Arama

Akdeniz Bölgesi'nin turistik yerleri ve yemekleri hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Şubat 2016 Gösterim: 17.237 Cevap: 14
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akdeniz bölgesinin turistik yerleri ve yemeklerinibulur musunuz ? 15 tatilden sonraya lazım . ilk haftasına
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

akdeniz bölgesinin turistik yerleri ve yemeklerinibulur musunuz ? 15 tatilden sonraya lazım . ilk haftasına

Bölgenin kıyı kesimindeki elverişli iklim koşulları, doğal güzellikler ve tarihi zenginlikler turizmin gelişmesini sağlamıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindeki iller şunlardır ve bu illerin çoğunda turizm açısından görmeye değer ve ilgi toplayan tarihi ve turistik alanlar bulunmaktadır.

• Adana
  • Antalya
  • Burdur
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • Osmaniye
  • Kahramanmaraş (Afşin ve Elbistan ilçeleri hariç)
  • Konya’nın Bozkır, Halkapınar, Yalıhüyük, Ahırlı, Seydişehir ve Derebucak ilçeleri
  • Karaman'ın merkez ilçe ve Ayrancı ilçelerinin bazı bölümleri
  • Afyon Karahisar’ın Başmakçı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri
  • Muğla'nın Marmaris-Aksaz, Köyceğiz, Ortaca ,Dalaman ve Fethiye ilçesi
  • Denizli'nin Acıpayam, Çameli, Bozkurt, Beyağaç ilçeleri
  • Gaziantep'in İslahiye, Nurdağı ilçeleri
  • Kilis
Özellikle Antalya Bölümü’nde turizm gelişmiştir. Ama sorunuz açısından bütün bu illeri tek tek incelemenizi öneririm.
  • Antalya, Alanya, Side, Kaş, Kalkan bu bölümde deniz turizminin geliştiği merkezlerdir.
  • Akdeniz medeniyetini simgeleyen Olimpus, Patara gibi tarihi şehir kalıntıları önemli turistik çekiciliklerdir.
  • Bölgede geniş alan kaplayan karstik şekiller, özellikle Damlataş ve İnsuyu ile Cennet – Cehennem doğa harikasıdır.
  • Pek çok milli park ile uluslararası yarışma ve festivallere duyulan aşırı ilgi bölge turizminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
  • Kız Kalesi, Mersin sahilleri görülmeye değerdir.
  • Maraş dondurması başlıbaşına bir damak tadıdır.
  • Adana ve Mersin, kebapları ve özel yemekleri ile ünlüdür.
  • Hatay hem mutfak hem tabii güzellik, hem de tarihi bakımından özel bir kentimizdir.

Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
24 Ocak 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Bölgenin kıyı kesimindeki elverişli iklim koşulları, doğal güzellikler ve tarihi zenginlikler turizmin gelişmesini sağlamıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindeki iller şunlardır ve bu illerin çoğunda turizm açısından görmeye değer ve ilgi toplayan tarihi ve turistik alanlar bulunmaktadır.

• Adana
  • Antalya
  • Burdur
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • Osmaniye
  • Konya’nın Bozkır, Halkapınar, Yalıhüyük, Ahırlı, Seydişehir ve Derebucak ilçeleri
  • Kilis
Özellikle Antalya Bölümü’nde turizm gelişmiştir. Ama sorunuz açısından bütün bu illeri tek tek incelemenizi öneririm.
  • Antalya, Alanya, Side, Kaş, Kalkan bu bölümde deniz turizminin geliştiği merkezlerdir.
  • Akdeniz medeniyetini simgeleyen Olimpus, Patara gibi tarihi şehir kalıntıları önemli turistik çekiciliklerdir.
  • Bölgede geniş alan kaplayan karstik şekiller, özellikle Damlataş ve İnsuyu ile Cennet – Cehennem doğa harikasıdır.
  • Pek çok milli park ile uluslararası yarışma ve festivallere duyulan aşırı ilgi bölge turizminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
  • Hatay hem mutfak hem tabii güzellik, hem de tarihi bakımından özel bir kentimizdir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ocak 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm
ben burda akdeniz bolgesinin meşhur yemeklerini filan bulamasmıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bölge turiziminden elde ettikleri gelir bakımından 3. sıradadır. Doğal güzellikleri ve tarihsel değerleri bakımından bölge turizmi önem kazanır. Yılın 8 ayında denize girilebilen doğal barajlar ve antik kentler olması nedeniyle, yerli ve yabacı turist sayısı artar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akdeniz bölgesindeki turizm hakkında biraz daha bilgi verirmisiniz...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mart 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha bana antalyanın turistlik yerlerini bulurmusunz acil lütven Msn Sad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mart 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sadece antalya yerine akdeniz bölgesinin şehirlerinin tamamını yazınız buruyuMsn Happy)
pınar efe - avatarı
pınar efe
Ziyaretçi
26 Mart 2011       Mesaj #8
pınar efe - avatarı
Ziyaretçi
ya bana antalyanın yemekleri gerek merak etmeyin ben yemek için aramıyorum ödevim var eğer bu siteyi bulan olursa lütfen bana yardım etsin ne olur yemeklerinin tarifi değil yemekleri oky.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben turistik yerlerini istiyorum!!!
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #10
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben turistik yerlerini istiyorum!!!

• Adana
  • Antalya
  • Burdur
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • Osmaniye
  • Kilis