Arama

Avukat olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Ağustos 2018 Gösterim: 178.698 Cevap: 9
esiesra01 - avatarı
esiesra01
Ziyaretçi
21 Ağustos 2008       Mesaj #1
esiesra01 - avatarı
Ziyaretçi
Avukat olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir?
EN İYİ CEVABI ener verdi
Hukuk, her şeyden önce bir düzen demektir. Fakat hukukun öngördüğü düzen,fiilen gerçekleşen bir düzen değildir. Hukuk, toplum içinde insanların gerçekten nasıl davrandıklarını değil, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Hukuk, kendisine uyulmak ve uygulanmak için vardır. Adalet değeri dolayısıyla, insanlar arası ilişkileri bir düzene koymak, toplumsal yaşamın gerçekleşmesini sağlamak ister. İnsanlara, “Bana uy; Beni gerçekleştir” buyruğu ile seslenir. Hukuk düzeni, doğduğu andan itibaren bireyin karşısına kabul edilmesi ve uyulması gereken, kesinlikle doğru kurallar olarak çıkar.
İnsan, özgür bir varlıktır ve iradesini hukukun buyrukları doğrultusunda kullanabileceği gibi, onlara aykırı bir yönde de kullanabilir. Bu nedenle toplum içinde insanların tutum ve davranışlarının hukuk kurallarına uymaması, her zaman mümkündür.
Sponsorlu Bağlantılar
“İşte hukuk, insan davranışlarını değerlendiren, çıkar çatışmalarına çözüm getiren kurallardan, normlardan meydana gelen bir sistem, bir bütündür.”
İdesi ve ideali adalet olan hukuk, genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:
"Hukuk, adalete yönelmiş toplumsal bir yaşama düzenidir."
Bu tanımdan, hukukun üç ayrı fonksiyonu yerine getirdiğini görmekteyiz. Bu fonksiyonlar düzen, pratik yarar ve adalettir.

AvukatLar
Avukatlık Mesleğine Kabul İçin Gerekli Şartlar
a) Türk vatandaşı olmak
b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak (Yüksek Öğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen yabancı ülke hukuk fakültesinden mezun olanların Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan dersleri tamamlamaları gerekir)
c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,
d) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak, (Bu şart baro levhasına kayıt için gerekli ,ancak süreklilik arzetmemek koşulu ile Türkiye'nin her tarafında avukatlık mesleği icra edilip, mahkemelere gitmeye bir engel yoktur)
e) Avukatlığa engel halin bulunmaması gerekir.
Avukatlığa engel haller:
aa) Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak.(bu bentte sayılan yüz kazırtıcı suçlardan biri ile hüküm giymiş olanların cezası ertelenmiş, paraya çevrilmiş veya affa uğramış olsa da avukatlığa kabul edilmezler.)
bb) Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hakim, memur veya avukat olma niteliğini kaybetmiş olmak,
cc) Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak,
dd) Avukatlık mesleği ile birleşemiyen bir işle uğraşmak
ee) Mahkeme kararı ile kısıtlanmış olmak,
ff) İflas etmiş olup da itibarı iade edilmemiş bulunmak (Taksiratlı ve hileli müflisler itibarları iade edilmiş olsa dahi kabul olunmazlar),
gg) Hakkında aciz vesikası verilmiş olup da bunu kaldırmamış bulunmak
hh) Avukatlığı sürekli olarak gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmak.
(Adli, idari ve askeri yargı hakimlik ve savcılıklarında, Anayasa Mahkemesi raportörlüklerinde, Danıştay üyeliklerinde, üniversiteye bağlı fakültelerin hukuk bilimi dersleri dalında profesörlük, doçentlik, yardımcı doçentlik görevlerinde dört yıl, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği görevinde on yıl süre ile hizmet etmiş olanlarda staj yapma koşulu aranmaz.)

BAKINIZ Avukatlık
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 18 Ağustos 2018 03:18
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
4 Ocak 2010       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar
GÖREVLER

Bir kimsenin avukatlığını kabul etmeden önce davasını aldığı kişiyi (müvekkilini) dinler, yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder, Dava konusu ile ilgili yasaları, yüksek mahkemelerin kararlarını inceler, Dava ile ilgili geniş araştırma ve inceleme yapar, Mahkemelerde çeşitli davalar açar veya müvekkili aleyhine açılan davaya katılır, Dava ile ilgili tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve sorular sorar, Kararın müvekkili lehine sonuçlanmasını sağlamak için savunma metnini hazırlar ve savunma amacıyla konuşma yapar, İcra takipleri yapar, Yeni çıkan yayın ve kanunları takip eder ve yorumlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA2)” puanı almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Temel eğitimin süresi 4 yıldır. Ön eğitim tamamlandıktan sonra 1 yıllık staj dönemi vardır. Eğitim süresince; Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Borçlar Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Türk Hukuk Tarihi, Sosyoloji, Ticaret Hukuku, Hukuk Metodolojisi, Umumi Hukuk Tarihi, Avrupa Hukuku, Çevre Korunması Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İcraİflas Hukuku, Adli Tıp, Devletler Özel Hukuku, Askeri Ceza Hukuku gibi dersler alırlar. Staj süresince stajyer avukatlara yönelik çeşitli seminer ve ödevler verilmektedir. Staj sonunda, Baro Yönetim Kurulunca sözlü sınav yapılır, başarılı olanlara “Avukatlık” belgesi verilir.

DEVAMI Avukatlık
Son düzenleyen Safi; 18 Ağustos 2018 03:22
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
20 Ocak 2010       Mesaj #3
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Hukuk, her şeyden önce bir düzen demektir. Fakat hukukun öngördüğü düzen,fiilen gerçekleşen bir düzen değildir. Hukuk, toplum içinde insanların gerçekten nasıl davrandıklarını değil, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Hukuk, kendisine uyulmak ve uygulanmak için vardır. Adalet değeri dolayısıyla, insanlar arası ilişkileri bir düzene koymak, toplumsal yaşamın gerçekleşmesini sağlamak ister. İnsanlara, “Bana uy; Beni gerçekleştir” buyruğu ile seslenir. Hukuk düzeni, doğduğu andan itibaren bireyin karşısına kabul edilmesi ve uyulması gereken, kesinlikle doğru kurallar olarak çıkar.
İnsan, özgür bir varlıktır ve iradesini hukukun buyrukları doğrultusunda kullanabileceği gibi, onlara aykırı bir yönde de kullanabilir. Bu nedenle toplum içinde insanların tutum ve davranışlarının hukuk kurallarına uymaması, her zaman mümkündür.
“İşte hukuk, insan davranışlarını değerlendiren, çıkar çatışmalarına çözüm getiren kurallardan, normlardan meydana gelen bir sistem, bir bütündür.”
İdesi ve ideali adalet olan hukuk, genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:
"Hukuk, adalete yönelmiş toplumsal bir yaşama düzenidir."
Bu tanımdan, hukukun üç ayrı fonksiyonu yerine getirdiğini görmekteyiz. Bu fonksiyonlar düzen, pratik yarar ve adalettir.

AvukatLar
Avukatlık Mesleğine Kabul İçin Gerekli Şartlar
a) Türk vatandaşı olmak
b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak (Yüksek Öğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen yabancı ülke hukuk fakültesinden mezun olanların Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan dersleri tamamlamaları gerekir)
c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,
d) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak, (Bu şart baro levhasına kayıt için gerekli ,ancak süreklilik arzetmemek koşulu ile Türkiye'nin her tarafında avukatlık mesleği icra edilip, mahkemelere gitmeye bir engel yoktur)
e) Avukatlığa engel halin bulunmaması gerekir.
Avukatlığa engel haller:
aa) Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak.(bu bentte sayılan yüz kazırtıcı suçlardan biri ile hüküm giymiş olanların cezası ertelenmiş, paraya çevrilmiş veya affa uğramış olsa da avukatlığa kabul edilmezler.)
bb) Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hakim, memur veya avukat olma niteliğini kaybetmiş olmak,
cc) Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak,
dd) Avukatlık mesleği ile birleşemiyen bir işle uğraşmak
ee) Mahkeme kararı ile kısıtlanmış olmak,
ff) İflas etmiş olup da itibarı iade edilmemiş bulunmak (Taksiratlı ve hileli müflisler itibarları iade edilmiş olsa dahi kabul olunmazlar),
gg) Hakkında aciz vesikası verilmiş olup da bunu kaldırmamış bulunmak
hh) Avukatlığı sürekli olarak gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmak.
(Adli, idari ve askeri yargı hakimlik ve savcılıklarında, Anayasa Mahkemesi raportörlüklerinde, Danıştay üyeliklerinde, üniversiteye bağlı fakültelerin hukuk bilimi dersleri dalında profesörlük, doçentlik, yardımcı doçentlik görevlerinde dört yıl, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği görevinde on yıl süre ile hizmet etmiş olanlarda staj yapma koşulu aranmaz.)

BAKINIZ Avukatlık
Son düzenleyen Safi; 18 Ağustos 2018 03:24
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eğer avukat olmak istiyorsanız anadolu veya düz liselere gidebilirsiniz. Bu liselerde seçeceğiniz dersler eşit ağırlık olmalıdır. Gittiğiniz lisede başarılı olursanız ve 4 yılın sonunda gireceğiniz ÖSS sınavında yeterli görülürseniz Hukuk Fakültelerini seçebilirsiniz. Size önerebileceğim üniversiteler ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Boğaziçi, Bahçelievler'dir. Bu üniversitelerin Hukuk Fakültelerinde 4 yıllık eğitim görürsünüz. Bu eğitim sonunda ise 1 yıl stajerlik yaparsınız. Stajerliğinizi bitirdikten sonra kendi şirketinizi açabilir veya biryerde çalışabilirsiniz. Avukat olabilmek için Bütün derslerinizin iyi olması gerekir. Çünkü Hukuk eşit ağırlık bölümüdür.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Mart 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eşit ağırlık bölümünden tercihte bulunan adayların rağbet ettiği bölümlerden biri olan hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra yapabildiğiniz meslektir avukatlık. Avukat olabilmeniz için öncelikle 4 yıllık hukuk fakültesi bitirmeniz gerekmekte, bunun yanında 6 ayda bir avukatlık veya hukuk bürosunda stajyer olarak çalışmanız lazım. Kısacası üniversite olarak hukuk fakültesini tercih etmeniz yeterlidir okuduğunuz lisenin önemi yoktur.

Son yıllarda açılan açıköğretim fakültesinin de bölümlerinden biri olan adalet meslek yüksek okulu mezunları da artık dikey geçiş sınavı ile hukuk fakültesine geçiş yapıp 4 yıllık fakülte mezunu sayılabiliyormuş.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Temmuz 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bende avukat olmak istiyorum we bu işi çok iyi araştırdım avukat olmak için hangi lisede okuduğun farketmiyor ancak eşit ağırlığı seçmen gerekiyo ve mesela ben ankara/çubukta oturuyorum ve üniversiteyi ankarada okuyacağım onun için bunuda araştırdım ankarada eğer bilken ,başkent ,atılım üniversitesitelerinden birini okuyup hukuğu seçerse avukat olabiliyomuş
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha çok sosyal bilimler zaten hukuk fak. girmek için EA-2 puanının yüksek olması lazım matematik-geometri yapman çok önemli olacak çünkü bunlar diğer eşit ağılıkçılarla aranızdaki mesafeyi belirler çünkü dil ve an.,tarih,coğrafya,edebiyat vs. basit önemli olan mat.-geo...lise içinse anadolu veya sosyal bilimleri seçmen doğru olur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben 7. sınıfa gidiorum ve avukat olma istiorum ama anadolumu ticaretmi hanhgi liseye gitcem bilmiorum kaç puan gerekir bana yardımcı olurmusunuz

ya anadolu lisesine ya da sosyal bilimlere git.ticaretten veya meslek lisesinden olamazsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Haziran 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar hukuk okumak istiyosanız yani avukat olmak istiyorsanız; meslek liseleri dışındaki her liseye gidebilirsiniz. alan olarak eşit ağırlık seçmeniz gerekir. lisede çok çalışırsınız üniversite sınavlarına girersiniz puanınız yeterse kazanırsınız işte bu kadar basit.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben size söyliyim avukatlık için anadolu lisesine gitmemiz şart ve tüm derslerinizin iyi olmaası lazım ama en çok sözel derslerslerinizin iyi olması gerek puanıda çok yüksek en az 480 puan avukat olmak için çok çalışmak lazım sadece olmak istemekle olmuyor birde çaba ve gayret göstermek lazım bunları yapmassak avukatlığı unutun avukatlık çok zor iş ve maaşı da çok pahalı eğer bir ünlünün avukatıysan 35.000 ayda alırsın ama bilindik biriysen 10.000 tl ayda alırsın ama hiç bilinmedik biriysen ayda sadece 750tl alırsın avukatlık için avukat olsan bile her anını öğrenmen lazım ki iyi bir avukat olasın benim sizlere verebileceğim bilgi bu kadar heinize bayy......