Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 3

Gösterim: 75.902 | Cevap: 47
Misafir
14 Mart 2011 20:38   |   Mesaj #22   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

ya ibni sinan nın hayatı hakkında 3-4 satırda açıklamalar yapmalıyım lütfen size yalvarıyorum en az 15 tane site gördüm bu site en iyilerindn biriydi lütfen YALAVARIYORUMMMM!!
Misafir
17 Nisan 2011 17:28   |   Mesaj #23   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türk bilim insanlarının çalıştıkları alanlar ve buluşları

Türk bilim insanlarının çalıştıkları alanlar ve buluşları gerekiyor yardımcı olur musunuz?
misafir
10 Mayıs 2011 16:20   |   Mesaj #24   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türk bilim adamları ve çalışmaları

lütfen bu ödev çok acil yarına teslimm edilecekkkkk!!!!
Misafir
6 Haziran 2011 15:25   |   Mesaj #25   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

acaba yaşayan altını çiziyorum yaşayann !! türk ! bak türk bilim adamı haytı 1 dane olsa yeter

yaşaya türk bilim adamı varmı ? varsa ismi ve hayatı (ama hayatına gerek yok ismi olsn bn bulurum lütfen !!! .<3 muck hdi 30 dk niz vr yoksa öpülcksiniz 5 krdeş tarafından) şakaaa
ödv grçek !! .<3 .d.d.d.d.d.d.d..d.d.d.

by küçük krooo

hdi ok byyy .d.d.d...d.d.d...d.d.d.d.d.d.. dedim bn kçük kro .d.d..d.d.d.d.d.d..d.d.d.d.d..d.d.d.d..d.d.d.d.d.d.d.d..d..d..d...d.d.d..d. ..d.....d.d..d.d.d.d.d.d..d.d.d.d.d.d.d.d...d.d..d.d.d.d..d.d.d.d.d..d
Misafir
29 Kasım 2011 18:22   |   Mesaj #26   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

yha ... kardeşler diye bir bilim adamı vardı neydi adı unuttum yardımcı olabilirmisinizz?????????
Misafir
1 Aralık 2011 14:03   |   Mesaj #27   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

ARKADAŞLAR BEN DDTANK BOMBOM BAŞKANI ESKİ TÜRK BİLİM ADAMLARI HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIYORUM PROFİLİME ESKİ TÜRK BİLİM ADAMI PAYLAŞIRSANIZ NE MUTLU SİZE :=)
Misafir
19 Aralık 2011 13:42   |   Mesaj #28   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

Michael Faraday (Michael Faraday Kimdir? - Michael Faraday Hakkında)
(1791-1867) Bilimin öncüleri arasında, modern yaşam koşulları üzerindeki etkisi bakımından, Faraday ile boy ölçüşebilecek bir başka ad kolayca gösterilemez. "Deneysel Bilimin Prensi" Faraday, bir ömüre sığmayacak sayıda önemli pek çok çalışma ortaya koydu: Kimya, elektro-kimya, metalürji alanlarında pratik sonuçlarından bugün de yararlandığımız deneyler yaptı. Maden ocaklarında kullanılan Davy lambasını geliştirmede katkıları oldu. Elektro-kimyadaki deneyleriyle kendi adıyla bilinen elektroliz yasalarına ulaştı.

Deneysel olarak, bir maddeden geçen belli miktarda elektrik akımının, o maddenin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme yol açtığını gösterdi. Bu sonuç ilk elektrik sayaçlarının üretimine olanak verir. Faraday'ın bir başka önemli katkısı da "amper" denilen akım biriminin kesin tanımım vermiş olmasıdır. Elektrolizde geçen "elektrot", "anot", "katot", "elektrolit", "iyon" vb. terimleri de ona borçluyuz.

Faraday'ın yetişme koşullarına baktığımızda başarıları gözümüzde daha da büyümektedir.

Michael Faraday, Londra'da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Babası demirci, annesi ev hizmetçisiydi. Kısa süren öğreniminde okuma, yazma, bir miktar aritmetik öğrenmekle kalmıştı.

Henüz onüç yaşında iken bir kitapçının yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştı. Ancak çok geçmeden kitap ciltleme becerisini kazanır. Bu iş ona yaşamının büyük fırsatını sağlar. Boş bulduğu zamanlarım kitap okumakla, ilgilendiği konularda not almakla dolduran Michael, ustasının sempati ve anlayışından da yararlanarak, eksik kalan eğitimini kendi kendine tamamlama çabası içine girer.

Daha sonra yazdığı anılarında, "O sıra okuduklarım arasında ilgimi en çok iki kitap çekmişti," der. "Bunlardan biri elektrik konusunda bana ilk bilgileri sağlayan Britannica Ansiklopedisi, diğeri Jane Marcet'in Kimya Üzerine Söyleşiler adlı kitabıydı". Bu kaynakların, onun düşünce yapısının kurulmasındaki önemi kesin, çünkü kimya ile elektrik yaşamı boyunca ilgilendiği başlıca iki konu olmuştur.

Faraday ondokuz yaşına geldiğinde, bilim merakı bir tutkuya dönüşmüş, kendi olanakları içinde ciddi deneylere bile koyulmuştu. 1812'de bir müşterinin sağladığı biletle, dönemin seçkin bilim adamı Sir Humphrey Davy'nin Kraliyet Enstitüsünde düzenlenen konferanslarına katılma olanağı bulur. Burada dinledikleriyle öğrenme tutkusu daha derinleşen Faraday'ın bilimden kopması olanaksızdı artık.

Konferansta tuttuğu notlarla deneyleri ilişkin şekilleri bir kitapta toplayarak asistanlık için Davy'ye başvurur. Davy'den beklediği yanıtı hemen alamazsa da ciltçilik işinde de daha fazla kalamazdı, artık! Kısa bir süre için de olsa Faraday işsiz kalmıştı, ama umutsuz değildi. Bir süre sonra şans yüzüne güler: Kraliyet Enstitüsü'nden uzaklaştırılan bir asistanın yerine bir başkası alınacaktır. Davy, daha önceki başvurusunu hatırlayarak, Faraday'ı göreve çağırır.

Genç araştırmacı çok geçmeden giriştiği deneyleriyle yeteneğini ispatlar. Daha işe başladığı ilk yıl içinde deney sonuçlarım yayımlamaya, Enstitü'de ders vermeye başlar. Bu arada yeni evlendiği eşine hazırladığı sürpriz de ilginçtir: Bir Noel sabahı Faraday eşini Kraliyet Enstitüsü'ne götürür.

Bayan Faraday kendisini bekleyen Noel armağanının merak ve heyecanı içindedir. Ama bulduğu yalnız kendisine değil tüm dünyaya verilen bir armağandır: elektrik akımıyla sürekli mekanik devinim sağlayan basit bir düzenek! Oyuncak trenlerden büyük elektrik lokomotiflerindeki makinalara değin bildiğimiz elektrik motorlarının ortaya konmuş ilk örneği.

Bilim çevrelerinde pek rastlanmayan bir hızla ün kazanan Faraday, 1823'te Kraliyet Bilim Akademisi üyeliğine seçilir; bir yıl sonra da çalıştığı enstitüde laboratuvar direktörlüğüne atanır.

Faraday enstitünün başına geçtikten sonra da deneylerini sürdürmekten geri kalmaz; "Faraday yasaları" diye bilinen ilişkileri ortaya koyar. Bunlardan en önemlisi, bir maddeden geçen elektrik miktarıyla o maddeden ayrılan bileşenlerin miktarı arasındaki ilişkidir. Bunun ortaya koyduğu bir sonuç atomların yalnızca belli miktarlarda elektrikle bağıntılı olduğu olayıdır ki, bilimsel açıklaması ancak yüzyılımızın başında Rutherford'un atomun yapısını belirlemesiyle verilebilmiştir.

Faraday elektro-kimya alanındaki çalışmasıyla yetinseydi bile bilim tarihinde önemli bir yeri olacaktı. Ama onu bilimin öncüleri arasına sokan asıl başarısı elektromanyetik konusundaki buluşlarıdır.

19. yüzyılın başlarına gelinceye dek elektriğe gizemli bir olay gözüyle bakılıyordu. Elektrik Benjamin Franklin için bir tür akışkandı. Kimisine göre ise, elektrik pozitif ve negatif olmak üzere iki değişik akışkandı. İlk kez Faraday elektriği bir "kuvvet" diye niteler. Elektrik gibi manyetizma da ilgi çeken, tartışılan bir konuydu; ama ikisi arasındaki ilişki henüz bilinmiyordu.

1820'de Danimarkalı bilim adamı Hans Oersted, elektrik akımı taşıyan bir telin yakınındaki bir pusula ibresini devindirdiğini saptamıştı. Bu gözlem pek çok deneylere, bu arada elektrik akımının manyetik etkilerine ilişkin Amper kuramına yol açar. Ancak bu konudaki asıl açıklama Faraday'ın mıknatısın elektriksel etkisini sezinlemesiyle gerçekleşir. Buna göre, bir tel bobinde oluşan manyetik etki, ikinci bir bobinde elektriksel etki olarak ortaya çıkmalıdır. "Elektromanyetik indüksiyon" denen bu olayı Faraday deneysel olarak 1831'de belirler.

Şekilde de görüldüğü üzere, ip ya da kumaş parçasıyla yalıtılmış demir bir halkanın karşıt yanlarına bakır telden iki bobin yerleştirilmiş olsun. Bobinlerden birinin uçları bir batarya ve şaltere, diğerinin uçları ise altında mıknatıslı bir ibre olan kuzey - güney doğrultusundaki bir tele bağlandığında, birinci bobinden elektrik akımının geçmesiyle mıknatıslı ibrenin devindiği görülür.

Bu, bir anlık olan akımın ikinci telde mıknatısın etkisiyle oluştuğu demektir. Oysa akım sürekli olursa ikinci telde öyle bir akım oluşmaz, ancak akım kesildiğinde mıknatıslı ibrenin bu kez ters yönde devindiği görülür. Bu da ikinci bobinde bir anlık ama tersine bir akımın oluştuğu demektir. Birinci bobinden geçen akım demir halkayı mıknatıslamakta, bu ise ikinci bobinde elektrik akımına yol açmaktadır.

Aynı ilişkiyi değişik deneylerle de ortaya koyan Faraday, bir başka deneyinde çok büyük bir mıknatısın kutupları arasında bir bakır disk döndürür. Diskin kenarlarıyla dingili arasındaki akımın sürekli olduğu görülür. Bu sonuçta da ilk basit dinamo örneğini bulmaktayız.

Faraday'a bilimde üstün konum sağlayan bir diğer önemli katkısı da bilime alan kavramını kazandırmış olmasıdır. Bu kavram yalnız elektromanyetik kuramın değil, Einstein'ın genel görecelik kuramının da içerdiği bir kavramdır.

Faraday'ı kavramı belirlemeye yönelten basit deneye bakalım: üzerinde demir kırıntıları olan bir kartı mıknatıs üstünde tutup hafifçe fiskelediğimizde kırıntıların mıknatısın kuzey -güney kutuplarını birleştiren birtakım çizgiler oluşturduğu görülür.

Faraday bu çizgilere, "manyetik güç çizgileri" demişti. Bu şekilde oluşan çizgiler, mıknatısı çevreleyen manyetik alanı temsil etmekte, çizgilerin yönü ise manyetik alanın yönünü göstermektedir. Ayrıca, çizgilerin biribirine yakınlığı manyetik alanın güçlü, çizgilerin biribirine uzaklığı manyetik alanın zayıf olduğu demektir.

Manyetik güç çizgilerinin bir devre tarafından kesilmesiyle elektrik akımının indükleneceğini belirten Faraday, uzayda da elektrik yüklü bir nesneyi çevreleyen manyetik güç çizgilerine benzer elektrik güç çizgilerinin olduğu kanısındaydı. Üstelik, elektrik güç çizgisinin bir pozitif yükten ona denk bir negatif yüke uzandığını düşünüyordu. Deneysel olarak da, bir tür elektrik indüklenirken, ona denk bir başka tür elektrik indüklenmesinin kaçınılmaz olduğunu göstermişti.

Örneğin, ipekle ovulan kuru bir cam parçası pozitif yük kazanır, elektrik güç çizgileri de camdan eşit negatif yük taşıyan çevresine uzanır.

Faraday bir atılım daha yaparak mıknatısın ışık üzerinde etki oluşturabileceği hipotezini ortaya koymuş, uzun deneylerden sonra ışığın gerçekten etkilendiğini kanıtlamıştı. Bilindiği gibi polarize ışık bir manyetik alan aracılığıyla döndürülebilmektedir. Ancak Faraday'ın belirlediği bu olguyu dönemin fizikçileri bir tür görmezlikten gelmişlerdi.

Faraday buluşlarının pratik sonuçlarıyla pek ilgilenmiyordu. Ama bu onun o sonuçların önemini kavramaktan uzak kaldığı demek değildi. Nitekim dönemin, başbakanı ona dinamonun ne işe yarayabileceğini sorduğunda, "Bilmiyorum, ama hükümetinizin bir gün ondan vergi sağlayabileceğini söyleyebilirim," demişti.

Faraday'ın övgüye değer bir özelliği de bilimi halkın anlayacağı dil ve düzeyde yayma çabasıdır. Kraliyet Enstitüsü'nde halk için düzenlediği yıllık konferans ve dersler bugüne dek sürüp gelmektedir. Faraday büyük ilgi toplayan konferanslarından bir bölümünü yaşamının son yıllarında Mumun Kimyasal Tarihi adı altında bir kitapta toplayarak çocuklar için yayımlama yoluna bile gider.

Faraday'ın matematik bilgisi buluşlarını matematiksel olarak dile getirmek için yeterli değildi; ama nitel de olsa deney sonuçlarını açıklayan bir kuramı vardı. Bu kuramın matematiksel olarak işlenmesi geçen yüzyılın büyük fizik bilgini James Clerk Maxwell'i bekleyecektir.Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/bilim-w...#ixzz1gyp0hwiH
Misafir
29 Aralık 2011 09:55   |   Mesaj #29   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

aydınlatma teknolajisinin gelişimine katkıda bulunan bilim insanının hayatı
Misafir
10 Ocak 2012 22:55   |   Mesaj #30   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?

enim bildiğim sadece mehmet öz var tam emin değilim
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türk bilim adamlarının adları ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

En ünlü Türk bilim adamları hakkında bilgi verir misiniz?
En ünlü Türk bilim adamları kimlerdir, hayatları hakkında kısa bilgiler verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Mayıs 2015 12:51
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 3 Mart 2014 20:09
Eski Türk müziği sanatçıları kimlerdir, hayatları hakkında bilgi verir misiniz?
Eski Türk müziği sanatçıları kimlerdir, hayatları hakkında bilgi verir misiniz? Eski Türk müziği sanatçılarının hayatı (örnek aşık veysel)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 22 Aralık 2013 13:23
Forum: Soru-Cevap Cevap: 12
Son Mesaj: 31 Ağustos 2012 18:40
Türk hentbolcular ve hayatları hakkında bilgi verir misiniz?
ya arkadaşlar acil 4 türk ünlü hentbolcu ve hayatı lazım lütfen bulamıyorummmm :S
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 21 Aralık 2011 18:33
 
Sayfa 0.223 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu