Arama

Sokrates'in bu sözünü açıklar mısınız?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Şubat 2016 Gösterim: 4.984 Cevap: 2
ejo - avatarı
ejo
Ziyaretçi
12 Mart 2009       Mesaj #1
ejo - avatarı
Ziyaretçi
Ben bilmediğimi bildiğim için öteki insanlardan akıllıyım sözüyle ne ifade etmiştir
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
"Ben bilmediğimi bildiğim için öteki insanlardan akıllıyım."
Herhangi bir şey bilmiyor olmanın farkındalığına, buna rağmen çok insanın yaptığının tersine "bilmiyorum" diyebilmeye; bildiğini düşünen ve bunu her fırsatta kanıtlama çabasına düşen insanlarla aradaki farka dikkat çeken bir sözdür.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 26 Şubat 2016 19:42
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
12 Mart 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Sokrates “Ben bilmediğimi bildiğim için, öteki insanlardan akıllıyım” sözüyle kendini bilgili sayarak güncellemeyen gülünç insanların durumuna dikkat çekmektedir.
Bilgiyi elde ettikten sonra halka söylemeyen, belletmeyen kişi,zengin olup da yoksul doyurmayan kimseye benzer. Bir insanın gerçek zenginliği , onun bu dünyada yaptığı iyiliklerdir. Aptalın sevgisi, ayının sevgisidir; kini sevgidir, sevgisi kindir. Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
12 Mart 2009       Mesaj #3
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
"Ben bilmediğimi bildiğim için öteki insanlardan akıllıyım."
Herhangi bir şey bilmiyor olmanın farkındalığına, buna rağmen çok insanın yaptığının tersine "bilmiyorum" diyebilmeye; bildiğini düşünen ve bunu her fırsatta kanıtlama çabasına düşen insanlarla aradaki farka dikkat çeken bir sözdür.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!