Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Sarı leke nasıl bir hastalıktır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 1 Aralık 2008 (13:14) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
12561 kez görüntülenmiş, 4 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Ekim 2012 (15:04) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 5.00  |  Oy Veren: 1      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 1 Aralık 2008, 13:14

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
sarı leke hastalığı çok önemli bir hastalık mıdır?dedem oldu van'da oturuyorlar istanbula gitmek istiyorlar sizce vandan istanbula gitmelerine gerek var mı?çok önemli bir hastalık istanbula gidilecek kadar.
En iyi cevap ispermecet tarafından gönderildi

Sarı leke, kör nokta vs, retinada görme reseptörlerinin olmadığı, sinirlerin toplanıp, optik sinire geçiş bölgesidir. Görüntünün buraya düşen bölgesini biz görmeyiz veya görüntünün bu bölgesi beyne ulaştırılamaz. Ama biz kesintisiz görürüz. Nedeni beynin bir özelliği. Tamamlama özelliği. Yani biz görmeden de gördüğümüzü sanırız. Beyin daha önceki kayıtları ile bu bölgeyi tamamlar.
Görmeden asla inanmam, veya ben şahidim, gözlerimle gördüm gibi cümleler her zaman olayın kanıtı olamaz.
İnsan önceden kaydettikleri ile görür. Kayıtlar doğrultusunda yani.
Bu bölgedeki kanamalar hastalıklar o halde öenmli değildir diye düşünmemek gerek. Çünkü beyne sinyalleri gönderen tüm sinirlerin toplanıp gözden çıktığı yer burasıdır. Galiba papila gibi bir ismi de var.
Deden mutlaka tedavi olmalı şekerini kontrol ettirip hastalığın nedeni bulunmalı. Eğer burada ödem varsa önce bir nöroloğa gitmelidir. Tabi şeker durumu mutlaka kontrol edilmeli.
Beyin sıvısı basıncının yükselmesi veya beyin tümörleri nedeniyle papilada ödem oluşabilir. Mutlaka beyin tümörü olması da ödemin nedeni değil. Psoödo tümör de olabilir. Bunun adı yalancı tümör. Tümor olmamasına rağmen beyin likörünün basıncının yükselmesi. Bunun kesin teşhisinin yolu da omuriliğe bir iğne ve ucuna manometre takılarak olur. MR da anlaşılmayabilir.

Bildiğim birkaç olasılığı yazdım. Göz doktoru veya nörolog değilim. Ama görme ile ilgili birşeyler öğrenmiştim, meraktan.
Rapor Et
Reklam
Eski 1 Aralık 2008, 13:54

#2 (link)
HerHangiBiri
Ziyaretçi
HerHangiBiri - avatarı
Sarı Leke de denilen Yaşa-bağlı maküla dejeneresansı hastalığı

Maküla (sarı nokta) bölgesi retinanın merkezinde bulunur; keskin görmeyi, renkli görmeyi ve kontrast hassasiyetini sağlar. Bu nedenle yaşa-bağlı maküla dejeneresansında görme azalır, eğri görme ortaya çıkar, renkli görme ve ışık şiddetinin algılanması bozulur. Sarı nokta hastalığının ileri döneminde hastalar kitap okuyamaz, yazı yazamaz, araba kullanamaz ve televizyon seyredemezler. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde ve önemli ölçüde etkileyen bu hastalığın, ülkemizde aslında sanıldığından daha çok görüldüğü bilinmektedir. Bazı katarakt ameliyatlarından sonra arzu edilen görüşün sağlanmamasının nedeni de aslında sarı nokta hastalığıdır.

Yaşa-bağlı sarı nokta hastalığı 50 yaşından sonra görülür, ve yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı artar. örneğin 75 yaşın üzerinde her 4-5 kişiden birisinde bu hastalığın belirtileri vardır. Hastalığın nedeninin yaşlılığın doğal bir süreci olduğu kabul edilmekle beraber genetik etkenlerin önemi unutulmamalıdır. Islak tip hastalarda retina altında gelişen yeni damar oluşumu ve zarlardan sızıntıyla beraber kanama riski vardır. Sızıntının uzun süre devam etmesi ve kanamaların tekrarlamasıyla retinadaki görmeyi sağlayan hücrelerin çalışması bozularak görme kaybına yol açar.

Yaşa bağlı makula dejeneresansı hastalığında bugüne kadar çeşitli alternatif tedavi yöntemleri uygulanmıştır. Bunlar sırasıyla yüksek doz antioksidan A, C, E vitaminleri ve çinko verilmesi, retina pigment epiteli dokusunun nakli, klasik lazer, fotodinamik tedavi ve son gelişme olarak pegaptanib tedavisidir.

Van' da Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi vardır. Orada tedavi düzenlenemiyorsa elbette İstanul' a gitmelerinde yarar vardır. Geçmiş olsun, Allah şifasını versin.
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2008, 14:13

#3 (link)
ispermecet
Ziyaretçi
ispermecet - avatarı
Sarı leke, kör nokta vs, retinada görme reseptörlerinin olmadığı, sinirlerin toplanıp, optik sinire geçiş bölgesidir. Görüntünün buraya düşen bölgesini biz görmeyiz veya görüntünün bu bölgesi beyne ulaştırılamaz. Ama biz kesintisiz görürüz. Nedeni beynin bir özelliği. Tamamlama özelliği. Yani biz görmeden de gördüğümüzü sanırız. Beyin daha önceki kayıtları ile bu bölgeyi tamamlar.
Görmeden asla inanmam, veya ben şahidim, gözlerimle gördüm gibi cümleler her zaman olayın kanıtı olamaz.
İnsan önceden kaydettikleri ile görür. Kayıtlar doğrultusunda yani.
Bu bölgedeki kanamalar hastalıklar o halde öenmli değildir diye düşünmemek gerek. Çünkü beyne sinyalleri gönderen tüm sinirlerin toplanıp gözden çıktığı yer burasıdır. Galiba papila gibi bir ismi de var.
Deden mutlaka tedavi olmalı şekerini kontrol ettirip hastalığın nedeni bulunmalı. Eğer burada ödem varsa önce bir nöroloğa gitmelidir. Tabi şeker durumu mutlaka kontrol edilmeli.
Beyin sıvısı basıncının yükselmesi veya beyin tümörleri nedeniyle papilada ödem oluşabilir. Mutlaka beyin tümörü olması da ödemin nedeni değil. Psoödo tümör de olabilir. Bunun adı yalancı tümör. Tümor olmamasına rağmen beyin likörünün basıncının yükselmesi. Bunun kesin teşhisinin yolu da omuriliğe bir iğne ve ucuna manometre takılarak olur. MR da anlaşılmayabilir.

Bildiğim birkaç olasılığı yazdım. Göz doktoru veya nörolog değilim. Ama görme ile ilgili birşeyler öğrenmiştim, meraktan.
Rapor Et
Eski 10 Mart 2012, 13:01

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
beyinde leke nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

ben 1989 dan beli piskiatrisk ilaç tedavisi görmekteyim.Ancak son bir seneden beli şidetli baş ağrıları baş dönmesi oluyor. Doktora baş vurdum çekilen beyin emarımda kireçlenme lekeleri tespit edildi.bu hastalık hakında bilgi almak istiyorum.
Rapor Et
Eski 3 Ekim 2012, 15:04

Cvp: Sarı leke nasıl bir hastalıktır?

#5 (link)
ÖZNUR
Ziyaretçi
ÖZNUR - avatarı
iyi günler oğlum 2000 doğumlu tam 12 yaşında sağ gözünde bir kaç aydır göz bebeğine yakın noktada sarı bir leke var bunun için ne yapmalıyım diğer yorumlara baktım genellikle büyük insanlarda olduğundan söz etmişsiniz beni bilgilendirirseniz sevinirim
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.166 saniyede (70.05% PHP - 29.95% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 19:02
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi