Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yararlı bakteriler nelerdir?

Gösterim: 20.621 | Cevap: 13
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    7 Aralık 2008 20:25   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yararlı bakteriler nelerdir?

yararlı bakteriler nelerdir?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

yararlı bakterilerin isimleri nelerdir
Blue Blood
7 Aralık 2008 20:28   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

YARARLI BAKTERILER

Bakteri ismini duydugunuzda akliniza nasil bir canli türü geliyor? Elbette birçogumuzun aklina bu isim duyuldugunda mikroplar, hastaliklar ve uzak durulmasi gerekilen küçük yaratiklar gelmektedir. Ancak bunun yaninda yine birçogumuz hergün mutfagimizi, banyomuzu sterilize etmek için ugrasirken yok ettigimiz milyonlarca bakteri türünün hayatimizdaki olmazsa olmaz dedirtecek faydali özelliklerinden de bihaberiz. Aslinda iste bu monera aleminin küçük canlilari olan bakteriler olmasaydi, ne dünya simdiki oldugu gibi olabilirdi ne de insanlar simdi göründükleri gibi olurdu. Dünyamizin bu mikroskopik canlilari sadece insandaki bazi zararli canlilari öldürmekle kalmaz, dünyamizin üzerine kuruldugu kimyasal döngülerde de önemli yerler edinirler.
Bakterilerin en önemli faydasi olarak dünyamizda biriken artik maddelerin ana biyolojik monomerlerine ayristirilmasi olarak gösterebiliriz. Eger çürükçül bakteriler olmasaydi ölü insan bedenleri ve canliligini yitirmis bitki parçaciklari öldükleri bedende kalacaklardi ve bunlarin ana organik maddelere dönüsümü olmayacakti. Böylece karbon döngüsünün önemli bir parçasi yerine getirilmemis olacakti. Bu çürükçül bakteriler yaptiklari bu parçalama islemiyle ayni zamanda topraklari da beslerler ve verimli hale getirirler.
Bazi bakterilerin çürütücü göreviyle dogaya katkilarda bulunmasinin yaninda kimi bakterilerde asi veya antibiyotik olarak tip sektöründe insanlara daha saglikli bir hayat sunmak için kullanilirlar. Bilindigi üzere öldürülmüs veya zayiflatismis bakteriler insan vücuduna enjekte edildiginde, vücut bu bakterilere karsi antikor üretmeye baslar ve bu zayiflatilmis veya ölü olan bakterilere karsi bir üstünlük saglar. Bu olaya tip alaninda bagisiklik denmektedir. Vücut güçsüz bakterilere karsi benzetme yerindeyse bir antreman yapmis olur ve güçlü, saglam bakterilerle karsilastiginda nasil davranmasi gerektigini ögrenmis olur. Bildiginiz gibi günümüzde de tetanoz olsun verem olsun bir çok hastaligi önlemek için çok çesitli bakteriler kullanilir ve bir önlem olarak sayilirlar. Yine benzer sekilde bazi bakteriler de yine tip sektöründe antibiyotik yapiminda kullanilirlar. Streptomycin adi verilen bir bakteri türü Bacitracin,Polymyxin, ve Erythromycin adi verilen antibiyotikler üretmektedir ve bu antibiyotikler hastalik önleyici olarak çok zaman insanlar tarafindan kullanilmaktadir.
Bakteriler kimi zamanda besin yapiminda sikça kullanilmaktadir. Birçok bakteri türü fermantasyon adi verilen süreç sonucunda kimyasal degisikliklere sebep olmaktadir. Örnegin peynir ve yogurt bu tür kimyasal degisikliklerin sonucu ortaya çikmis yararli besinlerdendir. Ayrica yine Clostridium bacterium adi verilen bir bakteri türünün fermantasyonu süreci sonunda ortaya çikan bütül alkol ve asetone kimya sektöründe çok kullanilan degerli kimyasal maddelerdendir. Yine benzer sekilde insan kaninin plazmasinda bulunan Dextran adli yararli bir madde de yine Leuoconostoc adli bir bakteri tarafindan yapilmaktadir. Saymakla tükenmeyecek faydalari olan bakterilerin son bir yararindan da bahsetmek gerekirse, bazi bakteri türleri bazi hayvanlarin bagirsaklarinda özellikle selülöz sindiriminde kullanilmaktadir ve bu selülözün karbonhidratlarin temel tasi olan glikoza indirgenmesini saglar ve böylece hücreler için gerekli olan enerji de bulunmus olur.
Aslinda hep kafamizda zararli yaratiklar olarak yer edinmis olan bakterilerin faydalari sayilacak gibi degildir ama bu kadari bile insanlari sasirtmaya yetmektedir. Bizim zararli olarak nitelendirdigimiz bu monera aleminin nerdeyse 1 mikrondan küçük bu savasçilari, bizim onlari zararli ve yok edilmesi gerekilen küçük yaratiklar olarak nitelendirmelerimize aldiris etmeden hep bizim yararimiza çalismaktadirlar ve ileride de bizim emrimizde çalisacaklardir; her ne kadar biz onlarin faydalarin farkinda olmasak da...
detaylı bilgi için linke tıklayınızMsn Happy
http://www.msxlabs.org/forum/biyoloj...eri-nedir.html
Bakteri, fadedliver, Keten Prenses ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
Misafir
7 Aralık 2009 19:23   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

yararlı bakterilerin isimleri nelerdir
Misafir
22 Mart 2010 22:02   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

yardim

bakterinin yararlari ve zararlarini yazarmsiniz maddde halinde
Misafir
26 Mart 2011 18:11   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

lütfen hadi
Misafir
28 Mart 2011 15:01   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

önemli

bu metin çok uzun daha kısa bir metin bulabilirmisiniz lütfen
Misafir
31 Mart 2011 21:06   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

Arkadaşlar- bakterilerin yararları ve zararlarını anlatan kısa bir yazı yazarsanız sevinirim Msn Happy
Misafir
2 Nisan 2011 13:46   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

ya zararlı bakterileri de yazın lütfenn...
Misafir
5 Mayıs 2011 18:44   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

lütfen yarın gidecek Msn Sad Msn Sad
Misafir
5 Mayıs 2011 21:11   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yararlı bakteriler nelerdir?

Alıntı

yararli bakterilerin isimleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum


Bir kedinin 4 ayağı warsa 10 kedinin ayakları ile kaç kedi yetişir?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yararlı bakteriler nelerdir? benzer konular

Bilgisayar için yararlı programlar nelerdir?
bilgisayarla ilgili faydalı ama küçük tüm programları ekleyelim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 14
Son Mesaj: 10 Aralık 2014 12:20
Zararlı bakteriler nelerdir?
zararlı bakteriler -------------------------------------------------------------------------------- Patojenik (Zararlı) bakteriler hastalıklara sebep olurlar. Bu bakteriler tehlike sınırı olarak tanımlanan -4 ile 60 °C tehlike aralığında ürerler ve genellikle gıda maddelerinin tat koku...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 3 Mart 2012 00:04
Teknolojinin yararlı olmadığı yönleri nelerdir?
teknoLojinin yararsız olduğu yönLer varmıdır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 25 Mayıs 2011 20:19
Beyin sağlığı için yararlı vitaminler nelerdir?
Beynin normal işlevini sürdürebilmesi için gerekli vitaminler nelerdir? Bu vitaminlerin eksikliği beyinde ne gibi sorunlara neden olur?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Kasım 2008 15:40
Yararlı Bakteriler
YARARLI BAKTERILER Bakteri ismini duydugunuzda akliniza nasil bir canli türü geliyor? Elbette birçogumuzun aklina bu isim duyuldugunda mikroplar, hastaliklar ve uzak durulmasi gerekilen küçük yaratiklar gelmektedir. Ancak bunun yaninda yine birçogumuz hergün mutfagimizi, banyomuzu sterilize...
Forum: Biyoloji Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Eylül 2006 21:45
 
Sayfa 0.359 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu