Arama

Cumhuriyet ile diğer yönetim şekilleri arasındaki farklar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Nisan 2017 Gösterim: 100.532 Cevap: 3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
22 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Cumhuriyet yönetimi ile diğer yönetim şekilleri arasında ne gibi farklar vardır bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Cumhuriyet yönetiminin diğer yönetim şekillerinden farkını öğrenmeden önce cumhuriyet yönetimi'nin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda var. Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir "yönetim biçimi"dir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değil, halk iradesi ile sınırlıdır.

Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka "sorumlu" duruma getirir: yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir. Yönetilenler, "hükümdarlık (monarşi)" adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar. "Tebaa" veya "kul" olmak, hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir. "Tebaa" veya "kul", hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz. "Tebaa" veya "kul" hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için, hükümdarın "tebaa"ya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

Bir çok yönetim biçimi vardır. Bunlarda bazıları; Anarşizm, Aristokrasi, Otoriteryanizm, Otokrasi, Komünizm, Konfederasyon, Demarşi, Demokrasi, Despotizm, Diktatörlük, Etnokrasi, Faşizm, Federasyon, Feodalizm, Gerontokrasi, Kleptokrasi, Kratokrasi, Kritarşi, Logokrasi, Meritokrasi, Monarşi, Oligarşi, Plütokrasi, vd. Bu yönetim biçimlerinden yada şekillerinden hiç biri halkın ülkesinin yönetiminde söz sahibi olması yada ülkesi içerisinde özgür bir birey olması mümkünatını karşılayamamaktadır.

DEVAMI >>>> Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri)

Son düzenleyen perlina; 22 Nisan 2017 23:20
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2008       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Monarşi (ya da krallık) bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir gibi çeşitli adlar alabilir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır. Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı seçimle işbaşına gelir.Monarşi,bir sultanın,hükümdarın veya padişahın tek başına egemen olduğu sisteme denir.

Sponsorlu Bağlantılar
Oligarşi, sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Yunancadaki 'az' ve 'yönetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir.
Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

Teokrasi dine dayalı yönetim biçimini tanımlamak için kullanılan terim (Dinerki). Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet biçimidir. Her ne kadar farklı algılanış biçimleri ve yorumları mevcut olsa da, teokrasi en yalın anlamda "devlet işlerinden bir tür ruhban sınıfının sorumlu olduğu ve devlet işlerinin dini temellere dayandırılmaya çalışıldığı sistem" olarak tanımlanabilir.

Cumhuriyet, milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. Aynı zamanda, "Türkiye Cumhuriyeti" örneğinde olduğu gibi, cumhuriyetle yönetilen ülkelere de cumhuriyet adı verilir.

Cumhuriyet haklın kendi kendisini yönettiği yönetim şeklidir. Cumhuriyet yönetiminde millet egemenliğni kendi elinde tutar ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Padişahlıkta ise siyasi otorite aynı ailede miras yolu ile geçer ve ülke tek kişi tarafından yönetilir.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
TEOKRASİ YÖNETİMİNDE;egemenliğin tanrı ya ait olduğu kabul edilir. tanrı nın üstün gücünün simgesi olan ilahi kurallar insanlara uygulanır . yapılan bütün işler tanrı adınadır. onun için yöneticilerin yaptıkları halk tarafından tartışılamaz,eleştirilemez ve değiştirilemez.yönetenler,yönettikleri insanlara değil sadece tanrı ya sorumludurlar. yöneticilerin seçiminde halkın ve demokratik kuralların etkisi olmaz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Nisan 2017       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Cumhuriyet yönetiminin diğer yönetim şekillerinden farkını öğrenmeden önce cumhuriyet yönetimi'nin ne anlama geldiğini öğrenmekte fayda var. Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir "yönetim biçimi"dir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir.

Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk, yönetimini beğenmediği yöneticileri, belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler, toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle, yöneticilerin iradesi mutlak değil, halk iradesi ile sınırlıdır.

Cumhuriyetlerde bu özellikler, yönetenleri siyasal bakımdan halka "sorumlu" duruma getirir: yönetilenleri tebaa, kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir. Yönetilenler, "hükümdarlık (monarşi)" adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar. "Tebaa" veya "kul" olmak, hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir. "Tebaa" veya "kul", hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz. "Tebaa" veya "kul" hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için, hükümdarın "tebaa"ya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

Bir çok yönetim biçimi vardır. Bunlarda bazıları; Anarşizm, Aristokrasi, Otoriteryanizm, Otokrasi, Komünizm, Konfederasyon, Demarşi, Demokrasi, Despotizm, Diktatörlük, Etnokrasi, Faşizm, Federasyon, Feodalizm, Gerontokrasi, Kleptokrasi, Kratokrasi, Kritarşi, Logokrasi, Meritokrasi, Monarşi, Oligarşi, Plütokrasi, vd. Bu yönetim biçimlerinden yada şekillerinden hiç biri halkın ülkesinin yönetiminde söz sahibi olması yada ülkesi içerisinde özgür bir birey olması mümkünatını karşılayamamaktadır.

DEVAMI >>>> Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri)

Son düzenleyen perlina; 22 Nisan 2017 23:25