Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi hangisidir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 5 Ocak 2009 (21:25) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
14798 kez görüntülenmiş, 13 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Aralık 2012 (18:32) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.00  |  Oy Veren: 2      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 5 Ocak 2009, 21:25

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
dünyanın en çok beyin göçü veren ülkesi nedir?
a-ABD
b-ALMANYA
c-JAPONYA
d-HİNDİSTAN

BU SORUYU CEVAPLARMISINIZ????
En iyi cevap nötrino tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Dünyada en çok beyin göçü veren ülkeler hangileridir?PLASE
yukarıda yazıyordur zati okursanız yazıyı aradığınız cevabı bulursunuz.
Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor.
Rapor Et
Reklam
Eski 5 Ocak 2009, 21:40

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi, Çin

BU DURUMUN, ÇİN'İN ASIL ZENGİNLİKLERİNDEN BİRİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR...

Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi.

China Daily gazetesi, devlet verilerine dayanarak yayınladığı haberde, beyin göçü nedeniyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan ülkenin idaresinde profesyonel iş gücünün yetersiz olabileceğine dikkat çekti.

Haberde, 1980'li yıllardan bu yana yaklaşık 1 milyon Çinlinin eğitim almak üzere yurt dışına çıktığı, bunlardan üçte ikisinin mezuniyetlerinin ardından bulundukları ülkelerde kalmayı tercih ettiği ifade edildi.

Gazeteye konuşan Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırmacılarından Li Xiaoli, "Bunlar üzerine yapılan onca yatırımın ardından iyi eğitim almış profesyonellerin bu ülkeyi terk etmesi Çin için çok büyük bir kayıp" dedi.

Beyin göçüne ilişkin hazırlanan bir raporun yazarlarından olan Li, Çin'in özellikle global rekabetin içinde bulunduğu bir dönemde uzman kadrolara şiddetle ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Eğitim Bakanlığı verilerinden alıntı yapan gazete, 2002 yılından bu yana her yıl ortalama 100 bin öğrencinin eğitim maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak bunlardan sadece 20 ila 30 bin arasında öğrencinin Çin'e döndüğünü yazdı. Haberde, Çin'in dış dünya ile her geçen gün artan bütünleşmesinin yaşandığı bir dönemde bir dereceye kadar beyin göçünün önüne geçilemeyeceğinin altı çizildi.

Buna karşın bazı uzmanlar, Çin hükümetine sundukları önerilerde, iç piyasanın daha cezbedici olması halinde yurt dışındaki profesyonellerin ülkeye dönüşünün sağlanabileceği ve iyi eğitimli kadroların ülkeye dönüşünü teşvik edici uygulamalara gidilmesini talep ediyor.

Haberin yorum bölümünde, kalifiye ve profesyonel insanların kendi ülkelerinde arzu ettikleri fırsatları bulamadıkları için yurt dışına göç ettiği belirtilerek, beyin göçünü tersine çevirmenin zamanı geldiğine işaret ediliyor.

Merkezi Şangay'da olan CBP Kariyer Danışma firmasının yönetim kurulu başkanı Bian Binbing, Çin'in hem dışa hem de içe profesyonel iş gücü akışını sağlayacak bir sistem oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yine Şangay merkezli McAllen International firmasının insan kaynakları danışmanlarından Chen Bo, Çinli girişimcilerin yeterli olgunluğa erişmedikleri için insanların belli bir sahada yoğunlaşmak maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak kendi ülkesinde aldığı eğitime mukabil bir iş bulamadığı için bu insanların dönmeyi düşünmediklerini ifade ediyor.

Beyin göçü sadece Türkiye’de değil genel olarak dünyada yaşanılan en önemli sorunlardan biri. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor. Bununla birlikte ABD, Kanada, Avustralya, G. Afrika, Almanya, Fransa vs. gibi ülkeler ciddi ölçüde beyin göçü alan ülkelerin başlıcaları.

kaynak
Rapor Et
Eski 1 Kasım 2009, 19:20

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dünyanın en fazla beyin göçü alan ülkesi hangisidir?
CEVABINI YAZAR MISINIZ???
Rapor Et
Eski 1 Kasım 2009, 19:28

#4 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

dünyanın en fazla beyin göçü alan ülkesi hangisidir?
CEVABINI YAZAR MISINIZ???

Alttaki mesajı okuyunuz:

Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi, Çin

BU DURUMUN, ÇİN'İN ASIL ZENGİNLİKLERİNDEN BİRİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR...

Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi.

China Daily gazetesi, devlet verilerine dayanarak yayınladığı haberde, beyin göçü nedeniyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan ülkenin idaresinde profesyonel iş gücünün yetersiz olabileceğine dikkat çekti.

Haberde, 1980'li yıllardan bu yana yaklaşık 1 milyon Çinlinin eğitim almak üzere yurt dışına çıktığı, bunlardan üçte ikisinin mezuniyetlerinin ardından bulundukları ülkelerde kalmayı tercih ettiği ifade edildi.

Gazeteye konuşan Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırmacılarından Li Xiaoli, "Bunlar üzerine yapılan onca yatırımın ardından iyi eğitim almış profesyonellerin bu ülkeyi terk etmesi Çin için çok büyük bir kayıp" dedi.

Beyin göçüne ilişkin hazırlanan bir raporun yazarlarından olan Li, Çin'in özellikle global rekabetin içinde bulunduğu bir dönemde uzman kadrolara şiddetle ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Eğitim Bakanlığı verilerinden alıntı yapan gazete, 2002 yılından bu yana her yıl ortalama 100 bin öğrencinin eğitim maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak bunlardan sadece 20 ila 30 bin arasında öğrencinin Çin'e döndüğünü yazdı. Haberde, Çin'in dış dünya ile her geçen gün artan bütünleşmesinin yaşandığı bir dönemde bir dereceye kadar beyin göçünün önüne geçilemeyeceğinin altı çizildi.

Buna karşın bazı uzmanlar, Çin hükümetine sundukları önerilerde, iç piyasanın daha cezbedici olması halinde yurt dışındaki profesyonellerin ülkeye dönüşünün sağlanabileceği ve iyi eğitimli kadroların ülkeye dönüşünü teşvik edici uygulamalara gidilmesini talep ediyor.

Haberin yorum bölümünde, kalifiye ve profesyonel insanların kendi ülkelerinde arzu ettikleri fırsatları bulamadıkları için yurt dışına göç ettiği belirtilerek, beyin göçünü tersine çevirmenin zamanı geldiğine işaret ediliyor.

Merkezi Şangay'da olan CBP Kariyer Danışma firmasının yönetim kurulu başkanı Bian Binbing, Çin'in hem dışa hem de içe profesyonel iş gücü akışını sağlayacak bir sistem oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yine Şangay merkezli McAllen International firmasının insan kaynakları danışmanlarından Chen Bo, Çinli girişimcilerin yeterli olgunluğa erişmedikleri için insanların belli bir sahada yoğunlaşmak maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak kendi ülkesinde aldığı eğitime mukabil bir iş bulamadığı için bu insanların dönmeyi düşünmediklerini ifade ediyor.

Beyin göçü sadece Türkiye’de değil genel olarak dünyada yaşanılan en önemli sorunlardan biri. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor. Bununla birlikte ABD, Kanada, Avustralya, G. Afrika, Almanya, Fransa vs. gibi ülkeler ciddi ölçüde beyin göçü alan ülkelerin başlıcaları.

kaynak
Rapor Et
Eski 10 Kasım 2009, 16:45

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Rapor Et
Eski 10 Kasım 2009, 16:57

#6 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:

yukarıda yazıyordur zati okursanız yazıyı aradığınız cevabı bulursunuz.
Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor.
Rapor Et
Eski 4 Şubat 2010, 13:56

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkadaşlar bir ülkenin kalkınmasında eğitim mi para mı?
biz PARA yı savunuyoruz yardım
Rapor Et
Eski 4 Şubat 2010, 18:16

#8 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:

arkadaşlar bir ülkenin kalkınmasında eğitim mi para mı?
biz PARA yı savunuyoruz yardım
Bir ülkenin kalkınabilmesi, her yönden gelişebilmesi için para da, eğitim de mutlaka gereklidir.Bunlar kalkınmada birbirini tamamlar.Ama bir ülkenin ekonomik anlamda kalkınabilmesi ve her alanda yatırım yapıp bu durumunu devam ettirebilmesi için öncelikle temel koşul para dır.Para olmazsa, ekonomik anlamda birikim olmazsa diğer alanlara yatırım yapılamaz Bu nedenle eğitimli fakat ekonomik anlamda kalkınamamış bu potansiyelini değerlendirememiş ülkeler ortaya çıkar.Tersi düşünülürse bir ülke ekonomik yönden kalkınmış ama eğitim seviyesi düşük ya da bu alana hiç yatırım yapılmamış bu şekilde de ekonomik yönden zengin fakat cahil bir ülke prototipi ortaya çıkıyordur(Kısmi kalkınma) O nedenle az veya çok kalkınmada her ikisininde yadsınamayacak ölçüde payı vardır biri diğerine tercih edilemez Ama bunun yanında ,bir ülkenin her yönden kalkınabilmesi için öncelikle eknomik anlamda gelişmiş olması gereklidir ki diğer alanlara yatırım yapabilsin...
Rapor Et
Eski 24 Şubat 2010, 18:07

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen dünyada ençok beyin göçü alan ve veren ülkelrei yollar mısınız yarına çok lazım nolur....:'(
Rapor Et
Eski 4 Şubat 2011, 15:30

Çok Acil Lütfen..!

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Beyin göçü çok olan ve az olan ülkeler hangileridir?Kısaca nedenlerini açıklayınız.
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.212 saniyede (78.01% PHP - 21.99% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 12:50
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi