Arama

Alüminyumun kullanım alanları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Ocak 2017 Gösterim: 1.595 Cevap: 1
KolombiA - avatarı
KolombiA
Ziyaretçi
4 Mayıs 2015       Mesaj #1
KolombiA - avatarı
Ziyaretçi
Alüminyumun kullanım alanları nelerdir?
EN İYİ CEVABI _AERYU_ verdi

Kullanım alanlarından bazıları:

• Ulaşım (otomobil, uçak, kamyon, tren vagonları, deniz araçları, vs.)
  • Ambalaj (alüminyum kutular, folyolar, vs.)
  • Su arıtma
  • İnşaat (cam, kapı, duvar, bina, vs.)
  • Dayanıklı tüketim aletleri (cihazlar, mutfak araç gereçleri, vs.)
  • Elektrik iletim hatları (alüminyum, bakırla eşit elektrik iletkenliğine sahip olup onun yarı ağırlığındadır ve fiyatı da daha ucuzdur)
  • Makine imalatı
  • Kendisi manyetik olmamakla birlikte MKM çeliği ve Alnico manyetlerinin yapımında
  • Yüksek safiyette alüminyum (SPA, %99.98 - %99.999 Al) elektronik ve CD lerde
  • Toz haline getirilmiş alüminyum boyalara gümüşümsü renk vermede kullanılır. Alüminyum pulcukları (özellikle ahşap boyamada), astar boyalarına da katılabilir. Böylece kurumayla birlikte alüminyum pulcuklar su geçirmez bir tabaka oluşturur.
  • Anodize edilmiş alüminyumun oksidasyon direnci daha da yüksektir ve inşaat sanayinin pek çok alanında kullanılır.
  • Kolay şekillendirilebilir oluşu ve yüksek ısı iletkenliğinden ötürü, yeni bilgisayarların CPU'larının ısı uzaklaştırıcılarında alüminyum kullanılır. Bakır ısı uzaklaştırıcıları daha küçük olmalarına karşın daha pahalı ve yapımları daha zordur.
  • Alüminyum oksit (alumina), doğada corundum (rubi ve safir) halinde bulunur ve cam yapımında kullanılır. Sentetik rubi ve safir, lazerlerde koherent ışık yapımında kullanılır.
DEVAMI Elementler - Alüminyum
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 8 Ocak 2017 19:32
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
5 Mayıs 2015       Mesaj #2
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Kullanım alanlarından bazıları:

• Ulaşım (otomobil, uçak, kamyon, tren vagonları, deniz araçları, vs.)
  • Ambalaj (alüminyum kutular, folyolar, vs.)
  • Su arıtma
  • İnşaat (cam, kapı, duvar, bina, vs.)
  • Dayanıklı tüketim aletleri (cihazlar, mutfak araç gereçleri, vs.)
  • Elektrik iletim hatları (alüminyum, bakırla eşit elektrik iletkenliğine sahip olup onun yarı ağırlığındadır ve fiyatı da daha ucuzdur)
  • Makine imalatı
  • Kendisi manyetik olmamakla birlikte MKM çeliği ve Alnico manyetlerinin yapımında
  • Yüksek safiyette alüminyum (SPA, %99.98 - %99.999 Al) elektronik ve CD lerde
  • Toz haline getirilmiş alüminyum boyalara gümüşümsü renk vermede kullanılır. Alüminyum pulcukları (özellikle ahşap boyamada), astar boyalarına da katılabilir. Böylece kurumayla birlikte alüminyum pulcuklar su geçirmez bir tabaka oluşturur.
  • Anodize edilmiş alüminyumun oksidasyon direnci daha da yüksektir ve inşaat sanayinin pek çok alanında kullanılır.
  • Kolay şekillendirilebilir oluşu ve yüksek ısı iletkenliğinden ötürü, yeni bilgisayarların CPU'larının ısı uzaklaştırıcılarında alüminyum kullanılır. Bakır ısı uzaklaştırıcıları daha küçük olmalarına karşın daha pahalı ve yapımları daha zordur.
  • Alüminyum oksit (alumina), doğada corundum (rubi ve safir) halinde bulunur ve cam yapımında kullanılır. Sentetik rubi ve safir, lazerlerde koherent ışık yapımında kullanılır.
DEVAMI Elementler - Alüminyum
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 8 Ocak 2017 19:56