Arama

Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi hangisidir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Mayıs 2016 Gösterim: 20.300 Cevap: 4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
5 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi hangisidir?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi, Çin
BU DURUMUN, ÇİN'İN ASIL ZENGİNLİKLERİNDEN BİRİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR...
Sponsorlu Bağlantılar

Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi.

China Daily gazetesi, devlet verilerine dayanarak yayınladığı haberde, beyin göçü nedeniyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan ülkenin idaresinde profesyonel iş gücünün yetersiz olabileceğine dikkat çekti.

Haberde, 1980'li yıllardan bu yana yaklaşık 1 milyon Çinlinin eğitim almak üzere yurt dışına çıktığı, bunlardan üçte ikisinin mezuniyetlerinin ardından bulundukları ülkelerde kalmayı tercih ettiği ifade edildi.

Gazeteye konuşan Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırmacılarından Li Xiaoli, "Bunlar üzerine yapılan onca yatırımın ardından iyi eğitim almış profesyonellerin bu ülkeyi terk etmesi Çin için çok büyük bir kayıp" dedi.

Beyin göçüne ilişkin hazırlanan bir raporun yazarlarından olan Li, Çin'in özellikle global rekabetin içinde bulunduğu bir dönemde uzman kadrolara şiddetle ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Eğitim Bakanlığı verilerinden alıntı yapan gazete, 2002 yılından bu yana her yıl ortalama 100 bin öğrencinin eğitim maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak bunlardan sadece 20 ila 30 bin arasında öğrencinin Çin'e döndüğünü yazdı. Haberde, Çin'in dış dünya ile her geçen gün artan bütünleşmesinin yaşandığı bir dönemde bir dereceye kadar beyin göçünün önüne geçilemeyeceğinin altı çizildi.

Buna karşın bazı uzmanlar, Çin hükümetine sundukları önerilerde, iç piyasanın daha cezbedici olması halinde yurt dışındaki profesyonellerin ülkeye dönüşünün sağlanabileceği ve iyi eğitimli kadroların ülkeye dönüşünü teşvik edici uygulamalara gidilmesini talep ediyor.

Haberin yorum bölümünde, kalifiye ve profesyonel insanların kendi ülkelerinde arzu ettikleri fırsatları bulamadıkları için yurt dışına göç ettiği belirtilerek, beyin göçünü tersine çevirmenin zamanı geldiğine işaret ediliyor.

Merkezi Şangay'da olan CBP Kariyer Danışma firmasının yönetim kurulu başkanı Bian Binbing, Çin'in hem dışa hem de içe profesyonel iş gücü akışını sağlayacak bir sistem oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yine Şangay merkezli McAllen International firmasının insan kaynakları danışmanlarından Chen Bo, Çinli girişimcilerin yeterli olgunluğa erişmedikleri için insanların belli bir sahada yoğunlaşmak maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak kendi ülkesinde aldığı eğitime mukabil bir iş bulamadığı için bu insanların dönmeyi düşünmediklerini ifade ediyor.

Beyin göçü sadece Türkiye’de değil genel olarak dünyada yaşanılan en önemli sorunlardan biri. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor. Bununla birlikte ABD, Kanada, Avustralya, G. Afrika, Almanya, Fransa vs. gibi ülkeler ciddi ölçüde beyin göçü alan ülkelerin başlıcaları.
Son düzenleyen Safi; 22 Mayıs 2016 18:23
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
5 Ocak 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Dünyanın en fazla beyin göçü veren ülkesi, Çin
BU DURUMUN, ÇİN'İN ASIL ZENGİNLİKLERİNDEN BİRİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR...
Sponsorlu Bağlantılar

Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi.

China Daily gazetesi, devlet verilerine dayanarak yayınladığı haberde, beyin göçü nedeniyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan ülkenin idaresinde profesyonel iş gücünün yetersiz olabileceğine dikkat çekti.

Haberde, 1980'li yıllardan bu yana yaklaşık 1 milyon Çinlinin eğitim almak üzere yurt dışına çıktığı, bunlardan üçte ikisinin mezuniyetlerinin ardından bulundukları ülkelerde kalmayı tercih ettiği ifade edildi.

Gazeteye konuşan Çin Sosyal Bilimler Akademisi araştırmacılarından Li Xiaoli, "Bunlar üzerine yapılan onca yatırımın ardından iyi eğitim almış profesyonellerin bu ülkeyi terk etmesi Çin için çok büyük bir kayıp" dedi.

Beyin göçüne ilişkin hazırlanan bir raporun yazarlarından olan Li, Çin'in özellikle global rekabetin içinde bulunduğu bir dönemde uzman kadrolara şiddetle ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Eğitim Bakanlığı verilerinden alıntı yapan gazete, 2002 yılından bu yana her yıl ortalama 100 bin öğrencinin eğitim maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak bunlardan sadece 20 ila 30 bin arasında öğrencinin Çin'e döndüğünü yazdı. Haberde, Çin'in dış dünya ile her geçen gün artan bütünleşmesinin yaşandığı bir dönemde bir dereceye kadar beyin göçünün önüne geçilemeyeceğinin altı çizildi.

Buna karşın bazı uzmanlar, Çin hükümetine sundukları önerilerde, iç piyasanın daha cezbedici olması halinde yurt dışındaki profesyonellerin ülkeye dönüşünün sağlanabileceği ve iyi eğitimli kadroların ülkeye dönüşünü teşvik edici uygulamalara gidilmesini talep ediyor.

Haberin yorum bölümünde, kalifiye ve profesyonel insanların kendi ülkelerinde arzu ettikleri fırsatları bulamadıkları için yurt dışına göç ettiği belirtilerek, beyin göçünü tersine çevirmenin zamanı geldiğine işaret ediliyor.

Merkezi Şangay'da olan CBP Kariyer Danışma firmasının yönetim kurulu başkanı Bian Binbing, Çin'in hem dışa hem de içe profesyonel iş gücü akışını sağlayacak bir sistem oluşturması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yine Şangay merkezli McAllen International firmasının insan kaynakları danışmanlarından Chen Bo, Çinli girişimcilerin yeterli olgunluğa erişmedikleri için insanların belli bir sahada yoğunlaşmak maksadıyla yurt dışına çıktığını ancak kendi ülkesinde aldığı eğitime mukabil bir iş bulamadığı için bu insanların dönmeyi düşünmediklerini ifade ediyor.

Beyin göçü sadece Türkiye’de değil genel olarak dünyada yaşanılan en önemli sorunlardan biri. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor. Bununla birlikte ABD, Kanada, Avustralya, G. Afrika, Almanya, Fransa vs. gibi ülkeler ciddi ölçüde beyin göçü alan ülkelerin başlıcaları.
Son düzenleyen Safi; 22 Mayıs 2016 18:23
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dünyanın Göç Alan Ülkeler
Beyin göçü; az gelişmiş veya gelişmekte olan bir ülkedeki iyi eğitimli düşünen üreten kalifiye nitelikli seçkin profesyonel ve yetenekli iş gücünün araştırma ya da çalışma yapmak amacıyla en verimli dönemlerinde gelişmiş ülkelere gidip geri dönmemeleriyle meydana geliyor.
İlk olarak 1960’lı yıllarda beyin göçü başlıyor ve önce doktorlar ve mühendisler sonra da bilim adamları arasında oldukça yaygınlaşıyor.
ABD Kanada Avustralya G. Afrika Almanya Fransa vs. gibi ülkeler ciddi ölçüde beyin göçü alan ülkelerin başlıcaları.

DEVAMI Göç Nedir?
Son düzenleyen Safi; 22 Mayıs 2016 18:24
nötrino
Yasaklı
10 Kasım 2009       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Dünyada en çok beyin göçü veren ülkeler hangileridir?PLASE

yukarıda yazıyordur zati okursanız yazıyı aradığınız cevabı bulursunuz.
Çin'in, dünyada en çok beyin göçü veren ülkelerin başında geldiği bildirildi. Türkiye’den başka beyin göçünün fazla görüldüğü ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Bağımsız Devletler Topluluğu, Çin, Filipinler, Cezayir, Fas, Tunus, İran, Mısır, Nijerya, Türki Cumhuriyetler vs. gibi devletler yer alıyor.
nötrino
Yasaklı
4 Şubat 2010       Mesaj #5
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar bir ülkenin kalkınmasında eğitim mi para mı?
biz PARA yı savunuyoruz yardım

Bir ülkenin kalkınabilmesi, her yönden gelişebilmesi için para da, eğitim de mutlaka gereklidir.Bunlar kalkınmada birbirini tamamlar.Ama bir ülkenin ekonomik anlamda kalkınabilmesi ve her alanda yatırım yapıp bu durumunu devam ettirebilmesi için öncelikle temel koşul para dır.Para olmazsa, ekonomik anlamda birikim olmazsa diğer alanlara yatırım yapılamaz Bu nedenle eğitimli fakat ekonomik anlamda kalkınamamış bu potansiyelini değerlendirememiş ülkeler ortaya çıkar.Tersi düşünülürse bir ülke ekonomik yönden kalkınmış ama eğitim seviyesi düşük ya da bu alana hiç yatırım yapılmamış bu şekilde de ekonomik yönden zengin fakat cahil bir ülke prototipi ortaya çıkıyordur(Kısmi kalkınma) O nedenle az veya çok kalkınmada her ikisininde yadsınamayacak ölçüde payı vardır biri diğerine tercih edilemez Ama bunun yanında ,bir ülkenin her yönden kalkınabilmesi için öncelikle eknomik anlamda gelişmiş olması gereklidir ki diğer alanlara yatırım yapabilsin...