MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan nazife tarafından açılmış Cahit Arf kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 3 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Alıntı Misafir adlı kullanıcıdan alıntı cahit arf hangi yıllarda doğdu 11 Ekim 1910 tarihinde Selanikte ...
CEVAP VAR

Cahit Arf kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 29.503 | Cevap: 65
8 Şubat 2010 20:16   |   Mesaj #21   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cahit arf hangi yıllarda doğdu

11 Ekim 1910 tarihinde Selanik’te dünyaya geldi.
(2015-01-14T17:10:09+02:00)
Misafir
20 Şubat 2010 12:52   |   Mesaj #22   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
cahit arfın eserleri
_KleopatrA_
20 Şubat 2010 12:54   |   Mesaj #23   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cahit arfın eserleri

Çalışmaları

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.
Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: "...Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır."
mehdi66
21 Şubat 2010 20:02   |   Mesaj #24   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cahit Arf (d. 1910, Selanik – ö. 26 Aralık 1997, İstanbul), Türk matematikçi. Kendi adıyla bilinen teoremleri, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.
Doktorasını yapmak için gittiği Almanya’da, matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonunda, matematikte Hasse-Arf Kuramı’nı geliştirdi. Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı.
2009 yılından itibaren 10 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunacak.
Yaşamı
Cahit Arf 1910 yılında Selanik Kaylar (şehir)Kaylar kazasında doğdu. Yüksek öğrenimini Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932′de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya’ya gitti.
Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji’nde Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.
Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında Türkiye’ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev aldı. 1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.
Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990′da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf’in onuruna Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslar da 1984′te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur.
Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiştir.
Çalışmaları:
Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin “Arf değişmezi” ve “Arf halkaları” gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne “Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı” gibi kavramların yanısıra “Hasse-Arf Teoremi” ile anılan teoremler kazandırmıştır. Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman “Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın” demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: “…Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye’de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır.”
Misafir
29 Mart 2010 18:22   |   Mesaj #25   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

cahit arf

cahit arf ne zaman matematik öğretmeni olmuştur????????????????????????????????????
Misafir
28 Nisan 2010 21:18   |   Mesaj #26   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cahit arf kimdir?

cahit arf kimdir
Misafir
30 Ekim 2010 12:09   |   Mesaj #27   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

cahit arf kimdir

cahit arf hakkında en ayrıntılı bilgi istiyorum ödevim için çok lazım...
Misafir
2 Kasım 2010 13:10   |   Mesaj #28   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
cahit arfın atatürk ile alakası varmı? nedir?
Misafir
7 Kasım 2010 19:44   |   Mesaj #29   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

cahit arf

cahit arfın kronolojik hayatı
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: