PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Babil'de kullanılan ilk ürün toplama makinesi hakkında bilgi verir misiniz?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
volkankız19:03, 18 Şubat 2009 
mö 3000 yılında babilde ilk ürün toplama makinesi kullanıldı bununla ilgili bilgi bulabilir misiniz
Benzer Konular:
Etiketler:
  • babilde ilk toplama makinesi
  • ilk toplama makinesi
Cevap
Keten Prenses20:23, 18 Şubat 2009 
Pramitin ışıklandırma sistemi ciddi bir muammadır, pramitin coğrafi konumu ve Pi sayısının gizemi bugüne kadar cevapsızdır vs) Babilde ilk toplama makinası olan abaküs bu yıllarda icad edilmiştir.
M.Ö 2000 yılı civarında kaleme alınan Hamurabi yasalarında belirtilen inşaat yapım kuralları, belgelenen en eski mühendislik kuralları sayılmaktadır. Anadoluda yaşamış olan Thales, M.Ö 550'lerde geometrinin temellerini atan Pisagor okulunu kurmuştur. Ayni dönemlerde yaşayan Arşimed (M.Ö 287) birleşik makaraları, hidrolik vidaları, büyüteci bulması ve kaldıraç kanunlarının uygulandığı savaş makinalarının icadı modern mühendisliğin ilk adımları sayılabilir. Bulduğu kaldıraç kanunları Fen bilimlerindeki gelişmenin de başlangıcı sayılmaktadır.
Mısırlılar ve Yunanlıların bu icad etme yetenekleri tarihsel olarak bilinmekle birlikte teknolojik olarak ilk uygulayıcılar Romalılardır. Romalılar mühendislikte gösterdikleri başarıların yanında satandart ölçütlerin geliştirilmesine ve örgütlenmeye büyük önem vermişlerdir. Bilim ve tekniğin birleştirilmesi olarak belirtilen bu çalışmalar mühendisliğin temeli sayılmaktadır. M.Ö 10 yılında romalı mimar Vitruvius ilk vinci tasarlamıştır.
Hakkında bilgi sahibi olunan ilk mühendislik ders kitabı M.Ö15 yılında Marcus V.Pollio tarafından kaleme alındığı tahmin edilen "De Architectura" dır.
Toplumlar arasında ticaret geliştikçe edinilen bilgilerde hızla yayılmıştır. Yayılan bu bilgilerin Çinliler tarafından büyük bir maharetle ve batıdan çok daha önce teknolojiye dönüştürüldüğü bilinir. Örneğin demir kalıpçılık, dümen, kağıt, ipek dokumacılığı, barut (1000 civarı), matbaacılık (1045 civarı) gibi buluşların Avrupada keşfedildiği 14.yy dan yüzlerce yıl önce Çinde uygulandığı saptanmıştır.
Özellikle 16.yy sonrasında Copernicus, Kepler, Newton, Galileo,Toricelli, Laplace, Fourier, Lavosier, Avagado, Carnot, Maxwell, Watt, gibi bilimle uğraşan insanlar günümüz teknolojisinin gelişmesinde çeşitli disiplinlere bağlı bilimsel temellerin oluşmasına neden olmuşlardır.
Günümüze en uygun modern ve popüler mühendisliğin babası olarak Leanardo da Vinci kabul edilmektedir. (1452 -1519).
6.yy da Slavlar tarafından geliştirilen saban, 8.yy da uzak doğudan getirilen üzengi, 11.YY da ilk ateşli silahın icadı (M.S1050) ve19.yy da at nalı ve koşum takımı devrimsel niteliktedir ve batıdaki toplumsal yapının zaman içinde tümüyle değişmesine neden olmuştur.
Sanayileşme sürecindeki Avrupada teknolojinin gelişimi vazgeçilmez hale gelince insanların şehirlerde yaşamaya başlamaları sonucu yeni çalışma şartları ortaya çıkmıştır. Bu yeni toplumsal yapılanma sürecinde ilk başlarda yeni gelişmelere karşı tepki de büyük olmuştur. Buna ilk örnek 19.yy başlarında çıkan luddite isyanıdır. İsyanın adı çalışma koşullarından memnun olmadığı için bir çorap tezgahını parçalayan Ned Lud adlı işçiden geldiği sanılmaktadır. (Luddite , günümüz İngilizcesinde makine düşmanı anlamına gelmektedir.) Bu isyancıların başlattıkları eylemde giydikleri saboları (Takunyaya benzer terlik) çıkrıkların dişlileri arasına sokmaları sonucu tezgahlar zarar görerek üretim durmuştur. Günümüzde benzer olaylar için kullandığımız "sabotaj" kelimesinin
Cevap
Misafir14:55, 14 Ocak 2010 
babiller hakında bilgi var ama okunmuyo
Cevap
Misafir17:11, 14 Ocak 2010 
babil de ilk tarımsal ürün toplama makinesi hangi medeniyet tarafından ne zaman bulundu ???? acil yha lütfen cabuk olsun cvplaR... xs
Cevap
Misafir15:09, 3 Şubat 2010 
M.Ö 3000:BABİL`DE İLK tarımsal ürün toplama makinası icat edildi
Cevap
Misafir22:25, 3 Şubat 2010 
yha hangi medeniyet tarafından bulundu acil yha lütfen
Cevap
Misafir18:09, 8 Şubat 2010 
Yaa eqeR ßunun cevabını bulamıoRsanız Lidyada ilk kez madeni para kullanıldı bunun hakkında bilgisi olan var mı?
acele..!!
Cevap
Misafir15:39, 9 Şubat 2010 
yha babilideki ilk tarımsaıl ürün toplama makinesinin hikayesini bilen vrmı? acele...???
Cevap
Misafir16:41, 9 Şubat 2010 
Babil'de kullanılan ilk ürün toplama makinesi hakkında bilgi verir misiniz? lütfen keten prensesin yazdığı matematikle ilgili (toplama-çıkarma-abaküs gibi). lütfen cevabını verin.......
Cevap
Misafir17:00, 10 Şubat 2010 
tarımsal ürün makinesinin kısaca tarihçesi lazım
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Asur, Urartu, Babil, Lidya, Hitit, Frig uygarlıkları hakkında bilgi verir misiniz?
Babil Devleti hakkında bilgi verir misiniz?
Babil İmparatorluğu'nun ekonomik yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
İlk mabet, ilk ezan, ilk cami hakkında bilgi verir misiniz?
Asur-Babil hakkında bilgi verir misiniz?