Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2016  Gösterim: 71.461  Cevap: 4

Oyuncu olmak için nasıl bir eğitim almak gerekir?

Misafir
11 Aralık 2009 13:11       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Oyuncu olmak için nasıl bir eğitim almak gerekir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
TEMEL OYUNCULUK EĞİTİMİ
 • İyi Bir Oyuncuda Bulunması Gereken Özellikler
 • Soluğun Dizginlenmesi
 • Ses Eğitimi
 • Diksiyon
 • Fonetik
 • Boğumlama
 • Vurgu - Tonlama
 • Doğaçlama
 • Beden dili
 • Hareket
 • Oyunculuk
 • Oyunculuk - Rol
 • Oyunculuk - Jest - Mimik
 • Oyunculuk - Sahne
 • KAMERA UYGULAMALARI
 • SAHNE UYGULAMALARI

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 05:54


_qariP_Kız_
19 Ocak 2011 15:54       Mesaj #2
_qariP_Kız_ - avatarı
Ziyaretçi
Televizyon dizilerinde oynamak isteyen oyuncular nasıl iş bulabilir?
Televizyonlar genelde eğlence sektörü olarak değerlendirilmektedir ve oyunculuk tamamen kişi yeteneği ile olan birşeydir. Çünkü yeteneği olmayan birisi kesinlike oyunculuk yapamazdır. Tabi her isteyen oyuncu olamaz. Ülkemizde çok fazla oyuncu bulunmaktadır ve oyuncuları karşılacak kadar dizi bulunmamaktadır. Film ve dizi yapımcıları oyuncuları genelde inceler ve o role hangi oyuncunun daha çok yakışacağını belirleyerek seçebilir. Yani burada her oyuncu her rolü oynayamaz. Mesela yabancı filmlere bakacak olursak bilim kurgu filmlerinde oyuncunun duruşu bile gizemli olan kişiler seçilir veya bir suç filminde oyuncunun bir suçluymuş, kaba bir insanmış gibi yüz ifadesini andırması gerekmektedir. Bu yüzden her oyuncu her rolü oynayamaz ve oyunculuk tamamen yetenek işidir.

Oyuncu olmak isteyenler nerelerde iş bulabilir?
Oyuncu olmak isteyen kişilerin yapımcıların bilgilerini yani en azından adreslerini veya telefon numaralarını bilmeleri gerekmektedir. Çünkü iş bulmak isteyen kişiler bu yapımcılara giderek kendilerini gösterip, bir cv bırakmaları gerekmektedir ve ileride bir rol çıktığı zaman size geri dönüş yaparlar. Normal okullardan mezun olmuş yani oyunculuk ile ilgili okullardan mezun olmuş kişiler bu yapımcılara daha kolay erişebilir ve iş bulmaları daha kolay olabilir.

Reklam filmlerinde oynamak isteyen oyuncular ne yapabilir?
Reklam filmlerinde oynayan kişiler genellikle bilgi bankası ile seçilmektedir. Reklam filminde oynamak isteyen kişilerin oyunculuk ile ilgili herhangi bir okulu bitirip bitirmediğine pek bakılmamaktadır. Reklam filmleriden oynayacak oyuncunun diksiyonu ve yeteneği önemlidir. Reklam filmlerinde oynayabilmek için reklam ajanslarına başvuru yapılır ve bu başvurular bilgi bankasında bulunur. Daha sonra reklam çekileceği zaman sizi çağırırlar ve yeteneğinize bakarak ya reklamda oynarsınız yada oynamazsınız.

Oyunculuk mesleğini seçmek isteyenler mutlaka oyunculuk eğitimi almalı mı?
Oyunculuk mesleğini yapabilmek için bir eğitim gerekmektedir. Tabi eğer başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız. Oyunculuk mesleğine sahip olabilmek için bir okula gitmeseniz dahi oyunculuğu iyice benimsemiş olmanız gerekmektedir. Mesela oyunculuk ile ilgili gerekli bilgileri alabilir, tiyatro gibi aktivitelere katılarak kendinizi geliştirebilir ve oyunculuk hakkında yeteneğinizi ortaya çıkartabilirsiniz. Tabi normal oyunculuk eğitimi veren okullardan mezun olup iş bulmanız daha kolaydır.

Sinema filmlerinde oynamak isteyen oyuncular ne yapabilir?
Ülkemizde yılda 10-15 civarında film çekilmektedir ve bu yüzden dolayı bir filmde oynamak oldukça zordur. Eğer siz sinema filmlerinde oynamak istiyorsanız sinema filmini çekecek kuruluşlara, firmalara ulaştıktan sonra filmde oynamak istediğinizi belirterek bir şans elde etmiş olabilirsiniz. Eğer oyuncu eksiği var ise seçilmeniz daha fazladır. Fakat bu yol ilede çok zor filmlerde rol alırsınız. Bunun için kendinizi geliştirip başarılı bir oyuncu olmanızda fayda var.
Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 05:55
7 Kasım 2016 09:21       Mesaj #3
zalım - avatarı
Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben oyuncu olmak istiyom nasıl omalı acaba bilen varmı

Konservatuar mezunu olman gerekli ama günümüzde bu bölümü okumadan oyuncu olan çok ya özel bir yeteneğin olacak yada güzel.
11 Kasım 2016 05:56       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bazılarımız küçük yaşlardan itibaren; “Oyuncu olmak istiyorum.” der. Bazılarımız oyuncu olmak için eğitimler alır, oyuncu ajanslarına kaydolur, tiyatrolarda oynar ve kendini geliştirir. Oyuncu olmak sanıldığı kadar kolay olmasa da keyifli bir yolculuğa sahiptir.
Nasıl oyuncu olunur, oyuncu olmak için ne yapılır, gerekleri ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular oyuncu adayların akıllarını kurcalar. Yetenek tek başına dizi ve film sektöründe beğenilen bir isim olmak için yeterli olmadığı için adaylar oyunculuk eğitimi ile kariyerlerini şekillendirmeye başlarlar.
Oyuncu olmak istiyorum demenin yeterli olmadığı dizi ve sinema sektöründe bizden de altın öneriler sayfamızda.

Oyuncu Olmak İçin Adaylara Öneriler

Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler ilk olarak bu mesleğin iki ön koşulu olduğunu bilmeliler. İlki görsel sanatlara merak, ikincisi ise kişinin kendi yeteneklerinin farkında olması. Farkında olunmayan hiçbir yeteneğin geliştirilmesi söz konusu olmayacağı için oyunculukta da nelere yetenekli olduklarını bilen kişiler daha başarılı olacaklar.

Nasıl oyuncu olunur diye merak edenlere bir diğer önerimiz de bu işin tutku ile yapıldığını bilmelerinin gerektiğidir. Dizi ve film oyunculuğu için yaş, kilo ve boy sınırının olmaması bu işin manevi yönünü artırır. Önemli olan kamera önünde karaktere bürünebilmektir.

Ayrıca orijinal bir görünüme sahip kişiler dizi ve filmlerde daha çok tercih edilir. Oyuncu olmak isteyenler için fiziki görünümün dikkat çekiciliği de avantaj olacaktır elbette.

Nasıl oyuncu olurum düşüncesinde olanlar bugünün usta oyuncularının sektöre girer girmez ünlü olduklarını da sanmasınlar. Her biri dizi ve filmlerde figüranlık yapmış, cast ajansları ile çalışmış oyuncular durdukları yerde keşfedilmediler. Siz de ünlü bir oyuncu olmak istiyorsanız deneyimli isimlerin kariyerlerini örnek alabilirsiniz.

Dizi Oyuncusu Olmak İstiyorum Diyenler Buraya!

Herkes filmlerde oynamak istemeyebilir. Sadece dizi oyuncusu olmak ve dizilerde aldığı rollerle para kazanmak da mantıklı.
Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşündüğümüzde ilk olarak her oyuncunun sahip olması gereken yetenekleri sayabiliriz. Sonrasında dizi oyuncusu olmak isteyenlerin ajanslara kayıt olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Dizi oyuncuları seçilirken cast sorumluları yeni yetenekler keşfetmek için oyuncu ajanslarına da bakıyorlar.

Dizi oyuncusu olmak istiyorum diyorsanız ayrıca sabırlı ve kararlı olmalısınız. Sayısını unutacağınız seçmelere katılacağınız ve birçok kez reddedileceğiniz için moralinizi düşürmemeniz gerekir.
Dizi oyuncusu olmak için sürekli sektördeki galalara, partilere, toplantılara katılmanız da kariyerinize olumlu etki gösterecektir. Oyuncularla ve prodüktörlerle tanışmak size yeni dizilerin kapılarını aralayacaktır.

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler
İyi bir oyuncu olmak için ne yapmalıyım ya da iyi bir oyuncu nasıl olunur sorularını genellikle sahne sanatları ve oyunculuk mesleğini düşünenler soruyor. Öncellikle oyunculuğun bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Tek bir şeyi iyi yaparak oyuncu olunamayacağını kavramak da gerekiyor ayrıca. Nasıl oyuncu olunur diye düşünenlerin düşünmekten çok öğrenmeye, gelişmeye ve değişmeye kendilerini adapte etmeleri gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesi hazırlarsak ilk olarak karşımıza yetenek ve eğitim çıkıyor. Sahnede bedeni kullanabilmek, senaryoyu anlamak, takım çalışmasını bilmek, karakter yaratmak, yönetmeni anlayabilmek için de yetenek ve eğitim bir arada gerekiyor.

Oyuncu olmak için gerekenler listesinin bir diğer önemli maddesi de oyuncu adayının rolünün gerektirdiği duygu ve davranışı seyirciye hissettirebilmesidir. Rol gereği mutlu, hüzünlü, kızgın olabilmelidir ve bunu gerçekçi şekilde sunmalıdır.

Oyunculuk eğitimi, oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar için yeterli değildir. İyi bir tiyatro ya da kamera önü oyunculuk eğitimi almak sadece teknik bilgileri kazandırır kişiye. Oyuncu olmak isteyenler elinden geldiğince sahnede olmalılar. Küçük rollerle kendilerini geliştirmeliler. Böylece fark edilebilirler.

Oyuncu olmak için gerekenler:
 • Yetenek
 • Eğitim
 • Çalışmak
 • Gözlem Yapabilme
 • Duygusal Zeka
 • Diksiyon
 • Sesini İyi Kullanma
 • Beden Dili
Sahnelerin Yıldızlarına Özel Profesyonel Oyunculuk Eğitimleri
Oyuncu olmak için ne yapmalıyım diyenler soluğu genelde oyunculuk kursları kapısında alıyor. Oyunculuk eğitimi alarak kısa sürede ünlü olacaklarını düşünüyorlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz yanlış yoldasınız demektir.

Oyuncu olmak için ne yapılmalı, ne yapılmamalı konusunda uzmanından yardım almanızda fayda var. Bunun için de her oyunculuk eğitimi veren kuruma gitmemeniz gerekiyor. Oyunculuk kursu seçerken eğitmenlerinin tanınan ve başarılı oyuncular olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca diploma alamayacağınız kursları da seçmemelisiniz. Size sahne deneyimi yaşatmayacak kurslar, oyuncu olmak istiyorum derken emeklerinizi ve paranızı boşa harcamanıza neden olacaktır.

Nasıl oyuncu olunur sorunuza daha detaylı yanıt almak için Sinema Akademi Eğitim Danışmanlığı hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Sahne sizin…
Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç