Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Anestezi bölümü hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda lıselıyımm:DD tarafından 13 Temmuz 2009 (19:21) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
246870 kez görüntülenmiş, 116 cevap yazılmış ve son mesaj 31 Temmuz 2014 (18:15) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.00  |  Oy Veren: 17      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 13 Temmuz 2009, 19:21

#1 (link)
lıselıyımm:DD
Ziyaretçi
lıselıyımm:DD - avatarı
YHA BEN ANESTEZİ HAKKINDA BILGI edınmek ıstıyorum orta okul bıttı lıse de bu bolumu secebılırım ama ne oldugunu bılmıyorum yardım edersenız sevınırım ne yapar ve görevlerı nelerdır amelıyatlara gırermıı?
En iyi cevap Daisy-BT tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ben düz lise mezunuyum anestezi bölümü secmek istiyorum sağlık meslek liselerinini yanında şansım varmı?? ltfen cevap yazın ltfenn
Alıntı:

kaç puan aldığına bağlı kardeşim ve biraz da şansa

TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

GÖREVLER

- Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktorlara yardımcı olur,
- Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular,
- Cerrahi vakalarda hastaya anestezi yönünden gerekli tüm yöntemleri uygular,
- Hastanın genel sağlık durumunu inceler,
- Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur,
- Hastanın ameliyata hazır olduğunu doktora bildirir,
- Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder,
- Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Anestezi cihazı,
- Laringoskop,
- Endotrakeal tüp,
- Anestezi ilaçları,
- Oksijen, azot protoksit,
- Halotan, Forane, Sevorane,
- Maske,
- Airway,
- Aspiratör.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Anestezi teknikeri olmak isteyenlerin;
- Göz-el koordinasyonu gelişmiş,
- Fen alanına özellikle kimya ve biyoloji konularına ilgili,
- İnsanlarla işbirliği içinde çalışmayı seven,
- Bedence güçlü ve dayanıklı,
- Söylenen veya yazılan talimatları anlayan ve bunları uygulayabilen,
- Gözleri sağlam, dikkatli, sorumlu ve tedbirli,
- Güler yüzlü ve sabırlı,
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin,
· Anestezi,
· Anestezi Teknisyenliği
bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Eğitim süresi 2 yıldır.
- Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir.
- Eğitim sırasında ve sonunda staj ve tez zorunluluğu vardır.
- Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
“Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

· Sağlık Eğitimi,
· Sağlık Memurluğu,
· Hemşirelik,
· Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
BENZER MESLEKLER:
- Anestezi teknisyeni,
- Ambulans ve acil bakım teknikeri,
- Hemşire.

kaynak
Rapor Et
Reklam
Eski 13 Temmuz 2009, 20:27

#2 (link)
p@®@Dσkگ
ozti - avatarı
Alıntı:
lıselıyımm:DD adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

YHA BEN ANESTEZİ HAKKINDA BILGI edınmek ıstıyorum orta okul bıttı lıse de bu bolumu secebılırım ama ne oldugunu bılmıyorum yardım edersenız sevınırım ne yapar ve görevlerı nelerdır amelıyatlara gırermıı?
Anestezi Bölümü Hakkında Bilgiler

Anestezi programının amacı ameliyatlarda anestezi işlerinde hekime yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektedir. Anestezi teknikeri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışır. Bu alanda yetişmiş elemana ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunlarının hemen iş bulmaları mümkündür.

Programın Amacı: ameliyatlarda anestezi işlerinde hekime yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu programda anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi meslek dersleri okutulur. Derslerde uygulamalara önemli ölçüde yer verilir.

Gereken Nitelikler:Anestezi programında okumak isteyen bir kimsenin, biyoloji başta olmak üzere, fen derslerine ilgi duyması, bir tıp ekibinin üyesi olarak çalışabilmek için dikkatli, titiz ve sorumluluk sahibi olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Anestezi programını bitiren bir kimseye "Anestezi Sağlık Teknikeri" ünvanı verilir. Anestezi teknikeri her türlü ameliyatlarda hastanın uyutulması için gerekli tıbbi yöntemleri, hekimin yönergeleri doğrultusunda uygular.

Çalışma Alanları: Anestezi teknikeri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışır. Bu alanda yetişmiş elemanına ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunların hemen iş bulmaları mümkündür.
Rapor Et
Eski 11 Ağustos 2009, 20:30

Anestezi teknikerliği ve teknisyenliği hakkında bilgi verir misiniz?

#3 (link)
orchyN
Ziyaretçi
orchyN - avatarı
Selamlar, ben anestezi bölümü okuyacağım ve bu bölümde mesleklerini sürdüren arkadaşlardan birkaç bilgi almak istiyorum.Anadolu lisesi mezunu olduğum için, sağlık myo mezunlarına göre ne kadar zorluk çekeceğim bu konuda endişeliyim.Çünkü biz onlar gibi lisede anatomi,fizyoloji vs.. gibi dersleri görmedik.Neyse merak ettiğim konulara geleyim;

-Nerede çalışıyorsunuz ve aldığınız maaş ve döner miktarı nedir?
-Tayin isteme hakkı hangi durumlarda kullanılabilir?(Evlilik vs.) veya becayiş hakkı hangi durumlarda kullanılabilir?
-Mesleğinizin zorlukları ve kolaylıkları, haftada kaç gün nöbete kalıyorsunuz?
-Devlete atanan anestezistlerin başka bölümlerde çalıştırıldığı durumu doğru mu?
-Düz veya anadolu liselerinden girip eğitimini sürdüren öğrenciler, sağlık MYO mezunlarına göre önlisans süresinde zorluk çektiniz mi?
-Özel hastanelerde döner sermaye alımı varmı? ve Üniversite hastanelerinde alınan maaşın devlet hastanelerinde alınan maaştan az olduğu doğru mu?
-Burslu okumayı düşünüyorum, fakat açıklamalarda, verilen bursların karşılıklı olduğu yazıyor, karşılığı ise verilen burs zamanı kadar o üniversitenin hastanesinde zorunlu hizmet yapmakmış.Siz bana hangisini önerirsiniz, burslu mu yoksa devlette mi okuyayım?

Sorularım bu kadar,bilgilendirmek istediğiniz başka hususlar var ise okumak isterim, sorulardan herhangi birine cvp verebilirsiniz.Şimdiden teşekkür ederim.
Rapor Et
Eski 11 Ağustos 2009, 21:42

#4 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
lıselıyımm:DD adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

TANIM

Anestezi teknikeri; her türlü ameliyatta hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayan, anestezi işlerinde hekime yardımcı olan sağlık meslek elemanıdır.

GÖREVLER

- Ameliyatlarda hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin kontrolünde uygular,
- Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık yapısına göre anestezi (narkoz) uygulayıp hastayı uyutur,
- Ameliyat boyunca hayati bulguları takip eder. Herhangi bir komplikasyon durumunda doktorla birlikte müdahale eder,
- Hastanın uyanmasına nezaret eder. Uyandırma sırasında hastanın genel sağlık durumunu kontrol eder.

- Anestezi cihazı,
- Laringoskop,
- Endotrakeal tüp,
- Anestezi ilaçları,
- Maske,
- Airway,
- Aspiratör.

Anestezi teknikerleri, hastanelerde bulunan ameliyathanelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı soğuk ve temizdir. Çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri olabilir. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler. Görevleri sırasında doktorlarla, hemşirelerle ve cihaz kullandıkları için makinelerle iletişim halindedirler.

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.

Anestezi teknikerliği mesleğinin eğitimi, sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının “Anestezi” ile “Anestezi Teknikerliği” programlarında verilmektedir.

Meslek liselerinin,
· Anestezi,
· Anestezi Teknisyenliği
bölümlerinden mezun olanlar “Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda, kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

- Eğitim süresince öğrencilere; Anesteziyoloji, Özel Tedavi Yöntemleri, Farmakoloji, Fizyoloji, Anatomi, Biyoloji gibi dersler verilmektedir.
- Anestezi programını bitirenlere ön lisans diploması ve Anestezi Teknikeri unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME
“Anestezi” ve “Anestezi Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

· Sağlık Eğitimi,
· Sağlık Memurluğu,
· Hemşirelik,
BENZER MESLEKLER:
- Anestezi teknisyeni,
- Hemşire.

kaynak
Rapor Et
Eski 28 Ağustos 2009, 21:21

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm ben biyoloji bölümü okuyorum anestezi bölümüne geçiş yapılabildiğini duydum bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim.
Rapor Et
Eski 17 Eylül 2009, 14:05

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
İŞ İMKANIN ÇABUK BULNDUĞU Bİ MESLEK OLAN ANESTEZİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İSTİYORUM AMA BU BÖLÜMÜN ZORLUKLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM İLLA BİYOLOJİYİ İYİ BİLMEK Mİ GEREKLİ CAVABINIZ İÇİN ŞİMDİLİK TEŞEKKÜR EDERİM
Rapor Et
Eski 2 Ekim 2009, 22:52

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm ben sözelcıyım ozel üniversıte okuyacam aneztezi bölumunu acaba okul okuduğum sure boyunca bı sıknıtı cekme olsılığım olabılırmı cvbını sızzden rıca etsem
Rapor Et
Eski 28 Ekim 2009, 19:59

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
anestezi okumak istiyorum fakat ben eşit ağırlık okudum anestezi sayısalcılara özel bir bölüm mü
Rapor Et
Eski 28 Ekim 2009, 20:31

#9 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

İŞ İMKANIN ÇABUK BULNDUĞU Bİ MESLEK OLAN ANESTEZİ BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İSTİYORUM AMA BU BÖLÜMÜN ZORLUKLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM İLLA BİYOLOJİYİ İYİ BİLMEK Mİ GEREKLİ CAVABINIZ İÇİN ŞİMDİLİK TEŞEKKÜR EDERİM
Alıntı:

slm ben sözelcıyım ozel üniversıte okuyacam aneztezi bölumunu acaba okul okuduğum sure boyunca bı sıknıtı cekme olsılığım olabılırmı cvbını sızzden rıca etsem
Alıntı:

anestezi okumak istiyorum fakat ben eşit ağırlık okudum anestezi sayısalcılara özel bir bölüm mü
İnceleyiniz:

Alıntı:
My sassy girl adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

TANIM

GÖREVLER

- Anestezi cihazı,
- Laringoskop,
- Endotrakeal tüp,
- Anestezi ilaçları,
- Maske,
- Airway,
- Aspiratör.

Meslek liselerinin,
· Anestezi,
· Anestezi Teknisyenliği

MESLEKTE İLERLEME

· Sağlık Eğitimi,
· Sağlık Memurluğu,
· Hemşirelik,
BENZER MESLEKLER:
- Anestezi teknisyeni,
- Hemşire.

kaynak
Rapor Et
Eski 3 Kasım 2009, 21:05

Anestezi bölümü için hangi ağırlık sorulardan çözmek gerekir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha ben sayısalda ii deilim o yzden sözeli seçmeyi düşünüyorum ama anestezi okumak istiyorum olmaz dimi ??
Etiketler:
  • anestezi bolumu
  • anestezi bolumu hakkinda bilgi
  • anestezi bolumu nedir
  • anestezi dersleri
  • anestezi hakkinda bilgi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.190 saniyede (73.65% PHP - 26.35% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 13:15
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi