Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Ekim 2013  Gösterim: 30.459  Cevap: 9

''Adalet devletin temelidir'' sözünü açıklar mısınız?

Misafir
28 Kasım 2010 14:25       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
'Adalet Devletin Temelidir' sözünü açıklar mısınız acil lazım ödev için!!...
EN İYİ CEVABI ener verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

'Adalet Devletin Temelidir' sözünü açıklar mısınız acil lazım ödev için!!...

Adli yılın açılış töreninde atıldı bu slogan ortaya…
Yüksek Mahkeme başkanı Taner Erginel (basına yansıyan şekliyle) bu değişikliği şöyle açıkladı: “Atatürk ‘Adalet Mülkün Temelidir’ demişti.Eski Türkçe’de mülk sözcüğü iki farklı anlama geliyordu. Birisi taşınmaz mal anlamında mülk.Diğeri devletin ülkesi anlamında ‘adalet mülkün temelidir’ demişti. Zamanla mülk sözcüğünün ikinci anlamı kullanılmaz oldu. Özellikle Kıbrıs’ta mülk sözcüğünün ikinci anlamını bilenler çok azdır. Bu nedenle Atatürk’ün ‘adalet taşınmaz mülkün temelidir’ dediğini sananlar vardır. Bu yanılgıyı ortadan kaldırmak için Atatürk’ün sözlerini günümüz Türkçesi’ne çevirmiş bulunuyoruz. ‘Adalet devletin temelidir’ sözleri Atatürk’ün sözlerininin bugününü Türkçesi’ndeki tam karşılığıdır. Bu sözleri biz çok sık kullanıyoruz. Çünkü adaletle ilgili en önemli gerçek budur. Yargımız ne kadar iyi çalışırsa ve ne kadar adil olursa halkımızın devlete olan güveni o ölçüde artacaktır. Bunun sonucu olarak da devletimiz güçlenecek ve halkı koruma ve refaha kavuşturma görevini daha iyi gerçekleştirecektir.”

Sponsorlu Bağlantılar
kaynak


ener tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
28 Kasım 2010 14:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hukukun kuralları hangi metinlerde ortaya konur acil gerekli proje ödevi şimdiden teşekkürlerMsn Happy
Misafir
5 Aralık 2010 10:55       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
teşekkür ederimmmmmmmmm
Misafir
9 Mayıs 2012 20:31       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
egemenlik ülke yönetiminin halkın elinde olması demektir.
woltka1001
14 Mayıs 2012 18:55       Mesaj #6
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
u sözdeki mülk kelimesinin anlamı gayrimenkul, maddiyat vs değil, devlettir. eski türkçede mülk kelimesi devlet demektir. ulu önder mustafa kemal atatürk bu sözü söylerken; adaletin, devlet olma yolunda ilerlemek için ilk önce bulunması veya kullanılması gereken olgu olduğunu vurgulamıştır. ne var ki yeni dünya düzeninde devlet ya da devletçilik kavramlarının tanımında adalet kelimesi geçmemektedir. ne acıdır ki devletten önce insanlığın temeli adalet olmalıdır. kurulu bir düzen içerisinde yeni reformlara olanak sağlayacak fikir ve düşüncelere saygılı olmak, hür ve demokratik bir yaşam alanı sağlamak amacı ile adalet kavramının oturmuş olması gerekmektedir. adalet demek sadece mahkemelerde, hakim veya savcılarda olması gereken bir durum değildir. her birey kendi içinde adalete yatkın olmalıdır, eğer bu olgu bir toplumun büyük bir çoğunluğuna yerleştirilirse kalkınmak daha kolay olacaktır. kendisine, çevresindekilere ve ülkesine karşı adaletli olma çabası içinde olan bireyler; vergi kaçırmaz, rüşvet almaz, kendisini öncelikli görmez, kırmızı ışıkta geçmez, canı sıkıldığı için kimseyi öldürmez, halkın en atındaki ve en üstündeki kişi ile kendisini eşit görür, kendi haklarını savunacak bilgi düzeyine erişir ya da erişmek için çaba harcar.

Misafir
5 Şubat 2013 23:31       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nedir taşınmaz mal
_AERYU_
5 Şubat 2013 23:39       Mesaj #8
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Sanırım ''Adalet devletin temelidir'' diye bir söz yok.''Adalet mülkün temelidir'' diye bir söz var.

  • Bu sözdeki mülk kelimesinin anlamı gayrimenkul, maddiyat vs değil, devlettir. eski türkçede mülk kelimesi devlet demektir. ulu önder mustafa kemal atatürk bu sözü söylerken; adaletin, devlet olma yolunda ilerlemek için ilk önce bulunması veya kullanılması gereken olgu olduğunu vurgulamıştır. ne var ki yeni dünya düzeninde devlet ya da devletçilik kavramlarının tanımında adalet kelimesi geçmemektedir. ne acıdır ki devletten önce insanlığın temeli adalet olmalıdır. kurulu bir düzen içerisinde yeni reformlara olanak sağlayacak fikir ve düşüncelere saygılı olmak, hür ve demokratik bir yaşam alanı sağlamak amacı ile adalet kavramının oturmuş olması gerekmektedir. adalet demek sadece mahkemelerde, hakim veya savcılarda olması gereken bir durum değildir. her birey kendi içinde adalete yatkın olmalıdır, eğer bu olgu bir toplumun büyük bir çoğunluğuna yerleştirilirse kalkınmak daha kolay olacaktır. kendisine, çevresindekilere ve ülkesine karşı adaletli olma çabası içinde olan bireyler; vergi kaçırmaz, rüşvet almaz, kendisini öncelikli görmez, kırmızı ışıkta geçmez, canı sıkıldığı için kimseyi öldürmez, halkın en atındaki ve en üstündeki kişi ile kendisini eşit görür, kendi haklarını savunacak bilgi düzeyine erişir ya da erişmek için çaba harcar.
  • Mülk'ü maddiyat olarak kabul edersek, türkiyede süregelen bozulma içinde kullanabiliriz. insanlar inanılmaz bir biçimde zengin oluyor.
  • Mustafa Kemal'in değil Hz. Ömer'in sözüdür.
Kaynak:
Misafir
14 Nisan 2013 15:38       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
"Adalet mülkün temelidir." sözünden ne anladığınızı aşağıya yazınız. Lütfen cevaplayabilir misiniz . Güzel bir anlatım olmasını istiyorum .
Misafir
8 Ekim 2013 21:53       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
adalet mnmülkün temeliidr sözünden adaletin biizm hayatımız için çok önemli olduğunu ve yurdumuzu korumammız gerektiğini bizimd ediğer şehit olan insanlar giib savaşmamızı istiyorlar ve bizde tabi bizim içimizdeki erkekklerde bunu en iyi şekild eyerine getiricek


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç