Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda bambu tarafından 7 Kasım 2008 (10:45) tarihinde açılmıştır.
229408 kez görüntülenmiş, 298 cevap yazılmış ve son mesaj 10 Aralık 2014 (19:27) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 2 Mart 2009, 16:34

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#91 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
2. Millî Kültürün Geliştirilmesi
hisarcopy
atahisarcopya
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 2 Mart 2009, 16:34

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#92 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
t_rk
. Millî Kültürün Geliştirilmesi


Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin milli kültür olduğunu ifade etmiştir. Milli kültür bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı ortaya koyan, o millete ait maddî ve manevî değerlerin bütününe verilen isimdir. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan, milli kültürdür. Milli kültürün, o milletin benliğinin şekillenmesinde, gelişmesinde ve güçlenmesinde büyük payı vardır. Milli kültürüne sahip çıkamayan, bu değerleri gereği gibi kavrayıp benimsememiş bir toplumun güçlü olması ve hatta varlığını devam ettirebilmesi mümkün değildir. Atatürk, "Kendi kültürel değerlerine saygılı olmayan milletleri, başka milletler de saymaz. Böyleleri, diğer milletlerin avı olmaya mahkumdur" sözleri ile bu gerçeğe işaret etmiştir.

Atatürk inkılaplarının temelinde de, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli Türk kahramanlığı ve Türk kültürüdür" sözlerinde de görüldüğü gibi, Türk milli kültürü vardır. Çünkü Atatürk gayet iyi bilmektedir ki, inkılaplar ancak milletin değerleri ile, ihtiyaçlarıyla, düşünce yapısıyla uyumlu olduğu müddetçe kalıcı ve başarılı olabilirler. Bu sosyolojik bir gerçektir. Bu gerçeği Atamız şöyle ifade etmektedir:

Araştırmalarımıza temel olarak çok defa kendi memleketimizi, kendi tarihimizi, kendi


geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı almalıyız. Aydınlarımız belki bütün dünyayı, bütün diğer milletleri tanır. Lakin kendimizi bilmeyiz. Aydınlarımız "milletimizi en mesut millet yapayım" der. "Başka milletler nasıl olmuşsa onu da aynı öyle yapalım" der. Lakin düşünmeliyiz ki, öyle bir teori hiçbir devirde başarı kazanabilmiş değildir. Bir millet için saadet olan bir şey, diğer millet için felaket olabilir. Aynı sebep ve şartlar, birini mesut ettiği halde diğerini bedbaht edebilir. Onun için bu millete gideceği yolu gösterirken, dünyanın her türlü biliminden, keşfinden faydalanalım, lakin unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmalıyız.

Bu sözler, Cumhuriyet Türkiyesi'nin millî kültüre dayalı olarak kurulduğunun ve bu kültüre dayalı olarak yükselip gelişeceğinin bir ifadesidir. Büyük Önder için milli kültür, milli birliğin ve vatanın bölünmezliğinin en önemli unsurlarındandır. Atatürk'ün anlayışında milli kültür ve milli birlik, birbirini tamamlayan, birbirinden ayrılması mümkün olmayan iki önemli değerdir.

Atatürk, millî kültür konusunda hedeflerin neler olduğunu da şöyle belirtmiştir:

Yüksek bir insan cemiyeti olan Türk Milleti'nin tarihî bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, yaratıcı zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve millî birlik duygusunu sürekli ve her türlü incelemelerle besleyerek geliştirmek millî ülkümüzdür
Rapor Et
Eski 2 Mart 2009, 16:35

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#93 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
1409233
Rapor Et
Eski 2 Mart 2009, 16:35

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#94 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
eserlerirm1
Rapor Et
Eski 2 Mart 2009, 16:43

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#95 (link)
SEDEPH
Ziyaretçi
SEDEPH - avatarı
Alıntı:
krmn adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

milli kültürümüzle ilgili afiş çalışmalarını lütfen bulun.
çok önemli
Konu hakkındaki bilgileri sayfaları tarayarak elde edebilirsiniz. Afiş Tasarımı hakkında da aşağıda faydalanabileceğini düşündüğüm bilgiyi inceleyebilirsiniz...

Kitle iletişim araçlarından en görkemlisi: Afiş.

Daha çok insana daha az görselle bir şeyler anlatmaya yaradığı için tam bir seyirlik görsel iletişim materyalidir afiş. Az ve öz anlatımın vücut bulduğu bir tanıtım ve duyuru aracıdır. Afişler kitleyle buluşma alanlarına göre iç ve dış mekân afişi olarak iki ana kategoriye ayrılabilir. Seyir süreleri, genellikle iç mekânda daha uzun, dış mekânda daha kısa olarak değerlendirilerek tasarım yapılır. Dünyaca ünlü grafikerler tüm hünerlerini afiş tasarımlarıyla göstermişlerdir.

Afişler malzeme ve baskı teknikleri olarak da farklılık gösterir. Günümüzde baskı tekniklerinin gelişmesi sayesinde afiş tasarımları da özellikle boyut ve renk kalitesi açısından daha özgürleşti. Afiş tasarımlarının yanı sıra dış mekân reklam uygulamalarının da gelişmesiyle tasarım alanları zenginleşti. Araç giydirme, bina giydirme, çeşitli dış ve iç mekân reklam uygulamaları da afiş tasarımının devamı olarak düşünülebilir. Bu tasarımlar artık 3 boyutlu olarak da tasarlanmaktadır.

Hedef kitleye ulaşmanın en kısa yollarından biri fuarlarda kullanılan afişlerdir. Fuar afişleri, örümcek stand, roll-up, çerçeveli ve çerçevesiz afişler, karşılama bankosu gibi çeşitli formatlarda kullanılabilir.

Alıntıdır..
Rapor Et
Eski 9 Mart 2009, 20:03

Milli Kültür' ü oluşturan sözlü gelenek,yazılı eserlere nasıl dönüştürülmüştür?

#96 (link)
aymila
Ziyaretçi
aymila - avatarı
Milli Kültür kavramını oluşturan sözlü gelenek, yazılı eserler biçimine nasıl dönüştürülmüştür?
Rapor Et
Eski 10 Mart 2009, 19:36

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#97 (link)
SEDEPH
Ziyaretçi
SEDEPH - avatarı
Fatih sultan Mehmed ,Fatih Kanunnamesi ile Atam-Dedem Kanunu dediği gelenekleri yazılı hale getirmiş ve buna Kanunname-i Ali Osman denmiştir.

Fatih Kanunnamesi İstanbul'un fethinden sonra, devlet teşkilâtına imparatorluğun büyüklüğüne ve coğrafi durumuna yaraşan bir karakter vermek, çeşitli müesseselerin vazifelerini tesbit etme ihtiyacı duyulduğundan; Fatih Sultan Mehmed tarafından düzenlenen kanunname.
Fatih Sultan Mehmed devlet teşkilatında yeni düzenlemelere olan ihtiyacın tesiriyle, kanunlar koydu ve bu arada tımarlara ait birçok hususu da yeniden tanzim etti. Fatih'in bu yolda ilk yaptığı iş paytahttaki dirlik defterlerine yalnız sipahilerin adını kaydettirmeyip, bu defterlere dirlik gelirlerinin ve beratlarının kopyasını yazdırmak olmuştur.
Fatih Kanunnamanesi, üç kısımdan teşekkül etmekteydi. Birinci kısım, devlet ileri gelenlerinin teşrifattaki yerlerine, padişaha kimlerin arzda bulunabileceklerine, kadıların mertebelerine; ikinci kısım, saltanat işlerinin tertibine, yani divan, has oda teşkilatına ve saray hizmetkarlarının bayramlaşma merasimlerine; üçüncü kısım ise, suçlar ve karşılıkları ile mansıb sahiplerinin gelirlerine dair bilgileri ihtiva ediyordu. Son kısımda ayrıca gayri müslim devletlerin verecekleri yıllık vergiler ile devlet görevlileri ve hanedan mensuplarına dair lakap örnekleri bulunmaktadır.
Ayrıca bu kanunname; medreselerin yönetim, müfredat ve akademik yapısını yeniden düzenleyen, akademik personelin seçim ve atanması ile maaşların belirlenmesine ilişkin işlemleri usul ve esaslara bağlamıştır. Bu ferman Türk tarihinde ilk yükseköğretim mevzuatını oluşturması açısından da mühimdir


vikipedi
Rapor Et
Eski 7 Nisan 2009, 18:51

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#98 (link)
Foe_GirL
Ziyaretçi
Foe_GirL - avatarı
yha yok cok uzun anlamı yokmu ?
Rapor Et
Eski 20 Nisan 2009, 19:54

Milli Kültür örnekleri nelerdir?

#99 (link)
GzzzeM
Ziyaretçi
GzzzeM - avatarı
tam olarak milli kültüre örnek nelerdir?binalar,inançlar ve araç gereçler farklı olabilir. daha başka milli kültüre neler söyleyebiliriz???
Rapor Et
Eski 20 Nisan 2009, 20:03

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

#100 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Milli Kültür Nedir? Milli Kültürün Önem ve Unsurları inceleyiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 15
Son Mesaj: 11 Mayıs 2014 22:06
Gönderen: asasasasasa Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 6 Nisan 2014 15:45
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 84
Son Mesaj: 9 Ocak 2013 20:40
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Kasım 2011 16:52
Gönderen: BARIŞ Forum: Satırlarla Türkiye
Cevap: 7
Son Mesaj: 23 Mart 2011 15:27
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.217 saniyede (67.64% PHP - 32.36% MySQL) 15 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 17:50
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi