Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

Gösterim: 37285 | Cevap: 22
  • cumhuriyet ve demokrasi farklari
  • cumhuriyet ve demokrasinin farki
  • demokrasi ve cumhuriyet farki
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    13 Kasım 2008 19:13   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

yha bana aciil bi şekl de cumhuriyetle demokrasi arasındaki fark lazım yardımcı olursanız sewinirim!
En iyi cevap Pasakli_Prenses tarafından gönderildi

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Fark

Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .

Pasakli_Prenses
13 Kasım 2008 19:16   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi

Cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir .
13 Kasım 2008 19:22   |   Mesaj #3   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

42599
8.266 mesaj
cumhuriyet bir ülkenin parlamentosunun oluşma biçimidir, şöyle ki eğer ülkeyi yöneteni halk seçiyorsa cumhuriyet , babadan oğula geçiyorsa monarşi , bir kralın yanında parlamento da varsa meşruti monarşi adını alır
demokrasi ise ülkenin ruhudur . tüm devlet organlarına sinmiş bahar kokusudur . karakolda ifadeniz alınırken polisin size çay ısmarlaması demokrasidir, dersin sonunda öğretmenin çocuklar anlamadığınız bir konu var mı demesi demokrasidir.. listeyi uzatabiliriz demokrasinin kesin bir tanımın olmadığını düşünüyorum ama bir devletin faaliyeti ya da kamuda çalışan bir kişinin içinizde güller açtıran her hareketi demokrasidir
Pasakli_Prenses bu mesajı beğendi.
Misafir
2 Kasım 2009 20:30   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
cumhuriyet bi yönetim biçimidir,demokrasi ise bu yönetim biçiminin organıdır....
Misafir
28 Ekim 2010 17:50   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi

ödev...

ben öğrenciyim ; "cumhuriyet ile demokrasi arasındaki fark ve benzerlikler nelerdir" diye bir hukuk ödevim var.Bana ikisi de aynı şey gibi geliyor ama daha tanımsal bi cevaba ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim...
Misafir
31 Ekim 2010 14:55   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız
ener
31 Ekim 2010 15:19   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben öğrenciyim ve cumhuriyetle ilgili bir konu hazırlıyorum. bana cumhuriyet ve demokrasi arasındaki ilişkiyi anlatırmısınız

Cumhuriyet `tekilci` bir karaktere sahiptir, demokrasi ise `çoğulcu`. Cumhuriyetçilik `tek kültürlülüğü`, demokrasi ise `çok kültürlülüğü` esas alır.
Cumhuriyetçi siyasal kültür, `tek tip yurttaş` ve `yekpare/homojen toplum` projesini içkindir. Bu yüzden farklı kimlik taleplerini `bölücü` ve `zararlı` kabul eder. Oysa demokratik siyasal kültür `farklı birey tipleri`nden oluşan, farklı toplum kümelerini olduğu gibi kabul eder, onları değiştirmeyi amaçlamaz.
Cumhuriyetçilik laikliği, demokrasi ise laikliğe içkindir. Cumhuriyetçi siyasal kültürde laikçilik, devletin resmi ideolojisi-kutsalı olarak kabul edilir ve toplum devlet eliyle laikleştirilmek istenir. Demokratik siyasal kültürde ise laiklik, devletin bütün inançlara ve inanç kümelerine karşı yansız olmasını öngören bir siyasal tutum olarak kabul edilir.
Cumhuriyetçi kültür `toplum yaratma`yı öngörür. Demokratik kültür ise `toplum mühendisliği`ne karşı çıkar.
Cumhuriyetçi devletin dine yaklaşımı `ideolojik` olduğu için, `sınırlayıcı` ve `dışlayıcı`dır. Cumhuriyetçi devlet, dinin `kamusal alan`da görünürlük kazanmasını tehlike biçiminde algılar. Demokratik devlet ise dine karşı nötr bir konumda olduğu için özgürlükçüdür.
Cumhuriyetçi devlet, bireyin doğuştan gelen dokunulmaz ve devredilmez hak ve özgürlüklerinin devletin ideolojisi ve bekası adına sınırlamaktan kaçınmaz. Çünkü, `hikmet-i hükümet`, `kamu yararı` ve `yönetimin takdir yetkisi` cumhuriyetçi devletin `olmazsa olmaz` ilkeleri arasında yer alır. Bu yüzden hukuk, devlet önceliklidir. Halbuki demokratik devlet, temel hak ve özgürlüklerin sınırını olabildiğince geniş tutar ve özgürlükleri sınırlamayı bir kural olarak benimsemez. Demokrasilerde hukuk devletin üstündedir.
Cumhuriyet için devlet, demokrasi için birey-toplum önceliklidir. Cumhuriyetçi kültür, birey, toplum, ülke ve milleti devlet için gerekli görür. Demokratik kültür ise, devleti birey, toplum, ülke ve millet için bir araç olarak kabul eder.

kaynak
Misafir
21 Şubat 2011 20:05   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi

Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Benzer ve Farklı Yönler ?

Arkadaşlar;
Cumhuriyet ve Demokrasi Arasındaki Benzer ve Farklı Yönler nelerdir tam bilgiye sahip olan kişilerden cevap bekliyorum.

Teşekkürler.
İyi Forumlar...
Misafir
18 Nisan 2011 02:50   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi

Cumhuriyet ile demokrasi arasındaki farklar nelerdir?

Demokratik olmayan Cumhuriyet olabilir mi? Cumhuriyet halkın kendi kendisini idaresi ise zaten demokratik olmak durumundadır. Yoksa ortada bir kandırmaca vardır.
mustafa_baba_44
10 Mayıs 2011 19:19   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi

fark

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Cumhuriyet ve demokrasi arasındaki farklar nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • cumhuriyet ve demokrasi farklari
  • cumhuriyet ve demokrasinin farki
  • demokrasi ve cumhuriyet farki
Mezhepler arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Mayıs 2015 17:52
Cumhuriyet ile saltanat arasındaki farklar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 10 Ocak 2014 16:20
Cevap: 47
Son Mesaj: 12 Mayıs 2013 11:18
Cumhuriyet ve demokrasi nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 14 Aralık 2011 13:40
Cevap: 3
Son Mesaj: 12 Kasım 2011 17:32
Sayfa 0.369 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu