Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Avukat olmak için nasıl bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda esiesra01 tarafından 21 Ağustos 2008 (11:21) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
81876 kez görüntülenmiş, 127 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Nisan 2014 (13:18) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.46  |  Oy Veren: 24      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 21 Ağustos 2008, 11:21

#1 (link)
esiesra01
Ziyaretçi
esiesra01 - avatarı
slm ben say çıkışlı düz lise mezunuym ama hukuk okumayı çok istiyrm rehber hocam bana a m y o önerdi ama şimdi araştırmalarıma göre girmek biraz zor,sormak istedigm bizim bu adalet meslek liselerindn çıkan arkadaşlardan sonra buraya girme olasılıgımızı ögrenmek istiyrm.şimdiden teşekür ederm cvplarınz için.
En iyi cevap ener tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

7.sınıfa gidiyorum avukat olmak istiyorum .şimdiden hangi derslerimin daha çok üstünde durmalıyım?ne yapmalıyım?vs.
TANIM

Bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

GÖREVLER

Bir kimsenin avukatlığını kabul etmeden önce davasını aldığı kişiyi (müvekkilini) dinler, yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder, Dava konusu ile ilgili yasaları, yüksek mahkemelerin kararlarını inceler, Dava ile ilgili geniş araştırma ve inceleme yapar, Mahkemelerde çeşitli davalar açar veya müvekkili aleyhine açılan davaya katılır, Dava ile ilgili tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve sorular sorar, Kararın müvekkili lehine sonuçlanmasını sağlamak için savunma metnini hazırlar ve savunma amacıyla konuşma yapar, İcra takipleri yapar, Yeni çıkan yayın ve kanunları takip eder ve yorumlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Kırtasiye malzemeleri (dosya, kağıt, kalem vb.), daktilo, bilgisayar, avukatlık cübbesi, mevzuat (Anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasa, tüzük, yönetmelik, yargı kararları vb.).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Avukat olmak isteyenlerin; Normalin üstünde akademik ve sözel yeteneğe, Olaylar ve ilkeler arasında ilişki kurabilme gücüne, Olayları derinliğine araştırma merakına, Başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine, Akıcı konuşma becerisine, Sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Avukatlar, büro ve adliye gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde keşif çalışmaları için açık alanlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında, müvekkilleriyle, yargıç (hakim) ve savcılarla, adli personelle, emniyet görevlileriyle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu meslekte iş alanı oldukça geniştir. Kişi, kamu kurumlarında, özel şirketlerde çalışabileceği gibi kendi işyerini açıp bağımsız da çalışabilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA2)” puanı almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Temel eğitimin süresi 4 yıldır. Ön eğitim tamamlandıktan sonra 1 yıllık staj dönemi vardır. Eğitim süresince; Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Borçlar Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Türk Hukuk Tarihi, Sosyoloji, Ticaret Hukuku, Hukuk Metodolojisi, Umumi Hukuk Tarihi, Avrupa Hukuku, Çevre Korunması Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İcraİflas Hukuku, Adli Tıp, Devletler Özel Hukuku, Askeri Ceza Hukuku gibi dersler alırlar. Staj süresince stajyer avukatlara yönelik çeşitli seminer ve ödevler verilmektedir. Staj sonunda, Baro Yönetim Kurulunca sözlü sınav yapılır, başarılı olanlara “Avukatlık” belgesi verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Hukuk fakültelerinde master ve doktora tezlerini vererek hukuk alanında bir branşta öğretim üyesi olarak çalışabilirler. Avukatlar, gerekli eğitimi aldıktan veya stajları yaptıktan sonra hukuk müşaviri, savcı, hakim, noter olabilirler. Ayrıca, yürüttükleri davalarda branşlaşma söz konusu olabilir.

BENZER MESLEKLER:

Hakimlik, savcılık, noterlik.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. Kendi adına çalışan avukatların kazançlarını tahmin etmek oldukça zordur. Meslekte uzmanlaşmalarıyla orantılı olarak kazançları değişmektedir. Değişik kurum ve işletmelerde çalışan avukatlar ise çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre gelir elde ederler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Rapor Et
Reklam
Eski 30 Haziran 2009, 12:25

#2 (link)
aleyna 159
Ziyaretçi
aleyna 159 - avatarı
ben 7 ye geçtim avukatlık için hangi derslerimin iyi olması gerektiğini bilmiyorum hangi liseye gitmem gerkir yada bir liseye gidip ordan mı seçicem hukuk bölümünü hukuk lisesi için kaç puan gerekir ayrıca bu mesleğin parası ne kadar hangi hukuku seçersek (özel bi şirket yada büro açamak) daha fazla para alırız bunların cevabını alırsam çok mutlu olurum
Rapor Et
Eski 30 Haziran 2009, 13:00

#3 (link)
yeşil
Ziyaretçi
yeşil - avatarı
AVUKAT

TANIM

Bireylerin birbirleriyle ve devletle ilişkilerinde ortaya çıkan anlaşmazlıklarda hukuki bilgisine başvurulan ve bireyleri ilgili yerlerde, özellikle mahkemelerde temsil eden ve haklarını savunan kişidir.

GÖREVLER

Bir kimsenin avukatlığını kabul etmeden önce davasını aldığı kişiyi (müvekkilini) dinler, yararlı olabileceğine inanırsa davayı kabul eder, Dava konusu ile ilgili yasaları, yüksek mahkemelerin kararlarını inceler, Dava ile ilgili geniş araştırma ve inceleme yapar, Mahkemelerde çeşitli davalar açar veya müvekkili aleyhine açılan davaya katılır, Dava ile ilgili tanıkları mahkeme heyetine dinletir ve sorular sorar, Kararın müvekkili lehine sonuçlanmasını sağlamak için savunma metnini hazırlar ve savunma amacıyla konuşma yapar, İcra takipleri yapar, Yeni çıkan yayın ve kanunları takip eder ve yorumlar.

Kırtasiye malzemeleri (dosya, kağıt, kalem vb.), daktilo, bilgisayar, avukatlık cübbesi, mevzuat (Anayasa, uluslararası sözleşmeler, yasa, tüzük, yönetmelik, yargı kararları vb.).

Avukat olmak isteyenlerin; Normalin üstünde akademik ve sözel yeteneğe, Olaylar ve ilkeler arasında ilişki kurabilme gücüne, Olayları derinliğine araştırma merakına, Başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine, Akıcı konuşma becerisine, Sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekir.

Avukatlar, büro ve adliye gibi kapalı ortamlarda, gerektiğinde keşif çalışmaları için açık alanlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında, müvekkilleriyle, yargıç (hakim) ve savcılarla, adli personelle, emniyet görevlileriyle iletişim halindedir.

Bu meslekte iş alanı oldukça geniştir. Kişi, kamu kurumlarında, özel şirketlerde çalışabileceği gibi kendi işyerini açıp bağımsız da çalışabilir.

Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir.

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA2)” puanı almak gerekmektedir.

Temel eğitimin süresi 4 yıldır. Ön eğitim tamamlandıktan sonra 1 yıllık staj dönemi vardır. Eğitim süresince; Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Borçlar Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Türk Hukuk Tarihi, Sosyoloji, Ticaret Hukuku, Hukuk Metodolojisi, Umumi Hukuk Tarihi, Avrupa Hukuku, Çevre Korunması Hukuku, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, İcraİflas Hukuku, Adli Tıp, Devletler Özel Hukuku, Askeri Ceza Hukuku gibi dersler alırlar. Staj süresince stajyer avukatlara yönelik çeşitli seminer ve ödevler verilmektedir. Staj sonunda, Baro Yönetim Kurulunca sözlü sınav yapılır, başarılı olanlara “Avukatlık” belgesi verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Hukuk fakültelerinde master ve doktora tezlerini vererek hukuk alanında bir branşta öğretim üyesi olarak çalışabilirler. Avukatlar, gerekli eğitimi aldıktan veya stajları yaptıktan sonra hukuk müşaviri, savcı, hakim, noter olabilirler. Ayrıca, yürüttükleri davalarda branşlaşma söz konusu olabilir.

BENZER MESLEKLER:

Mesleki eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler. Kendi adına çalışan avukatların kazançlarını tahmin etmek oldukça zordur. Meslekte uzmanlaşmalarıyla orantılı olarak kazançları değişmektedir. Değişik kurum ve işletmelerde çalışan avukatlar ise çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre gelir elde ederler.

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Rapor Et
Eski 1 Eylül 2009, 14:24

Avukat olmak için hangi fakülteler bitirilmelidir ve hangi sınavlara girmek gerekir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
[avukat olmak için hangi fakülteleri bitirmemiz gerekli ve hangi sınavlara girmeliyiz
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2009, 15:28

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
valla bende merak ediyorum....rehberlik öğrtmenine sordum..eşit ağırlık okumamız lazımmış.sosyal bilimler lisesine,anadolu lisesine vs girersek olabilirmişiz
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2009, 16:45

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 7. sınıfa gidiorum ve avukat olma istiorum ama anadolumu ticaretmi hanhgi liseye gitcem bilmiorum kaç puan gerekir bana yardımcı olurmusunuz
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2010, 00:26

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
7.sınıfa gidiyorum avukat olmak istiyorum .şimdiden hangi derslerimin daha çok üstünde durmalıyım?ne yapmalıyım?vs.
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2010, 02:03

#8 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:

TANIM

GÖREVLER

MESLEKTE İLERLEME

BENZER MESLEKLER:

Rapor Et
Eski 20 Ocak 2010, 18:12

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
avukat olmak icin kac puan gerekir
bunun için hangi liselere gitmeliyim
Rapor Et
Eski 20 Ocak 2010, 18:25

#10 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:

bunun için hangi liselere gitmeliyim

Hukuk, her şeyden önce bir düzen demektir. Fakat hukukun öngördüğü düzen,fiilen gerçekleşen bir düzen değildir. Hukuk, toplum içinde insanların gerçekten nasıl davrandıklarını değil, nasıl davranmaları gerektiğini gösterir. Hukuk, kendisine uyulmak ve uygulanmak için vardır. Adalet değeri dolayısıyla, insanlar arası ilişkileri bir düzene koymak, toplumsal yaşamın gerçekleşmesini sağlamak ister. İnsanlara, “Bana uy; Beni gerçekleştir” buyruğu ile seslenir. Hukuk düzeni, doğduğu andan itibaren bireyin karşısına kabul edilmesi ve uyulması gereken, kesinlikle doğru kurallar olarak çıkar.
İnsan, özgür bir varlıktır ve iradesini hukukun buyrukları doğrultusunda kullanabileceği gibi, onlara aykırı bir yönde de kullanabilir. Bu nedenle toplum içinde insanların tutum ve davranışlarının hukuk kurallarına uymaması, her zaman mümkündür.
“İşte hukuk, insan davranışlarını değerlendiren, çıkar çatışmalarına çözüm getiren kurallardan, normlardan meydana gelen bir sistem, bir bütündür.”
İdesi ve ideali adalet olan hukuk, genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:
"Hukuk, adalete yönelmiş toplumsal bir yaşama düzenidir."
Bu tanımdan, hukukun üç ayrı fonksiyonu yerine getirdiğini görmekteyiz. Bu fonksiyonlar düzen, pratik yarar ve adalettir.
Hukukda MesLek Edinme
AvukatLar
Avukatlık Mesleğine Kabul İçin Gerekli Şartlar
a) Türk vatandaşı olmak
b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak (Yüksek Öğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen yabancı ülke hukuk fakültesinden mezun olanların Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan dersleri tamamlamaları gerekir)
c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,
d) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak, (Bu şart baro levhasına kayıt için gerekli ,ancak süreklilik arzetmemek koşulu ile Türkiye'nin her tarafında avukatlık mesleği icra edilip, mahkemelere gitmeye bir engel yoktur)
e) Avukatlığa engel halin bulunmaması gerekir.
Avukatlığa engel haller:
aa) Taksirli suçlar hariç kesinleşmiş bir kararla iki yıldan fazla hapis veya bir yıldan fazla ağır hapis cezasıyla veya basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırmak suçlarından biri ile hüküm giymiş olmak.(bu bentte sayılan yüz kazırtıcı suçlardan biri ile hüküm giymiş olanların cezası ertelenmiş, paraya çevrilmiş veya affa uğramış olsa da avukatlığa kabul edilmezler.)
bb) Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hakim, memur veya avukat olma niteliğini kaybetmiş olmak,
cc) Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmak,
dd) Avukatlık mesleği ile birleşemiyen bir işle uğraşmak
ee) Mahkeme kararı ile kısıtlanmış olmak,
ff) İflas etmiş olup da itibarı iade edilmemiş bulunmak (Taksiratlı ve hileli müflisler itibarları iade edilmiş olsa dahi kabul olunmazlar),
gg) Hakkında aciz vesikası verilmiş olup da bunu kaldırmamış bulunmak
hh) Avukatlığı sürekli olarak gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmak.
(Adli, idari ve askeri yargı hakimlik ve savcılıklarında, Anayasa Mahkemesi raportörlüklerinde, Danıştay üyeliklerinde, üniversiteye bağlı fakültelerin hukuk bilimi dersleri dalında profesörlük, doçentlik, yardımcı doçentlik görevlerinde dört yıl, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği görevinde on yıl süre ile hizmet etmiş olanlarda staj yapma koşulu aranmaz.)
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.177 saniyede (67.15% PHP - 32.85% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 09:49
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi