Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 8 Aralık 2012  Gösterim: 33.585  Cevap: 45

Babil'de kullanılan ilk ürün toplama makinesi hakkında bilgi verir misiniz?

volkankız
18 Şubat 2009 20:03       Mesaj #1
volkankız - avatarı
Ziyaretçi
mö 3000 yılında babilde ilk ürün toplama makinesi kullanıldı bununla ilgili bilgi bulabilir misiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen SEDEPH; 18 Şubat 2009 20:57


18 Şubat 2009 21:23       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Pramitin ışıklandırma sistemi ciddi bir muammadır, pramitin coğrafi konumu ve Pi sayısının gizemi bugüne kadar cevapsızdır vs) Babilde ilk toplama makinası olan abaküs bu yıllarda icad edilmiştir.
M.Ö 2000 yılı civarında kaleme alınan Hamurabi yasalarında belirtilen inşaat yapım kuralları, belgelenen en eski mühendislik kuralları sayılmaktadır. Anadoluda yaşamış olan Thales, M.Ö 550'lerde geometrinin temellerini atan Pisagor okulunu kurmuştur. Ayni dönemlerde yaşayan Arşimed (M.Ö 287) birleşik makaraları, hidrolik vidaları, büyüteci bulması ve kaldıraç kanunlarının uygulandığı savaş makinalarının icadı modern mühendisliğin ilk adımları sayılabilir. Bulduğu kaldıraç kanunları Fen bilimlerindeki gelişmenin de başlangıcı sayılmaktadır.
Mısırlılar ve Yunanlıların bu icad etme yetenekleri tarihsel olarak bilinmekle birlikte teknolojik olarak ilk uygulayıcılar Romalılardır. Romalılar mühendislikte gösterdikleri başarıların yanında satandart ölçütlerin geliştirilmesine ve örgütlenmeye büyük önem vermişlerdir. Bilim ve tekniğin birleştirilmesi olarak belirtilen bu çalışmalar mühendisliğin temeli sayılmaktadır. M.Ö 10 yılında romalı mimar Vitruvius ilk vinci tasarlamıştır.
Hakkında bilgi sahibi olunan ilk mühendislik ders kitabı M.Ö15 yılında Marcus V.Pollio tarafından kaleme alındığı tahmin edilen "De Architectura" dır.
Toplumlar arasında ticaret geliştikçe edinilen bilgilerde hızla yayılmıştır. Yayılan bu bilgilerin Çinliler tarafından büyük bir maharetle ve batıdan çok daha önce teknolojiye dönüştürüldüğü bilinir. Örneğin demir kalıpçılık, dümen, kağıt, ipek dokumacılığı, barut (1000 civarı), matbaacılık (1045 civarı) gibi buluşların Avrupada keşfedildiği 14.yy dan yüzlerce yıl önce Çinde uygulandığı saptanmıştır.
Özellikle 16.yy sonrasında Copernicus, Kepler, Newton, Galileo,Toricelli, Laplace, Fourier, Lavosier, Avagado, Carnot, Maxwell, Watt, gibi bilimle uğraşan insanlar günümüz teknolojisinin gelişmesinde çeşitli disiplinlere bağlı bilimsel temellerin oluşmasına neden olmuşlardır.
Günümüze en uygun modern ve popüler mühendisliğin babası olarak Leanardo da Vinci kabul edilmektedir. (1452 -1519).
6.yy da Slavlar tarafından geliştirilen saban, 8.yy da uzak doğudan getirilen üzengi, 11.YY da ilk ateşli silahın icadı (M.S1050) ve19.yy da at nalı ve koşum takımı devrimsel niteliktedir ve batıdaki toplumsal yapının zaman içinde tümüyle değişmesine neden olmuştur.
Sanayileşme sürecindeki Avrupada teknolojinin gelişimi vazgeçilmez hale gelince insanların şehirlerde yaşamaya başlamaları sonucu yeni çalışma şartları ortaya çıkmıştır. Bu yeni toplumsal yapılanma sürecinde ilk başlarda yeni gelişmelere karşı tepki de büyük olmuştur. Buna ilk örnek 19.yy başlarında çıkan luddite isyanıdır. İsyanın adı çalışma koşullarından memnun olmadığı için bir çorap tezgahını parçalayan Ned Lud adlı işçiden geldiği sanılmaktadır. (Luddite , günümüz İngilizcesinde makine düşmanı anlamına gelmektedir.) Bu isyancıların başlattıkları eylemde giydikleri saboları (Takunyaya benzer terlik) çıkrıkların dişlileri arasına sokmaları sonucu tezgahlar zarar görerek üretim durmuştur. Günümüzde benzer olaylar için kullandığımız "sabotaj" kelimesinin
Misafir
14 Ocak 2010 15:55       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
babiller hakında bilgi var ama okunmuyo
Misafir
14 Ocak 2010 18:11       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
babil de ilk tarımsal ürün toplama makinesi hangi medeniyet tarafından ne zaman bulundu ???? acil yha lütfen cabuk olsun cvplaR... xs
Misafir
3 Şubat 2010 16:09       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
M.Ö 3000:BABİL`DE İLK tarımsal ürün toplama makinası icat edildi
Misafir
3 Şubat 2010 23:25       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha hangi medeniyet tarafından bulundu acil yha lütfen
Misafir
8 Şubat 2010 19:09       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yaa eqeR ßunun cevabını bulamıoRsanız Lidyada ilk kez madeni para kullanıldı bunun hakkında bilgisi olan var mı?
acele..!!
Misafir
9 Şubat 2010 16:39       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha babilideki ilk tarımsaıl ürün toplama makinesinin hikayesini bilen vrmı? acele...???
Misafir
9 Şubat 2010 17:41       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Babil'de kullanılan ilk ürün toplama makinesi hakkında bilgi verir misiniz? lütfen keten prensesin yazdığı matematikle ilgili (toplama-çıkarma-abaküs gibi). lütfen cevabını verin.......
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç