Arama

Cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Kasım 2012 Gösterim: 43.470 Cevap: 22
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
13 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
yha bana aciil bi şekl de cumhuriyetle demokrasi arasındaki fark lazım yardımcı olursanız sewinirim!
EN İYİ CEVABI Pasakli_Prenses verdi
Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Fark

Sponsorlu Bağlantılar
Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .
Pasakli_Prenses - avatarı
Pasakli_Prenses
Ziyaretçi
13 Kasım 2008       Mesaj #2
Pasakli_Prenses - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2008       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cumhuriyet bi yönetim biçimidir,demokrasi ise bu yönetim biçiminin organıdır....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben öğrenciyim ; "cumhuriyet ile demokrasi arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir" diye bir hukuk ödevim var.Bana ikisi de aynı şey gibi geliyor ama daha tanımsal bi cevaba ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
31 Ekim 2010       Mesaj #7
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız

Cumhuriyet `tekilci` bir karaktere sahiptir, demokrasi ise `çoğulcu`. Cumhuriyetçilik `tek kültürlülüğü`, demokrasi ise `çok kültürlülüğü` esas alır.
Cumhuriyetçi siyasal kültür, `tek tip yurttaş` ve `yekpare/homojen toplum` projesini içkindir. Bu yüzden farklı kimlik taleplerini `bölücü` ve `zararlı` kabul eder. Oysa demokratik siyasal kültür `farklı birey tipleri`nden oluşan, farklı toplum kümelerini olduğu gibi kabul eder, onları değiştirmeyi amaçlamaz.
Cumhuriyetçilik laikliği, demokrasi ise laikliğe içkindir. Cumhuriyetçi siyasal kültürde laikçilik, devletin resmi ideolojisi-kutsalı olarak kabul edilir ve toplum devlet eliyle laikleştirilmek istenir. Demokratik siyasal kültürde ise laiklik, devletin bütün inançlara ve inanç kümelerine karşı yansız olmasını öngören bir siyasal tutum olarak kabul edilir.
Cumhuriyetçi kültür `toplum yaratma`yı öngörür. Demokratik kültür ise `toplum mühendisliği`ne karşı çıkar.
Cumhuriyetçi devletin dine yaklaşımı `ideolojik` olduğu için, `sınırlayıcı` ve `dışlayıcı`dır. Cumhuriyetçi devlet, dinin `kamusal alan`da görünürlük kazanmasını tehlike biçiminde algılar. Demokratik devlet ise dine karşı nötr bir konumda olduğu için özgürlükçüdür.
Cumhuriyetçi devlet, bireyin doğuştan gelen dokunulmaz ve devredilmez hak ve özgürlüklerinin devletin ideolojisi ve bekası adına sınırlamaktan kaçınmaz. Çünkü, `hikmet-i hükümet`, `kamu yararı` ve `yönetimin takdir yetkisi` cumhuriyetçi devletin `olmazsa olmaz` ilkeleri arasında yer alır. Bu yüzden hukuk, devlet önceliklidir. Halbuki demokratik devlet, temel hak ve özgürlüklerin sınırını olabildiğince geniş tutar ve özgürlükleri sınırlamayı bir kural olarak benimsemez. Demokrasilerde hukuk devletin üstündedir.
Cumhuriyet için devlet, demokrasi için birey-toplum önceliklidir. Cumhuriyetçi kültür, birey, toplum, ülke ve milleti devlet için gerekli görür. Demokratik kültür ise, devleti birey, toplum, ülke ve millet için bir araç olarak kabul eder.

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar;
Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Benzer ve Farklı Yönler nelerdir tam bilgiye sahip olan kişilerden cevap bekliyorum.

Teşekkürler.
İyi Forumlar...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Nisan 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Demokratik olmayan Cumhuriyet olabilir mi? Cumhuriyet halkın kendi kendisini idaresi ise zaten demokratik olmak durumundadır. Yoksa ortada bir kandırmaca vardır.
mustafa_baba_44 - avatarı
mustafa_baba_44
Ziyaretçi
10 Mayıs 2011       Mesaj #10
mustafa_baba_44 - avatarı
Ziyaretçi