Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 8094 | Cevap: 3
erenixx
Cevaplanmış   |    25 Nisan 2009 19:29   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

zonguldagın tarihi turistlik ve efsanelerini daha fazla bilgi şekilinde yayınlarmısınız?
En iyi cevap SEDEPH tarafından gönderildi

Zonguldak << Tıklayınız
Son düzenleyen SEDEPH; 25 Nisan 2009 20:26
SEDEPH
25 Nisan 2009 20:36   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Zonguldak << Tıklayınız
ZiyareT MİSALİ
26 Nisan 2009 12:32   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

ZONGULDAK-TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ


--------------------------------------------------------------------------------
Zonguldak antik dönemde Bithynia ve Paphlagonia sınırlarının kesiştiği noktada bulunmaktaydı. Bölgede,Hitit,İskit,Mariandin,Frig,Megara,M,let, Boietya,Kimmer,asur Pers,Makedon,Roma,Bizans,Ceneviz ve Türk kavimlerinin izlerini görmek mümkündür.Özellikle Kdz.Ereğli(Herakeia Pontica) ve Filyos''ta (Tieon) kurulan ticari iskelelere bağlı olarak gelişen yerleşim birimlerinin kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.Ereğli kalesi tarihi surlar, su sarnıçları,Heracles sarayı,Crispos anıt mezar, Çeştepe,fener kulesi,Bizans kilisesi,Filyos antik limanı,Filyos kalesi,açık hava tiyatrosu,kemerleri bunlardan bazılarıdır. Filyos Kalesi 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet''in Amasrayı almasıyla birlikte yörede Türk egemenliği pekişmiştir.1829 yılında taşkömürünün bulunmasıyla farklı bir önem kazanan bölgede 1848''de ilk kömür ocakları kurulmuş;19.yy. sonunan doğru ingiliz,fransız,belçika,rus şirketleri taşkömürü üretimi yapmak üzere yöreye gelmişleridir.Yöredeki şirketlerin haklarını korumak ve üretimi artırmak bahanesiyle fransız askerleri önce Zonguldak''ı ardından Ereğli''yi işgal etmiş(1919);ancak Zonguldak ve çevresinde oluşturulan Müdafa-i Hukuk Cemiyetlerine bağlı milis güçlerinin karşı koymasıyla 18.06.1920''de Ereğli''den 21.06.1920''de ise Zonguldaktan çekilmek zorunda kalmışlardır.Zonguldak,1 Nisan 1924 tarihinde, Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il olma ünvanını kazanmıştır.--------------------------------------------------------------------------------
TURİZM

Ülke ekonomisinin en dinamik sektörlerinden biri olan turizm, son yıllarda ilimizde de önemli bir gelişme çizgisi yakalamış, gerek özel, gerekse kamu girişimleriyle kayda değer bir istihdam ve hizmet alanı durumuna gelmiştir.

İlimizin iklim koşulları, deniz kum-güneş üçgenine dayalı seçeneğe uzun süreli fırsat tanımamakta; ancak il coğrafyasının önemli kısmını oluşturan ormanlık alanlar, yaylalar, mağaralar ve su- yeşil kombinasyonun oluşturduğu doğal güzellikler Zonguldak'ı doğa severlerin gözünde önemli bir çekim odağı kılmakta ve bu nedenle ilin turizm alanındaki geleceğe yönelik tüm planlamaları bu çerçevede düşünülmektedir.

Bu amaçla İl Turizm Müdürlüğü' nce 1994 yılında başlatılan projelerden Gökgöl Mağarası Turizm Amaçlı Kullanım Projesi ile bir kültür turizmi projesi (İnanç Turizmi) olan Cehennemağzı Mağarası ilin hizmete sunulan ilk turizm destinasyonlarıdır.

Ayrıca Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresince Bakacakkadı Beldesi' nde yaptırılan ve 2001 yılında hizmete açılan 100. Yıl Atatürk Hizmet Köyü sağladığı olanaklar (Konaklama, yemek, eğlence, spor) ve sunduğu hizmetler açısından bu konudaki gereksinimleri karşılayan önemli bir trizm yatırımıdır.

DOĞAL GÜZELLİKLER

Zonguldak, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir ildir. Karadeniz kıyısı boyunca uzanan koyları, kumsalları, herbiri ayrı bir doğa harikası olan mağaraları, dört mevsim yeşil kalabilen bitki örtüsü ve orman içidinlenme alanları, turizm anlamında değerlendirilebilecek doğal kaynaklardır. Doğuda Sazköy'den, batıa Akçakoca' ya kadar uzanan 80 kilometrelik kıyı şeridinde yer alan, pek çok doğal plaj ve kumsal yöre halkının yaz aylarında günübirlik kullandığı belli başlı mekanlardır.

Bunlardan Filyos, Türkali, Göbü, Kapuz, Değirmenağzı, Ilıksu, Erdemir, Ereğli Belediye, Alaplı Belediye, Askeri Plaj ve Kocaman kıyıları "Mavi Bayrak Projesi" kapsamında izlenmektedir.

Zonguldak ve Kdz. Ereğli limanları endüstriyel ve ticari amaca yöneliktir. Zonguldak limanından Ukrayna' nın Skadovsk, Evpatoria, Rusya' nın Novorossky limanlarına ro-ro taşımacılığı yapılmaktadır.


GÖBÜ KUMSALI - ZONGULDAK
Misafir
10 Nisan 2010 20:00   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

zonguldak ilimzideki tarihi izleri gösteren bilgiler
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Zonguldak ilinin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Marmara Bölgesi'nin turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?
Marmara Bölgesi'nin turistik mekanları hakkında bilgi verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 3
Son Mesaj: 13 Mart 2015 16:31
Akdeniz Bölgesi'nin turistik yerleri ve yemekleri hakkında bilgi verir misiniz?
akdeniz bölgesinin turistik yerleri ve yemeklerinibulur musunuz ? 15 tatilden sonraya lazım . ilk haftasına
Forum: Soru-Cevap Cevap: 13
Son Mesaj: 3 Kasım 2014 20:13
Amerika'nın turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?
arkadaşlar acil amerikanın turistlik yerlerini söyleyin yarına lütfen arkadaşlar ödevi olanlar.........verirseniz çok sevinirim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 11 Ekim 2011 18:36
Nevşehir'in turistik yerleri hakkında bilgi verir misiniz?
]nevsehirin turistik yerleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 31 Mart 2011 20:41
Türkiye'nin turistik ve tarihi zenginlikleri hakkında bilgi verir misiniz?
ülkemizde hangi turistik ve tarihi zzenginlikler vardır..?? lütfen söyleyin çok önemli çok ihtiyacım var acilen lütfen biliyorsanız nolur söyleyinnnnnnnn.........
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 5 Mart 2011 17:53
 
Sayfa 0.201 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu