PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Çin nedir? Çin hakkında bilgi verir misiniz?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi18:24, 19 Kasım 2008 
çinnn neeeee
En iyi cevap Blue Blood tarafından gönderildi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • cin hakkinda bilgi
  • cin ile ilgili bilgiler
  • cin nedir
Cevap
Keten Prenses18:27, 19 Kasım 2008 
Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), Asya'da bulunan bir uzakdoğu ülkesidir. Çin Halk Cumhuriyeti, nüfus sayımlarına göre dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesidir. Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir. Başkenti Pekin'dir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır. Çin'in, ÇHC'nden önce de yaklaşık 4000 yıl geriye uzanan bir 'yazılı tarihi' vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır.[1] Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kağıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.
ÇHC, son yıllarda, yapmış olduğu atılımlarla ve politikalarla, dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. ÇHC'nin bölgede ve dünyada nüfuzu, askeri alandan çok ekonomik alanda kendisini hissettirmektedir. 20 sene içerisinde ÇHC'nin dünyanın en zengin ekonomisi olacağı öngörülmektedir. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan ÇHC, yaklaşık 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri ÇHC'de yaşamaktadır.
Cevap
Blue Blood18:29, 19 Kasım 2008 

detaylı bilgi için tıklayınız
Cevap
Ziyaretçi21:00, 20 Kasım 2008 
ÇİN HAKKINDA GENİŞ BİLİGİ İSTİYORUM
Cevap
Kral_Aslan21:03, 20 Kasım 2008 
Buyrun Çin Halk Cumhuriyeti (China) ve Çin Halk Cumhuriyeti Tarihi
Cevap
GLAMOUR GİRL18:16, 22 Ocak 2009 
Çin

Üzgünüm ama bu sefer alıntıdır...

Çin (Geleneksel Çin yazısı: 中國; Basitleştirilmiş Çin yazısı: 中国; Hanyu Pinyin: Zhōngguó; Tongyong Pinyin: Jhongguó; Wade-Giles (Mandarin): Chung¹kuo²), tarihi bir medeniyet, ortak kültüre sahip bir bölge ve Doğu Asya'da çok uluslu bir oluşum. Çin medeniyeti, yaklaşık 4 bin yıllık tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerindendir. Çin sözcüğü Çince'de, Orta Krallık ya da Merkezi Krallık anlamına gelir.

Çin, aynı zamanda dünyanın en eski süreklilik arzeden medeniyetlerindendir. Çince dünyanın en eski sürekli kullanılan yazılı dilidir. İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından kâğıt, pusula, barut ve matbaa, Antik Çin medeniyetine aittir.

Çin'deki son iç savaşın çıkmaza girmesi, Çin ismini kullanan iki devletin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır: Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin Cumhuriyeti.Çin Cumhuriyeti ise çoğunlukla sadece Tayvan olarak anılır ve tüm Çin'de hak iddia etmesine rağmen sadece Tayvan Adası ile çevreleyen adacıkları kontrol eder. Aralarında Türkiye'nin bulunmadığı 23 ülke tarafından tanınmaktadır.
Cevap
Misafir15:12, 26 Mayıs 2011 
olimpiyatlarla ilgili lazım
Cevap
Misafir14:27, 29 Mayıs 2012 
pirinç yetiştiriciliğini kim yapar ???? çinliler mi hintliler mi
Cevap
Misafir20:05, 5 Aralık 2012 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
olimpiyatlarla ilgili lazım
çin ile ilgili ise çin ile ilgili ansiklopedi.com a gir dene
Cevap
Misafir18:12, 17 Nisan 2013 
çin bir ülkedir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Cin çağırma hakkında bilgi verir misiniz?
Çin'in yemek kültürü hakkında bilgi verir misiniz?
Çin Seddi hakkında bilgi verir misiniz?
Çin'in geleneksel kıyafetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Çin İmparatorluğu hakkında bilgi verir misiniz?