Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

Gösterim: 103.332 | Cevap: 11
  • beyin küçülmesi
  • beyin küçülmesi hastalığı
halil666
Cevaplanmış   |    20 Ağustos 2009 14:48   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

beyin kuculmesinin belirtileri nelerdir beyin kuculmesinde negibi sonuclar ortiya cikar
En iyi cevap Blue Blood tarafından gönderildi

Alıntı
halil666 adlı kullanıcıdan alıntı

beyin kuculmesinin belirtileri nelerdir beyin kuculmesinde negibi sonuclar ortiya cikar

sorunuzu doğru sorduğunuzdan emin misiniz?Aradım nette düzgün bir bilgi yok bu nedenle sordum.
Blue Blood
20 Ağustos 2009 14:51   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

Alıntı
halil666 adlı kullanıcıdan alıntı

beyin kuculmesinin belirtileri nelerdir beyin kuculmesinde negibi sonuclar ortiya cikar

sorunuzu doğru sorduğunuzdan emin misiniz?Aradım nette düzgün bir bilgi yok bu nedenle sordum.
Blue Blood
20 Ağustos 2009 15:20   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

Organik beyin hastalıkları grubundasmiliv nöropsikiatrik sendromlarla seyredensmiliv temel bulgusu bunama olan dejeneratif beyin hastalığıdır. Yaşlılıkla birlikte Alzheimer riski artıyor. Hastalığın bilinmeyen yönleri tek tek açıklık kazandıkça tedavi umutları da güçleniyor.

Carl Sandburg un dile getirdiği gibismiliv bir yavru kedinin sessiz ve yumuşak adımlarıyla çöker. Önce eşyalarınızı bulamamaya başlarsınız; sonra sık sık kullandığınız sözcüklerismiliv daha sonra en son tanıştığınız kişilerin adlarını anımsamakta zorluk çekersiniz. Randevuları unutmaksmiliv evinizin yolunu bulamamaksmiliv telefon numaralarını karıştırmak gibi unutkanlıklar bir süre sonra rahatsızlık verici boyutlara ulaşır. Bu unutkanlık krizlerini önce gizlemeye çalışırsınızsmiliv ancak bir noktadan sonra olaylar kontrolden çıkarak yaşamınızın normal akışını bozar. Kaza yapmadan araba kullanamazsınızsmiliv yataktan kalkınca giyinmekte zorluk çekersinizsmiliv her zaman yaptığınız işleri yapamaz hale gelirsiniz. Örneğin iyi bir piyano virtüözü iseniz eski performansınızdan eser kalmaz; notaları bile okuyamaz hale gelebilirsiniz. Bütün bu aksiliklere önce gerekçe bulmaya çalışırsmiliv sonra bunların rastlantı olmadığını anlayarak büyük bir acı duyarsınız. Size neler olduğunu anlamaya çalışırkensmiliv zihninizi kuşatan sis giderek koyulaşır. Çocuklarınız size yabancı gibi gelmeye başlarsmiliv korkunç kâbuslar rüyalarınızın dışına çıkarak uyanıklık bilincinizi bulandırır.Öyle ki zamanla kol ve bacaklarınızsmiliv bağırsaklarınız ve idrar keseniz kontrolden çıkar. Sessiz bir uyuşukluk ve teslimiyet hali içine yuvarlanırsınız; bir iki yıl içinde iyice yatağa düşersiniz; yatak yaraları ve pişikler ortaya çıkar; yutkunma zorluğu başlar. Bu aşamada ölüm yalnızca bir formalitedir.


Belirtileri kısaca şu şekilde özetlenebilir:


1. Günlük yaşam aktivitelerini etkileyen bellek kaybı


2. Günlük yaşam aktivitelerini yapmada güçlük


3. Kelime bulmada güçlük


4. Zaman ve mekan karmaşası


5. Yargı ve karara varmada güçlük


6. Sık kullanılan eşyaların yerlerini değiştirme


7. Ruh hali yada davranışlarda değişim


8. Kişilik değişimleri


9. Sorumluluktan kaçınma


Hastalıksmiliv 1906 yılında Alman psikiyatrist Alois Alzheimer tarafından tanımlandığı zaman son derece nadir görülen bir hastalıktı. O yıllarda insanların çoğu genç yaşta öldüğü için hastalığın ortaya çıkma şansı çok düşüktü. O zamandan bu zamana yaşam süresi uzadığı için (ABD de 47 den 77 ye çıktı) Alzheimer kendini gösterme fırsatını yakaladı. Bugün 4 milyon Amerikalı (75 ile 84 yaş arasındaki her 5 yaşlıdan birismiliv 85 ve yukarısındakilerin yaklaşık yarısı) hastalığa yakalanmış durumda. İnsan ömrünün her geçen gün uzadığı göz önünde bulundurulursasmiliv önümüzdeki 10 yıl içinde bu sayının 6 milyonasmiliv 2050 yılında ise 14 milyona çıkacağı tahmin ediliyor. ABD’de bu hastalığın maliyeti yıllık 80-90 milyar USD civarında ve bir tek hastanın yıllık bakımı 47 bin USD civarındadır.


Anne veya babası bu hastalığa yakalanmış olan orta yaşlı insanlarsmiliv bir taraftan ebeveynlerinin bakımını üstlenirkensmiliv diğer taraftan onlar gibi olmamak için sağlıklı bir yaşam sürmeye çabalıyorlar. Ne var ki bu önlemler ironik olarak onların ömrünü uzattıkçasmiliv ana babalarının kaderini paylaşma olasılığını arttırıyor. Alzheimer e ilişkin geleceğe yönelik tahminde bulunmak çok zor. Ve bugünkü tedavi yöntemleri ancak hastalara semptomatik bir rahatlık sağlıyor. Neyse ki son yıllarda bu tablo hızlı bir değişim geçiriyor. Hastalık hakkında son 15 yılda öğrendiklerimizsmiliv bundan önceki 85 yılda öğrendiklerimizden fazla diye konuşan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi nden Dr. Bruce Yanknersmiliv Yalnızca geçen yıl bilim adamları Alzheimer ın beyne yaptığı zararlarla ilgili çok önemli keşiflerde bulundular. Ve bu keşiflerin ışığı altında ilaç şirketleri yarım düzine kadar yeni ilaç üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Tahminlere göre bir veya birkaç ilaç gelecek 7 yıl içinde piyasaya çıkacak. Bütün bu gelişmelere karşın yaşamakta olan bir kişiye kesin Alzheimer tanısı koymak bilimsel açıdan çok zor. Doktorlar bunama belirtileri gösteren her hastaya Alzheimer tanısı koyma kolaylığına kaçmaktan çekiniyor. Bu nedenle doktorlar diğer olasılıkları ortadan kaldırmak için önce hastada tümörsmiliv felç veya vitamin eksikliği gibi bulguları araştırmakla işe başlıyor.


Otopsi incelemelerinde hastaların beyin korteksinde ve diğer beyin bölgelerinde önemli ölçüde hücre kaybı vardır. Beyinde belirgin atrofi(küçülme -büzülme) izlenir. Beyin kıvrımları ve sıvı dolu boşlukları genişlemiştir. Sinir sistemi ve bu sistemi destekleyen yapılar zedelenmeye karşı birçok biçimde reaksiyon veren dokular ve hücrelerden oluşmaktadır. Bu reaksiyonu veren hücre grubu “glia”lar olarak kabul edilir. Belli odaklarda yoğunlaşıpsmiliv biriken glia hücreleri nodüller(minik topaklar) oluşturur. Bunlara “Glial Plaklar” denmektedir ve bu bölgelerde normal beyin dokusu yerine dejenerasyona uğramış-inaktif destek dokuları artmış nonfonksiyone küçük alanlar bulunmaktadır.


Hastanın beyninin plaka tomarları ile çöplüğe dönüştüğüsmiliv plaka nöronlarının ise adına tengıl denilen bükülmüş protein iplikleri ile kaplı olduğu görülür. Son zamanlara kadar bilim adamları bu lezyonlar hakkında yalnızca tahminlerde bulunabiliyorlardı. Kimse bunların ne olduğunu ve nelerden oluştuğunu bilmiyordu diye konuşan Rockefeller Üniversitesi ndeki Fisher Alzheimer Merkezi Başkanı Paul Greengardsmiliv Artık bunların nelerden oluştuğunu ve bunların oluşmasına nelerin yol açtığını biliyoruz diyor.


1980 li yılların başında bilim adamları APP (amyloid precursor protein) denilen molekülü tanımlayınca ilk ipucu elde edilmiş oldu. APPsmiliv sağlıklı nöronlar tarafından üretilen normal proteinlerdir. Bunlarsmiliv bir iğnenin kumaş parçasından geçmesi gibi hücre zarından içeri sızarlar. APP nin tanımlanmasıyla vücudumuzun en az üç çeşit enzim ürettiği belirlendi. Bunlara alfasmiliv beta ve gama salgıları adı verilir. Bu üç enzim APP üzerinde kısaltıcı etki yaratır. Alfadan farklı olaraksmiliv beta ve gama enzimlerismiliv birlikte hareket edereksmiliv adına beta amiloid (A-beta)denilen daha kısasmiliv daha yapışkan bir protein üretirler. Hepimiz A-beta üretirizsmiliv ancak kimse bunun ne işe yaradığını bilmez. Bununla ilgili bilinen tek şeysmiliv nöronların etrafındaki sıvının içinde birikmeleri ve plaka oluşturmalarıdır.


Sorun normalin üzerinde üretilmeleri değildir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi nden Dr. Dennis Selkoesmiliv tipik bir Alzheimer hastasının sağlıklı bir insan kadar A-beta ürettiğini belirtiyor. Selkoe ya göre sorun bunların dışarı atılması sırasında ortaya çıkıyor. Normal olarak A-beta hücrenin dışına çıktığı zaman erirsmiliv ancak bazen erimesi mümkün olmayan ve adına fibril denilen şekiller oluşturur. Bunlar birbirine yapışarak plakalar haline gelir. Her insan yaşlandıkça plaka üretir. Gerçek sorunsmiliv bu plakaların iltihaplanma ile sonuçlanan reaksiyonları tetiklemesidir. Beyinsmiliv genel olaraksmiliv enfeksiyonlarla mücadele ederken serbest radikal denilen toksik ajanlar üretir. İşte bu fibriller de benzer reaksiyonlara zemin hazırlar. Harvard Üniversitesi nden genetik bilimci Rudy Tanzismiliv Fibrillerin enflamasyona yol açması durumundasmiliv nöronlar dost ateşi sonucu ölür diye konuşuyor. Plaka formasyonu hakkında bilgiler arttıkça tengılların beyin hücrelerini nasıl öldürdüğü konusu da açıklık kazanmaya başladı. Sağlıklı bir nöron bir ahtapota benzer. Nöronun küresel gövdesismiliv akson denilen ince uzantılarla kaplıdır. Bunlar diğer hücrelerle bağlantı kurmaya yarar. Adına mikrotüp denilen iç yapıların çevresinde oluşan uzantılarsmiliv dolaşım sistemi olarak görev yapar; besinleri taşır ve kimyasal mesajları iletir. Bu sistemismiliv adına tau denilen bir çeşit yapışkanlı protein bir arada tutar. Tau moleküllerismiliv mikrotüplerin kenarlarına sıkıca yapışır. Alzheimer söz konusu olduğundasmiliv tau molekülleri ayrılır ve kendiliğinden düğümler oluşturur. Bu durumda mikrotüpler parçalara ayrılır ve nöronlar ölür. Nöronlar ölürken beraberinde isimlerismiliv adreslerismiliv sayıları da götürür.


Beynimizin bir santimetreküpündesmiliv bir trilyon bağlantılısmiliv 100 milyar nöron bulunmaktasmiliv bunların arasında her bir saniyede 10 milyonXmilyar kere uyarı gerçekleşmektedir. Tüm bunlar 1300 gramdan hafifsmiliv sınırsız kompleks bir kimyasal fabrikayı oluşturmaktadır. Bu fabrika içerisinde hücreler arası bağlantılar ve etkileşimler ve bu etkileşimi sağlayan kimyasal maddeler hafıza sistemimizin temelini teşkil eder.


Tau nun düğümlenmesine yol açan etmen nedir? Bazı bilim adamlarısmiliv amiloid plakaların nöronların dış yüzeylerine baskı yapmasıyla işlemin başladığını tahmin ediyor. Bunun sonucunda içerde birbiri ardına kimyasal değişiklikler oluşur.


Alzhemier’ı Etkileyen Faktörler


Genetik faktörler


AH ile ilişkili 3 kromozom saptanmıştır. Bunlar 21smiliv 14 ve 19. kromozomlardır. 21. ve 14. kromozomlar 40-50 yaşlarında başlayan AH ile ilişkili bulunmuştur. İleri yaşlarda başlayan AH ile ilişkili bulunmamıştır. Kısa bir süre önce 19. kromozom üzerinde APOE-e4 adlı bir genin ileri yaşta başlayan (65 yaş üzeri)AH ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu gen günümüzde de birçok araştırmacı tarafından risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu gen hastalık yapıcı değil hastalığa karşı duyarlılığı artırmaktadır.


Alzheimer ın patolojisi anlaşıldıkça başka sorular ortaya çıkıyor. Hastalık bazı kişilerde 50 yaşlarında kendini belli ederkensmiliv niçin bazılarında 90 lı yaşlarda ortaya çıkıyor? Yanıtlardan biri kalıtsallık. Son 10 yılda araştırmacılar mutasyona uğrayan 3 genin hücrelerde A-beta üretimini arttırdığını ortaya çıkarttılar. Bu mutasyonlar soyaçekim yoluyla aile bireyleri arasında görülebilir. Ailesinde Alzheimer vakası görülen kişilerde hastalık büyük bir olasılıkla 60 lı yaşlarda ortaya çıkar. Kalıtsal kökenli vakalarda Alzheimer ın erken yaşlarda görülmesi nadirdir; tüm vakaların yüzde 3 ile 5 ini oluşturur. Hastalığın yaygın şeklinde kalıtsallık payı çok yüksektir. Son çalışmalara göre anne veya babası Alzheimer a yakalanmış kişilerin hastalığa yakalanma eğilimismiliv sağlıklı ebeveynlere sahip kişilere oranlasmiliv 3 mislidir. Hem annesi hem de babası hastalıklı kişilerde bu risk 5 misli artar.


Buyuk gecmis olsun doktor kontrolu altinda bulunmayi ihmal etmeyiniz.


kaynak
darkeagle2008 ve ozti bu mesajı beğendi.
Misafir
5 Eylül 2011 21:11   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

beyın kuculmesı alzheımer' mıdır?? degılsede kotu sonuclara yol acarmı tedavı oranı ne kadar yuksektır
Misafir
20 Ekim 2011 19:38   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

tedavisi yokmu bu hatalıgın
Misafir
21 Aralık 2011 15:55   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

annemin beyin kücülmesi varmış doktor anneme demişki kafana bişe takmayacaksın demiş annemin yaşı 30 annem daha genç ileri yaşlara varmadan bu hastalıgı alzheimer demiş ve bu hastalıgın tedavisi varmıçünkü 3 tane cocuk var napabiliriz
Misafir
17 Ocak 2012 14:52   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

annem

benim annemde 53 yaşında doktor onada beyn küçülmesi demiş ve hiçbi açıklama yapmamış. tedavisi falan varmı? yüzünde yaralar çıkmıştı o yüzden hastaneye yatmıştı önce gece yanığı dediler sonra dier doktora yönlendirdler ve sonuç bu? lütfen bilg verirmisiniz. çünkü uzaktayım ve ona yardımcı olmak istiorum.. neyle karşılaşıcağımızı bilmek istiorum gerekirse annemin yanınada gideyim.
Misafir
27 Aralık 2012 14:53   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

ben 37 yasın dayım doktorlar beyincikte kücülme vardediler kücükkenbukadar deyildi yasım ilerledice dahakötüoluyor lütfen yardımcı olurmusunuz hangi hastaneye gitmem gerekir
Misafir
4 Ocak 2013 19:02   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

18 yaş

18 yaşındayım ve banada beyin küçülmesi var dediler.. yaşım için çok erken bir hastalık değil mi ?
Misafir
7 Mart 2013 10:43   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

18 yaşındayım ve banada beyin küçülmesi var dediler.. yaşım için çok erken bir hastalık değil mi ?

canımmm maalesef aizemir hastalığı anneni hiç strese sokma geçmisolsun
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Beyin küçülmesinin belirtileri nelerdir? benzer konular

Etiketler:
  • beyin küçülmesi
  • beyin küçülmesi hastalığı
Siroz nedir, belirtileri nelerdir?
siroz ne ya anlayacağımız biçimde konuşurmusun nolur :) ya acil lazım :(
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 2 Kasım 2015 22:54
Delirmenin belirtileri nelerdir?
Arkadaşlar bende bir gariplik var 1 aydır.Yolda giderken şarkı söyleyip kendimi alkışlıyorum ve bu içimden geliyor. Delirmenin belirtileri ne olabilir? Kendime çok zor do olsa hakim olabiliyorum sizce psikoloğa gitmeli miyim?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 10
Son Mesaj: 11 Mayıs 2015 00:40
Kalp krizi belirtileri nelerdir?
Kalp krizi belirtileri nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Eylül 2013 09:54
Şizofrenin belirtileri nelerdir?
Şizofrenin belirtileri nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 5
Son Mesaj: 22 Temmuz 2012 15:45
Hastalık belirtileri nelerdir?
aşırı kilolu bir kişi baş ağrısı gözde kararma ve görme bozukluğula başlayıp sarı kusma ardından kan kusmak ne gibi hastalık belirtisi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 12 Ekim 2010 10:54
 
Sayfa 0.446 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu