sevgi ölür mü
Yağmursuz çiçek büyür mü
Bir kaç cümle son bir bakış
Bilinmez maceralara gidiyorsun can evimden

Ağlat beni sana da bu yakışır
İnsan bu elbet bunada alışır
Bela oldun zaten başıma
Git gidişin aslında benim kurtuluşumdur

Gururdan sevgi ölür mü
Yağmursuz çiçek büyür mü
Bir kaç cümle son bir bakış
Bilinmez maceralara gidiyorsun can evimden

Ağlat beni sana da bu yakışır
İnsan bu elbet bunada alışır
Bela oldun zaten başıma
Git gidişin aslında benim kurtuluşumdur
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 00:48
careless_WhispeR
25 Kasım 2006       Mesaj #3
HARUN KOLÇAK----ÖLÜRÜM ELİNDE 90's
Ateşin geliyor odama
Yanıyor içim yatağım bedenim
Dargınım uykulara
Sana tutkun hislerim

Alıp beni kollarına
Uçup gidelim engelsiz düşlere
Yalnız biz olalım sahipsiz o gecelerde
Yetmiyor bu sevdalar
Tutuşan kıvılcımlar
Doymuyor kalbim sevmeye
Her akşam bu isyanlar
Kaşkırtıyor yasaklar
Gözlerim dönüyor düşününce

Aşkımızın ateşi bu büyülü gecede içimde
Öyle sev ki beni ölürüm elinde

Söz:Harun Kolçak
Müzik Düzenleme:İskender Paydaş
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 00:48
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic184255_2.gif
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
20 Temmuz 2017       Mesaj #4
perlina - avatarı
Ziyaretçi
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
20 Temmuz 2017       Mesaj #5
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Sanatçı Harun Kolçak, tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayatını kaybetti. (19-7-2017)

Maslak Acıbadem Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Kolçak'ın vefat ettiği bildirildi.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.