Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir? - Sayfa 10

Gösterim: 236.274 | Cevap: 298
2 Mart 2009 16:34   |   Mesaj #91   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

2. Millî Kültürün Geliştirilmesi
hisarcopy
atahisarcopya
SEDEPH bu mesajı beğendi.
2 Mart 2009 16:34   |   Mesaj #92   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

t rk
. Millî Kültürün Geliştirilmesi


Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin milli kültür olduğunu ifade etmiştir. Milli kültür bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı ortaya koyan, o millete ait maddî ve manevî değerlerin bütününe verilen isimdir. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan, milli kültürdür. Milli kültürün, o milletin benliğinin şekillenmesinde, gelişmesinde ve güçlenmesinde büyük payı vardır. Milli kültürüne sahip çıkamayan, bu değerleri gereği gibi kavrayıp benimsememiş bir toplumun güçlü olması ve hatta varlığını devam ettirebilmesi mümkün değildir. Atatürk, "Kendi kültürel değerlerine saygılı olmayan milletleri, başka milletler de saymaz. Böyleleri, diğer milletlerin avı olmaya mahkumdur" sözleri ile bu gerçeğe işaret etmiştir.

Atatürk inkılaplarının temelinde de, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli Türk kahramanlığı ve Türk kültürüdür" sözlerinde de görüldüğü gibi, Türk milli kültürü vardır. Çünkü Atatürk gayet iyi bilmektedir ki, inkılaplar ancak milletin değerleri ile, ihtiyaçlarıyla, düşünce yapısıyla uyumlu olduğu müddetçe kalıcı ve başarılı olabilirler. Bu sosyolojik bir gerçektir. Bu gerçeği Atamız şöyle ifade etmektedir:

Araştırmalarımıza temel olarak çok defa kendi memleketimizi, kendi tarihimizi, kendi


geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı almalıyız. Aydınlarımız belki bütün dünyayı, bütün diğer milletleri tanır. Lakin kendimizi bilmeyiz. Aydınlarımız "milletimizi en mesut millet yapayım" der. "Başka milletler nasıl olmuşsa onu da aynı öyle yapalım" der. Lakin düşünmeliyiz ki, öyle bir teori hiçbir devirde başarı kazanabilmiş değildir. Bir millet için saadet olan bir şey, diğer millet için felaket olabilir. Aynı sebep ve şartlar, birini mesut ettiği halde diğerini bedbaht edebilir. Onun için bu millete gideceği yolu gösterirken, dünyanın her türlü biliminden, keşfinden faydalanalım, lakin unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmalıyız.

Bu sözler, Cumhuriyet Türkiyesi'nin millî kültüre dayalı olarak kurulduğunun ve bu kültüre dayalı olarak yükselip gelişeceğinin bir ifadesidir. Büyük Önder için milli kültür, milli birliğin ve vatanın bölünmezliğinin en önemli unsurlarındandır. Atatürk'ün anlayışında milli kültür ve milli birlik, birbirini tamamlayan, birbirinden ayrılması mümkün olmayan iki önemli değerdir.

Atatürk, millî kültür konusunda hedeflerin neler olduğunu da şöyle belirtmiştir:

Yüksek bir insan cemiyeti olan Türk Milleti'nin tarihî bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, yaratıcı zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve millî birlik duygusunu sürekli ve her türlü incelemelerle besleyerek geliştirmek millî ülkümüzdür
SEDEPH bu mesajı beğendi.
2 Mart 2009 16:35   |   Mesaj #93   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?
SEDEPH bu mesajı beğendi.
2 Mart 2009 16:35   |   Mesaj #94   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.237 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

eserlerirm1
SEDEPH bu mesajı beğendi.
SEDEPH
2 Mart 2009 16:43   |   Mesaj #95   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

Alıntı
krmn adlı kullanıcıdan alıntı

milli kültürümüzle ilgili afiş çalışmalarını lütfen bulun.
Msn Grin çok önemli

Konu hakkındaki bilgileri sayfaları tarayarak elde edebilirsiniz. Afiş Tasarımı hakkında da aşağıda faydalanabileceğini düşündüğüm bilgiyi inceleyebilirsiniz...

Kitle iletişim araçlarından en görkemlisi: Afiş.

Daha çok insana daha az görselle bir şeyler anlatmaya yaradığı için tam bir seyirlik görsel iletişim materyalidir afiş. Az ve öz anlatımın vücut bulduğu bir tanıtım ve duyuru aracıdır. Afişler kitleyle buluşma alanlarına göre iç ve dış mekân afişi olarak iki ana kategoriye ayrılabilir. Seyir süreleri, genellikle iç mekânda daha uzun, dış mekânda daha kısa olarak değerlendirilerek tasarım yapılır. Dünyaca ünlü grafikerler tüm hünerlerini afiş tasarımlarıyla göstermişlerdir.

Afişler malzeme ve baskı teknikleri olarak da farklılık gösterir. Günümüzde baskı tekniklerinin gelişmesi sayesinde afiş tasarımları da özellikle boyut ve renk kalitesi açısından daha özgürleşti. Afiş tasarımlarının yanı sıra dış mekân reklam uygulamalarının da gelişmesiyle tasarım alanları zenginleşti. Araç giydirme, bina giydirme, çeşitli dış ve iç mekân reklam uygulamaları da afiş tasarımının devamı olarak düşünülebilir. Bu tasarımlar artık 3 boyutlu olarak da tasarlanmaktadır.

Hedef kitleye ulaşmanın en kısa yollarından biri fuarlarda kullanılan afişlerdir. Fuar afişleri, örümcek stand, roll-up, çerçeveli ve çerçevesiz afişler, karşılama bankosu gibi çeşitli formatlarda kullanılabilir.

Alıntıdır..
Keten Prenses bu mesajı beğendi.
aymila
9 Mart 2009 20:03   |   Mesaj #96   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Milli Kültür' ü oluşturan sözlü gelenek,yazılı eserlere nasıl dönüştürülmüştür?

Milli Kültür kavramını oluşturan sözlü gelenek, yazılı eserler biçimine nasıl dönüştürülmüştür?
SEDEPH
10 Mart 2009 19:36   |   Mesaj #97   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

Fatih sultan Mehmed ,Fatih Kanunnamesi ile Atam-Dedem Kanunu dediği gelenekleri yazılı hale getirmiş ve buna Kanunname-i Ali Osman denmiştir.

Fatih Kanunnamesi İstanbul'un fethinden sonra, devlet teşkilâtına imparatorluğun büyüklüğüne ve coğrafi durumuna yaraşan bir karakter vermek, çeşitli müesseselerin vazifelerini tesbit etme ihtiyacı duyulduğundan; Fatih Sultan Mehmed tarafından düzenlenen kanunname.
Fatih Sultan Mehmed devlet teşkilatında yeni düzenlemelere olan ihtiyacın tesiriyle, kanunlar koydu ve bu arada tımarlara ait birçok hususu da yeniden tanzim etti. Fatih'in bu yolda ilk yaptığı iş paytahttaki dirlik defterlerine yalnız sipahilerin adını kaydettirmeyip, bu defterlere dirlik gelirlerinin ve beratlarının kopyasını yazdırmak olmuştur.
Fatih Kanunnamanesi, üç kısımdan teşekkül etmekteydi. Birinci kısım, devlet ileri gelenlerinin teşrifattaki yerlerine, padişaha kimlerin arzda bulunabileceklerine, kadıların mertebelerine; ikinci kısım, saltanat işlerinin tertibine, yani divan, has oda teşkilatına ve saray hizmetkarlarının bayramlaşma merasimlerine; üçüncü kısım ise, suçlar ve karşılıkları ile mansıb sahiplerinin gelirlerine dair bilgileri ihtiva ediyordu. Son kısımda ayrıca gayri müslim devletlerin verecekleri yıllık vergiler ile devlet görevlileri ve hanedan mensuplarına dair lakap örnekleri bulunmaktadır.
Ayrıca bu kanunname; medreselerin yönetim, müfredat ve akademik yapısını yeniden düzenleyen, akademik personelin seçim ve atanması ile maaşların belirlenmesine ilişkin işlemleri usul ve esaslara bağlamıştır. Bu ferman Türk tarihinde ilk yükseköğretim mevzuatını oluşturması açısından da mühimdir


vikipedi
Foe_GirL
7 Nisan 2009 18:51   |   Mesaj #98   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

yha yok cok uzun anlamı yokmu ?
GzzzeM
20 Nisan 2009 19:54   |   Mesaj #99   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Milli Kültür örnekleri nelerdir?

tam olarak milli kültüre örnek nelerdir?binalar,inançlar ve araç gereçler farklı olabilir. daha başka milli kültüre neler söyleyebiliriz???
fadedliver
20 Nisan 2009 20:03   |   Mesaj #100   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir?

Milli Kültür Nedir? Milli Kültürün Önem ve Unsurları inceleyiniz
MesirKentli bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Milli kültür nedir? Ögeleri nelerdir? benzer konular

Türkiye ile Türk cumhuriyetleri arasındaki ortak kültür ögeleri nelerdir?
Türkiye ile Türk cumhuriyeti arasındaki ortak kültür öğeleri nelerdir? Lütfen cevaplayın. Zahmet olmassa 11.05.2011'e cevalayın.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 15
Son Mesaj: 11 Mayıs 2014 22:06
Maddi kültür ögeleri nelerdir?
MADDİ KÜLTÜR ÖGELERİ NELERDİR
Forum: Soru-Cevap Cevap: 9
Son Mesaj: 6 Nisan 2014 15:45
Kültür nedir? Kültürün ögeleri nelerdir?
kültürün öğeleri nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 84
Son Mesaj: 9 Ocak 2013 20:40
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 14 Kasım 2011 16:52
Milli Kültür Nedir? Milli Kültürün Önem ve Unsurları
Milli Kültürün Önemi Büyük Önder Atatürk'e göre “Millet, aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”. Demek ki, “milli kültür”, bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir. Çünkü, milli kültür oluştuğunda ortaya millet çıkar. Millet ise mutlaka bir devlet oluşturur. Dünya...
Forum: Satırlarla Türkiye Cevap: 7
Son Mesaj: 23 Mart 2011 15:27
 
Sayfa 0.396 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu