Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 13 Kasım 2008 (19:13) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
34886 kez görüntülenmiş, 22 cevap yazılmış ve son mesaj 27 Kasım 2012 (23:47) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.20  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 13 Kasım 2008, 19:13

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
yha bana aciil bi şekl de cumhuriyetle demokrasi arasındaki fark lazım yardımcı olursanız sewinirim!
En iyi cevap Pasakli_Prenses tarafından gönderildi

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Fark

Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .
Rapor Et
Reklam
Eski 13 Kasım 2008, 19:16

#2 (link)
Pasakli_Prenses
Ziyaretçi
Pasakli_Prenses - avatarı

Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .
Rapor Et
Eski 13 Kasım 2008, 19:22

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir
Rapor Et
Eski 2 Kasım 2009, 20:30

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
cumhuriyet bi yönetim biçimidir,demokrasi ise bu yönetim biçiminin organıdır....
Rapor Et
Eski 28 Ekim 2010, 17:50

ödev...

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben öğrenciyim ; "cumhuriyet ile demokrasi arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir" diye bir hukuk ödevim var.Bana ikisi de aynı şey gibi geliyor ama daha tanımsal bi cevaba ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim...
Rapor Et
Eski 31 Ekim 2010, 14:55

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız
Rapor Et
Eski 31 Ekim 2010, 15:19

#7 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız
Cumhuriyet `tekilci` bir karaktere sahiptir, demokrasi ise `çoğulcu`. Cumhuriyetçilik `tek kültürlülüğü`, demokrasi ise `çok kültürlülüğü` esas alır.
Cumhuriyetçi siyasal kültür, `tek tip yurttaş` ve `yekpare/homojen toplum` projesini içkindir. Bu yüzden farklı kimlik taleplerini `bölücü` ve `zararlı` kabul eder. Oysa demokratik siyasal kültür `farklı birey tipleri`nden oluşan, farklı toplum kümelerini olduğu gibi kabul eder, onları değiştirmeyi amaçlamaz.
Cumhuriyetçilik laikliği, demokrasi ise laikliğe içkindir. Cumhuriyetçi siyasal kültürde laikçilik, devletin resmi ideolojisi-kutsalı olarak kabul edilir ve toplum devlet eliyle laikleştirilmek istenir. Demokratik siyasal kültürde ise laiklik, devletin bütün inançlara ve inanç kümelerine karşı yansız olmasını öngören bir siyasal tutum olarak kabul edilir.
Cumhuriyetçi kültür `toplum yaratma`yı öngörür. Demokratik kültür ise `toplum mühendisliği`ne karşı çıkar.
Cumhuriyetçi devletin dine yaklaşımı `ideolojik` olduğu için, `sınırlayıcı` ve `dışlayıcı`dır. Cumhuriyetçi devlet, dinin `kamusal alan`da görünürlük kazanmasını tehlike biçiminde algılar. Demokratik devlet ise dine karşı nötr bir konumda olduğu için özgürlükçüdür.
Cumhuriyetçi devlet, bireyin doğuştan gelen dokunulmaz ve devredilmez hak ve özgürlüklerinin devletin ideolojisi ve bekası adına sınırlamaktan kaçınmaz. Çünkü, `hikmet-i hükümet`, `kamu yararı` ve `yönetimin takdir yetkisi` cumhuriyetçi devletin `olmazsa olmaz` ilkeleri arasında yer alır. Bu yüzden hukuk, devlet önceliklidir. Halbuki demokratik devlet, temel hak ve özgürlüklerin sınırını olabildiğince geniş tutar ve özgürlükleri sınırlamayı bir kural olarak benimsemez. Demokrasilerde hukuk devletin üstündedir.
Cumhuriyet için devlet, demokrasi için birey-toplum önceliklidir. Cumhuriyetçi kültür, birey, toplum, ülke ve milleti devlet için gerekli görür. Demokratik kültür ise, devleti birey, toplum, ülke ve millet için bir araç olarak kabul eder.

kaynak
Rapor Et
Eski 21 Şubat 2011, 20:05

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Benzer ve Farklı Yönler ?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Arkadaşlar;
Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Benzer ve Farklı Yönler nelerdir tam bilgiye sahip olan kişilerden cevap bekliyorum.

Teşekkürler.
İyi Forumlar...
Rapor Et
Eski 18 Nisan 2011, 02:50

Cumhuriyet ile demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Demokratik olmayan Cumhuriyet olabilir mi? Cumhuriyet halkın kendi kendisini idaresi ise zaten demokratik olmak durumundadır. Yoksa ortada bir kandırmaca vardır.
Rapor Et
Eski 10 Mayıs 2011, 19:19

fark

#10 (link)
mustafa_baba_44
Ziyaretçi
mustafa_baba_44 - avatarı

Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.196 saniyede (74.48% PHP - 25.52% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 07:41
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi