PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Su molekülü maketi nasıl yapılır?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
su molekülü21:01, 25 Kasım 2008 
bu maketin yapılışını görmek istiyorum resimli olsun lütfen
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

aşağıda bir su molekülünün resmi var en azından şekil olarak bir fikir edinebilirsin diye düşündüm ama yapılışıyla ilgili bir dökümana rastlamadım.
bulduğumda ekleyeceğim


The Water Molecule
For 3D structure of water molecule using Jmol

Benzer Konular:
Etiketler:
  • hamurdan molekul nasil yapilir
  • su molekulu maketi
  • su molekulu nasil yapilir
Cevap
Keten Prenses21:19, 25 Kasım 2008 
aşağıda bir su molekülünün resmi var en azından şekil olarak bir fikir edinebilirsin diye düşündüm ama yapılışıyla ilgili bir dökümana rastlamadım.
bulduğumda ekleyeceğim


The Water Molecule
For 3D structure of water molecule using Jmol

Cevap
Misafir17:55, 25 Aralık 2009 
bana molekülle ilgili bilgi verin molekül nedir?
Cevap
Misafir10:10, 31 Aralık 2009 
Aynı elemanın birden fazla atomunun birleşmesiyle meydana gelen atom gurubuna "molekül" adı verilir. Moleküldeki atom sayısı en az iki tanedir. Fakat soy gazlarda olduğu gibi bir atomluk moleküller de vardır.

Bu açıklamadan kolayca anlaşılacağı gibi,bütün cisimler moleküllerden meydana gelmiştir. Gazlarda ve sıvılarda moleküller serbesttir. Hareket edebilirler. Gazlarda ve sıvılardaki molekül hareketliliği,bunu ilk kez 1827 yılında farkeden ve açıklayan Robert Brovn'ın adından dolayı "Brown Hareketleri" diye adlandırılmıştır.

Molekül,ayrı elemanların bir atomuyla ya da birden fazla atomunun birleşmesiyle de oluşabilir. Örneğin karbonmonoksit gazının molekülü, 1 karbon atomu ile 1 oksijen atomunun birleşmesinden meydana gelmiştir. Burada belirtilmesi gereken önemli bir nokta, molekülün,bir maddenin kendi başına bulunabilen en küçük miktarı olduğudur. Ancak, bu durumdaki molekül o maddenin bütün özelliklerini taşır.

Katı cisimlerde moleküller titreşim hareketi yapabilirler, aralarında güçlü bir çekim kuvveti vardır. Bu nedenle ayrı ayrı yer değiştiremezler. Daha yukarda değinmiş olduğumuz gibi, moleküllerde atom sayısı çok çeşitlilik gösterir.Alkol molekülü 9 atomludur. Gliserin 14, şeker (sakkaroz) 45, nişasta 4000 atomludur.

Değişik eleman atomları bulunan molekül "bileşik molekül"diye isimlendirilir. Bu tür bir molekül, dolayısıyla ait olduğu bileşik,yapısındaki atomların ve bu atomlardan meydana gelen elemanın özelliklerinden başka özellik gösterir.

Herhangi bir elemanın molekülü,atom simgesinin(sembolünün) sağ alt tarafına sayısı yazılarak belirtilir.Hidrojen molekülü,bu nedenle H2 olarak yazılır. Yani hidrojen molekülünde (2) hidrojen atomu vardır. Bileşik moleküller için de durum aynıdır. Sözgelimi suyu ele alalım.Suyun bileşik molekülü, 2 hidrojen ve 1 su atomu belirtilerek,yani H2O şeklinde yazılır.

Molekülleri meydana getiren atomlar birbirlerine elektriksel güçle bağlıdırlar. Bir çift atomu birbirine çekerek birleştiren kuvvet "kimyasal bağ" diye tanımlanır.

Moleküllerin gerçek ağırlığı o derece azdır ki,kimya hesaplarında kullanılmaması daha uygun görülmüştür.Bunun yerine, molekülü en hafif atomla (hidrojen)karşılaştırılarak esas tutulur. Yani bir cismin molekül ağırlığı, kabaca bir hesapla, o cismin bir molekülünün 1 hidrojen atomunun ağırlığına olan oranıdır.
Cevap
Misafir17:13, 6 Ocak 2010 
atom nasıl yapılr yardım edin cumaya ödev var
Cevap
Misafir13:48, 7 Ocak 2010 
bilgi vermiyoki görsel veriyo
Cevap
Misafir22:40, 20 Ocak 2010 
atom insanın yapabileceği bir cisim değil arkadaşım atom ELEKTRON yardımıyla birleşen bir PROTON ve bir NÖTRON'nun oluşturduğu PROTON ve NÖTRON'dan sonra en küçük hüçredir sırasıyla PROTON,NÖTRON,ATOM,MOLEKÜL,HÜCRE olarak birleşir ve değişik şekil ve cisim olarak ortaya çıkar anladınmı güzel arkadaşım senin anlayacağın atomuda. en küçük hüçreden en büyük cisme kadar görüp ve göremediğiz bütün kainatı yaratan allah yaratmıştır ...?
Cevap
Misafir01:29, 2 Şubat 2010 
su molekülü modelini nelerden yapabiliriz bu konuyla alakalı

birşey bulamadım sizde
Cevap
Misafir16:50, 5 Mayıs 2010 
ya su molekulunun maketininde ne kullanabilirim.. degisik gusel bisiler onerebilir misinis acaba..?/!!!??cok acilll
Cevap
Misafir19:39, 19 Ekim 2010 
bnce bu konuda bır model we sekıl gosterılmeli
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Su maketi nasıl yapılır?
Tef maketi nasıl yapılır?
Gazete maketi nasıl yapılır?
Kalp maketi nasıl yapılır?
Baraj maketi nasıl yapılır?