Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

İnsanın evrendeki yeri nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 17 Aralık 2008 (20:37) tarihinde açılmıştır.
41638 kez görüntülenmiş, 44 cevap yazılmış ve son mesaj 12 Aralık 2013 (07:23) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 30 Mayıs 2010, 18:11

allah

#11 (link)
semanur demir
Ziyaretçi
semanur demir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
allah sana her şeyi verendir allah tekdir ve birdir eşi ve benzeri yoktur allah gökdedir herşeyi görür allahütealadan hiç birşey kaçmaz evrenin yaratıcısı allahdır
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 22 Kasım 2010, 19:12

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#12 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
insanın Evrendeki yeeri Nedir Br açıklarmısınız lütfen ama kısa ama anlamlı olsun
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 08:00

İnsanın evrendeki yeri nedir ile ilgili konuşma

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
acil lütfen
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 09:48

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#14 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

acil lütfen
İNSANLARIN EVRENDEKİ YERİ

A. Yeniden Doğuş (Rönesans) Döneminde Bilim

(On Beşinci Yüzyıl ve On Altıncı Yüzyıl)

Rönesansı, Ortaçağ ile Yeniçağ arasında geçen zaman dilimi olarak tanımlayabiliriz; ancak Ortaçağ ansızın sona ermediği gibi Yeniçağ da ansızın başlamamıştır. Ayrıca Ortaçağın bitmesi ve Yeniçağın başlaması her ülkede aynı tarihlerde gerçekleşmemiştir; örneğin İtalyada diğer ülkelerden daha önce, 14. yüzyılın ortalarında Petrarca Zamanında başlamıştır.

Rönesans, diğer bütün özellikleri bir yana, Ortaçağın kavramlarına ve yöntemlerine karşı bir başkaldırıdır. Herkes bilir ki her nesil bir öncekine karşı şu veya bu ölçüde tepki gösterir; her dönem bir öncekine karşı yapılmış bir başkaldırıdır ve bu böyle devam eder; ancak, Rönesansda yapılan başkaldırı, diğerlerine göre daha sert olmuştur.

Ortaçağın karakteristik özelliklerinden birisi yeniliklere karşı duyulan korkudur. Rönesans ise bu konuda daha hoşgörülü olmuştur. Her yenilik sorunlar yaratmış, ancak yenilikler insanların karşısına giderek artan bir sıklıkla çıkmaya başlayınca, bunlara alışılmış ve yeniliklere karşı daha az güvensizlik duyulur olmuştur; sonunda insanlar yeniliklerden hoşlanmışlardır.

Bilim alanında, yapılan yenilikler devrim niteliğindedir. Bu durum ürkek insanların neden bilimden korktuklarını açıkçı ortaya koymaktadır; çünkü hiçbir şey bilginin gelişimi kadar çağ açıcı olamaz; her türlü toplumsal gelişimin kökeninde bilim bulunmaktadır. Rönesans döneminin bilim adamı yeni bir bakış değil, yeni bir oluşum ortaya koymuştur. Yenilikler çoğu kez öyle büyük olmuştur ki o döneme Yeniden Doğuş ya da Rönesans değil, Gerçek Doğuş, Yeni Bir Başlangıç demek daha uygun olur.

Rönesans, insanın kendi üzerine eğildiği, kendini keşfettiği ve hümanist görüşün önem kazandığı bir dönemdir. Ortaçağda egemen olan Hıristiyan anlayışı bu dünyanın değerini, insanı öbür dünyaya hazırlayışı ile ölçmüştür. Oysa hümanistler insanın bu dünyadaki yaşamı ile ilgilenmişlerdir. Bütün bunlar insanın kendi üzerine eğilmesine, başka deyişle, insanın kendini keşfetmesine neden olmuştur.

a. Doğa ve Bilgi Felsefesi

Bu dönemde Yunan felsefe ve bilim anlayışına yeniden dönülmüş ve bu anlayışın daha derinden kavranabilmesi için Yunancadan çeviriler yapılmaya başlanmıştır.

Bu döneme damgasını vuran etkinlik, doğaya ilişkin doğru ve güvenilir bilgi elde etmek için gerekli olan yöntem arayışıdır. Bu yöntemin araçları olarak gözlem ve deney üzerinde durulmuştur.

Ayrıca, yeni bir insan ve yeni bir toplum arayışı yönündeki çalışmalar bir varlık olarak insan ve toplumun yeniden sorgulanmasını ve doğadaki yerinin yeniden belirlenmesi sorununu gündeme getirmiştir.

* Francis Bacon

Bacon (1561 1626), bilimin önemini ve insanlığın refahı yönünden vaadettiği olanakları ilk kavrayan düşünürlerden birisidir. Onun asıl ilgisi bilimi anlamak, bilgi edinmenin doğru ve etkili yolunu kesin bir biçimde bulup ortaya çıkarmaktır. Çünkü ona göre, doğanın gizemlerini çözmek ve kanunlarını keşfetmek insanlığın refahı ve ilerlemesi için gereklidir.

Bacona göre, bugüne kadar insanın doğa karşısında çaresiz ve zavallı bir duruma düşmesinin nedeni, ne insan aklının yetersizliği ne de doğanın anlaşılamayacak kadar karmaşık olmasıdır. Neden, yalnızca yanlış bir yöntemin kullanılmasıdır.

Böylece yöntemin gerekliliğini ve önemini belirledikten sonra Bacon, bunun nasıl oluşturulabileceği üzerinde düşünmeye başlar. Bunun için de öncelikle insanların yanlışa neden ve nasıl düştüklerinin gerekçelerini belirlemeye yönelir.

Bacona göre, insanların yanlışa düşmelerinin nedenleri şunlardır:

1. Üniversitelerde öğretimin bozulmuş olması: Ona göre, bunun temelinde yatan neden skolastik düşüncenin egemen olmasıdır.
2. İnsan Aklı: Bacona göre, insanların yanılmalarının nedenlerinden birisi de kendi aklıdır. Çünkü insan aklı çabuk karar vermeye ve genellemeye düşkündür. Bir konu üzerinde biraz durunca yorulur, gereken sabrı gösteremez ve yanlışa düşebilir. Öyleyse doğru bilgi nasıl elde edilecektir? Bunun için iki şey gereklidir.

1. Önyargılardan sıyrılmak.
2. Sağlam bir yöntem uygulamak.

b. Matematik

Bu dönem diğer alanlarda olduğu gibi matematik alanında da yeniden bir uyanışın gerçekleştiği ve özellikle trigonometri ve cebir alanlarında önemli çalışmaların yapıldığı bir dönemdir. Rönesans matematiği özellikle Raffaello Bombelli, François Viète ve Simon Stevin ile doruk noktasına ulaşmıştır.

c. Astronomi

Bu dönemde en önemli gelişme astronomi alanında olmuştur. Kopernik, Yunan Döneminden beri yürürlükte bulunan...
Rapor Et
Eski 9 Aralık 2010, 18:50

insanın evrendeki yeri nedir ? '_'

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen soruma cevp vern nolur?
Rapor Et
Eski 13 Aralık 2010, 16:00

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bütün bunlar arasında benim yerim yerim ne?
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2010, 18:55

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben burasını seviorum amma daha kısa bekliyorm lütfen 2 dk içinde acil yayımlansın çok acil ucunda 500 kağıt var(para).
Rapor Et
Eski 19 Aralık 2010, 16:54

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya bı varlık olarak ınsanın doga ve evrendekı yerı nedır tam cvp yok ?
Rapor Et
Eski 26 Aralık 2010, 21:05

bilgi

#19 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim evrendeki yerim ne?
Rapor Et
Eski 27 Aralık 2010, 14:44

İnsanın evrendeki yeri nedir?

#20 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
allahım bütün bunlar arasında benim yerim nee**????
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
İnsanın evrendeki yeri nedir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: aley Forum: Soru-Cevap
Cevap: 33
Son Mesaj: 20 Eylül 2014 12:36
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 46
Son Mesaj: 7 Mayıs 2014 19:24
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Şubat 2010 19:09
Gönderen: Blue Blood Forum: Biyoloji
Cevap: 2
Son Mesaj: 21 Temmuz 2009 14:03
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Aralık 2008 15:00
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.229 saniyede (80.35% PHP - 19.65% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 00:27
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi