MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan nesurullah tarafından açılmış Ay'ın hareketleri hakkında bilgi verir misiniz? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: ayın hareketleri nelerdir...
CEVAPSIZ

Ay'ın hareketleri hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 27.073 | Cevap: 51
21 Şubat 2009 10:15   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ayın hareketleri nelerdir
(2014-05-12T18:00:21+03:00)
21 Şubat 2009 10:37   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
..

32.562
8.124 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008
Ay'ın hareketleri
Ay astroloji'de duyguları sembolize eder. Büyüyen, küçülen ve ortadan kaybolup yeniden beliren ay gibi duygularımızda her zaman değişkendir. Ay dişi özellikler gösterir. Besleyici, koruyucu ve büyütücü etkisiyle anneyi temsil eder.
Küçük nurlu diye de adlandırılan Ay, duyular yoluyla hissedilen olayların yanı sıra fizik alemde de etkileriyle bilinir.
Denizin med-cezir hareketi ayın hareketleriyle bağlantılıdır. Canlılardaki kanın artışı ve azalması yönünde etkisi vardır. Ayın doğuşundan dolunaya kadar geçen sürede kanın kabarmasıyla bedenler güçlenirken; dolunaydan sonraki süreçte bu hareket tersine döndüğünden kuvvet azalır. Yine ayın hareketlerinin, beyin dokuları üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Ayın yükseliş döneminde dikilen ağaçlar daha fazla uzar ve gelişirken ayın alçalması zamanında dikilenler zayıf olur yada kurur. Meyvelerin, çiçeklerin, otları ayın yükseliş dönemlerinde daha fazla büyüdükleri de bilinir.
Ay bir ayna gibi bize bizi gösterir. Ayın yansıtma özelliği, güneşin ışığını bize yansıtmasına da neden olur ve gökyüzündeki değişik ışıklı halleri ortaya çıkar. Şimdi isterseniz ayın yaklaşık 28 gün süren zodyak yolculuğuna bakalım.
aysafha
Yeni ay ayın güneşle aynı burçta olduğunda başlar. Yani ay güneşle dünya arasına girmiştir. Böylece güneşin ışığını yansıttığı aydınlık bölümü göremeyiz. Karanlık yüzü bize dönüktür. Ancak ay bir gün ve gecede yaklaşık 12 derece kadar ilerlediğinden bu kavuşumdan bir gün sonra ayın ışık alan yüzünden bir miktar bize görünür. İşte Hilal budur.
Böylece her gün 12-13 derece güneşten uzaklaştıkça aydınlık tarafının bize eğimi artar. Güneşten uzaklaşması üç burcu aldığında (90 derece) ışıklı yüzünün yarısını görürüz. İşte bu
ilk dördündür.
Bundan sonra güneşten uzaklaşması altı burcu aldığında (180 derece) aydınlık yüzü tamamen görünür. İşte bu
dolunay'dır. Artık güneşin tam karşısındadır.
Bundan sonra ay güneşin karşısından ayrılıp gün gün yeniden güneşe yaklaşmaya başlar. Böylece karanlık tarafı batı tarafından bize görünmeye başlar. Dolunaydan itibaren üç burç sonra karanlık tarafla aydınlık taraf eşitlenir. İşte bu
son dördündür.
Son dördünden itibaren güneşe yaklaştıkça ışığı giderek azalır. Taki güneşle bu kez diğer burçta birleşinceye kadar...
Ay 28 günlük yolculukla yaklaşık 2,5 günde bir burç değiştirerek zodyaktaki dönüşünü tamamlar. Yeni ayla başlayan her süreç Zodyak çemberindeki burçlarla ilişkilendirilmiştir.


1 gün BALIK 2-3-4 günler KOÇ 5-6-7 günler BOĞA 8 gün İKİZLER 9-10-11 günler YENGEÇ 12-13-14 günler ASLAN 15 gün BAŞAK 16-17-18 günler TERAZİ 19-20-21 günler AKREP 22 gün YAY 23-24-25 günler OĞLAK 26-27-28 günler KOVA burcunun yönetimi altındadır. (Yeni aydan dolunay'a)Ayın güneşten uzaklaştığı ilk iki hafta içinde dünyaya yansıyan ışığı giderek büyür ve tamlaşır. Bireysel adımların atılması, yolların bulunması ve özgür irade ile seçimler yapma olanakları artar. Yeni başlangıçlar, planlar ve başlatılmış işleri ilerletme zamanıdır.
(Dolunay'dan yeni aya)Ayın güneşe yaklaştığı son iki haftada dünyaya yansıyan ışığı giderek küçülür ve kaybolur. Bu devrede sosyal ve spiritüel farkındalık gelişir, tüm aktivitelerin tamamlanma sonuçlandırılma, ürünlerin elde edilmesi zamanıdır.


kaynak
SORU-CEVAP
2 Nisan 2009 19:25   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

AY

Ay neden değişik şekillerde görünür?Cevap veren varmı??
Misafir
8 Mart 2010 20:22   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

soru

arkadaşlar ayın hareketlerini bilen varmı????????????!!!!!!!
Misafir
18 Mart 2010 18:27   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ay'ın hareketleri

Ay’ın Dünya ve Güneş’ten çok küçük olduğunu, Dünya’dan bakıldığında yaklaşık olarak Güneş’le aynı büyüklükte göründüğünü öğrendik. Çünkü Ay, Dünya’ya en yakın gök cismidir. Bu yüzden diğer gök cisimlerinden büyükmüş gibi gözükür. Bulutsuz gecelerde Ay’ı değişik şekillerde görebiliriz. Ay’ı görebildiğimize göre Ay’dan gözümüze ışık gelmektedir. Oysa Ay bir ışık kaynağı değildir. Size göre Ay’dan gelen ışığın kaynağı nedir?
Misafir
28 Mart 2010 19:16   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ayın hareketleri

Ay;kendi çevresinde,dünya çevresinde,dünya ile birlikte güneş'în çevresinde döner.ayın hareketi budur işte
rüzgarın kızı
18 Mayıs 2010 07:56   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ay'ın doğup batması diye bir olay var mıdır?

BeN aYın hiÇ baTmadıGını biLiyoRum ve DogMadıgıNıda aY zaTen ıŞıGInı güNeşTen aLMası gereKTigi İçiN GündüzDe GeCede GöK YüzüNde ne ZaMan DoGup Ne zamaN bataBiLir Ki yha BiLgİsi oLan varSa muTlaka Cevap Verir Mi???
Teamoore
26 Kasım 2010 02:40   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ay hareket eder mi?

Ayin hareketi var mi. Ve Ayin kendi cevresi errafindaki kizil halka ne olur
Misafir
13 Şubat 2011 17:52   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
dolunay son dördün ilk dördün yeni ay ayın hareketleri midir ?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: